Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '18

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
537
 

Her Zengin Bir Fakiri, Bir Yetimi Büyütse

Her Zengin Bir Fakiri, Bir Yetimi Büyütse
 

Ülkemizde fakir çocuklar olduğu gibi, şehitlerimizin geride bıraktıkları yetim ya da öksüz çocukların sayısı da çoğaldı.

Bu durumdaki çocuklar genellikle kendilerini umutsuz ve güvensiz hissederler.

Fakir ve öksüz çocukları düşünürken insanın iç dünyasında şöyle bir dilek ve temenni peyda olur.    

Ülkenin zenginleri çağa yaştaki bu fakir veya yetim çocuklardan birini vasi tayinine gerek kalmadan alıp büyütürse, eğitimle beyin ve damarlarına inanç  ve bilimi yerleştirirse ülkemiz inançlı ve bilimli gençler ülkesi haline gelir. 

Elbette böyle çocukların durumu ile ilgilenen kamu kurum ve kuruluşlarımız vardır ancak bunlar yetmiyor.

Zengin zenginliğiyle değil, inançlı ve bilimli gençler yetiştirdiği için omzundaki heybeyi sevapla doldurur. 

Mutlaka böyle fakir veya öksüz çocukların eğitimine katkıda bulunan zenginlerimiz de vardır, lakin bunların da sayıları sürahide birkaç damla kadardır.

Zenginlerimiz fakir ya da öksüz çocuklara kendi çocuklarına gösterdikleri sevgiyi, ilgiyi ve sorumluluğu göstermek için yanlarına almalıdırlar. Fakir veya öksüz çocuklar zengin aile çatısı altında büyüyünce, umut ve hayalleri çoğalır.

Zengin aile çatısı altında büyüyen fakir ve öksüz çocukların hayata bakış açıları değişir, eğitim ve sağlık sorunları yönünden kendilerini güvende hissederler.

Bilindiği üzere iyilik zincirleme bir halka gibi birbirini çeker, iyilik yapan kişinin iyiliği dönüp, dolaşıp yine kendisini bulur. 

İyilik yapıldıkça, paylaşıldıkça çoğalır, insan içindeki iyi niyeti, iyilik olgusunu dışarıya yansıtınca başarıya ulaşmış demektir.

Yüce Allah’ın verdiği zenginliği çağa yaştan itibaren fakir veya öksüz kalmışgençlerle paylaşması iyiliğin, sevabın ve insanlığın en temel düşüncesi ve en kıymetli kazancıdır.

Ülkemizin zenginleri birer Hızır olmalıdır.

Hızır Türk kültüründe adaleti temsil eden ve uygulayan, yardıma, ihtiyacı olanlara anında yetişen, yardımcı motiftir.

Hızır herkese zor anda yetişir ve yol gösterir. İnsanın akli tarafının, mantığının, niyetinin ve sağ duygusunun sembolik görünümüdür.

Zenginlerimizin sebebiyetiyle inançlı ve bilimli gençlerin yetiştirilmesi gençlerin yakınlarının da zengine Hızır misali duaları zengin için esas dünyadaki zenginlik olacaktır. 

Ülkemiz zenginlerinin çağa yaşta yetim ve fakir kalmış çocukları nüfuslarına geçirmeleri zorunlu değildir.

Bu durumdaki çocukların zenginlerimiz tarafından inançlı, bilimle donatılmış birer genç olarak eğitimlerinin son aşamasına kadar yetiştirilmesi çok önemli ve faydalı bir gelişme olacaktır.  

Kıymetli okurlarımıza saygılar sunuyorum.

 Mehmet BURAKGAZİ / MERSİN  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Her zengin bir fakiri büyütse inanın koca yurtta fakijr diye kimse kalmaz..Biraz sağımıza , solumuza baksak ne olur. Aha geldik gidiyoruz.. Paylaşmayı bir bile bisek...Selam ve sevgilerimle...

Abdülkadir Güler 
 15.01.2018 22:46
Cevap :
Kıymetli Abdülkadir Güler: Bakmazlar, kendilerinden başkalarını görmezler.Dünyayı verseniz doymazlar.Bilmezler ki onlarda bir kaç arşın la dönüşü olmayan yola gidecekler. Zenginlerimiz birer fakir veya öksüzü kendi evlatları içinde aile bireyi olarak yetiştirip okutsalardı ülkemize faydalı olurdu.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.  16.01.2018 12:46
 

bizim köyün girişinde bir tepe var. Efsane odur ki orası aslında buğday(çec deriz biz) öbeği imiş.Yani dağ gibi buğday.Bir adam gelmiş ve ekmek pişiren bir kadından ekmek istemiş ama vermemiş, Hızır da taş olsun demiş buğday tepesi taş olmuş, hakikaten tepelik bir durum yok ortada sanki alıp getirip koymuşlar, mantığa da uyuyor.

Kerim Korkut 
 14.01.2018 18:38
Cevap :
Kıymetli Korkut; Hızır'ın yardıma yetişmesi, duası maneviyatta çok önemlidir. Kadın da ekmeği verseydi isteyenin bir yüzü kara, vermeyenin iki yüzü kara misali. İşte Hızır'ın duası ile buğday tepesi taş olmuş. Korkut zenginlerimizin bir gecelik harcamaları bir kasabayı beş on köyü bir yıl idare eder.Zenginlerimiz bir yetimi yada fakiri alıp aile içinde büyütüp okutsalar ülkemiz kazanır.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   14.01.2018 19:53
 

Dilek ve temennilerinize katılıyorum.Bu duyarlılık kültürü geliştirilmeli elbette.Zenginlerimiz bir araya gelseler ve bir vakıf kursalar binlerce çocuğun tüm ihtiyaçları öyle de karşılanmış olabilir...Yüreğinize sağlık Burakgazi bey dostum.Selam ve saygılarımla.

Abbas Oğuz 
 12.01.2018 22:34
Cevap :
Kıymetli Abbas Oğuz; Hocam bazı zenginlerin yoksullar için vakıf kurduklarını biliyorum. Lakin yazıldığı gibi bu sürahide bir kaç damla suya benzer.Yazıda arz etmek istediğim her zengin bir fakir veya öksüz çocuğu aile bağına alsa, aynı sofra, aynı ev eğitimi ve aynı dış eğitim olunca fakir ve öksüz çocuklar kendilerini güvende hissederler ve onlar inanıyorum ki birer bilgin olurlar.Zenginlerimizin bir gecede harcadıkları maddiyat bir fakire ömür boyu yeter. Lakin zenginlerimiz bunu yapmazlar çünkü onlar sadece kendilerini düşünürler.Saygılar sunuyorum.Sağlık ve mutluluk diliyorum.   13.01.2018 14:40
 

Zenginlerimiz zekatlarını tam verse, ülkede fakir kalmaz sayın Burakgazi. Bazı zenginlerimizin kurduğu vakıflar var, orada yetim ve fakir çocuklar eğitiliyor ama nereye kadar. Bunun için herkesin el birliği yapması gerekiyor. Umarım sesiniz bir çok kesim tarafından duyulur. Saygılar, selamlar....

Erol Özışık 
 12.01.2018 19:57
Cevap :
Kıymetli Erol Özışık; Yorumunuz doğruların içinde çıkan sonuç.Gerçekten zenginlerimiz zekatlarını tam verseler ülkemizde fakir ve yetim sayısı azalır.Arz etmek istediğim konu zenginlerimiz birer fakiri yada birer yetimi kendi aileleri içine alsınlar ki onlar kendini güvende hissetsin. Eğitimde, başarılı olsunlar, ülkemize faydalı olsunlar diyorum.Elbette bazı vakıflar vardır onlar yeterli değildir. Saygılar sunuyorum.Hep sağlıkla, daima mutlulukla yaşamanızı diliyorum.   12.01.2018 20:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 609
Toplam yorum
: 7068
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1939
Kayıt tarihi
: 12.04.12
 
 

Bingöl'de, Baharın son ayında, ikindi üzeri un ambarı (kiler) arkasında, ebesiz, hemşiresiz, Emin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster