Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Ekim '08

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
3962
 

Here Comes the Rain Again

Here Comes the Rain Again
 

Here Comes the Rain Again şarkısı Bir İngiliz pop grubu olan Eurythmics tarafından seslendirilmiştir. Eurythmics şarkılarının bütün özelliklerini taşıyan şarkı grup üyelerinden Annie Lennox ve David A. Stewart’ın ortak bir ürünüdür.

Konusunu kısaca, karşılıksız bir aşkın trajik duygulanımları ile aşk acısı arasında gidip gelen melankolinin, o anda yağan yağmur ile özleştirilmesi oluşturmaktadır.

Şarkının başta Amerika olmak üzere tüm dünya da büyük ses getirmesi ise, müzik yaşamına alternatif pop grubu olarak başlayan Hypnogaja’nın bu şarkıya yaptığı mükemmel cover ile olmuştur.

Kurulması seneler öncesine rastlamasına rağmen Hypnogaja kadrosunu 1999 senesinde tam olarak oluşturmuştur. Başlangıçta kadın vokallere yönelen grup daha sonra bu fikrinden vazgeçerek erkek vokallerle çalışmaya başlamıştır.

Grubun şu andaki kadrosu Jason Arnold ( Vokal), Mark Nubar Donikian (Piyano, Klavye), Jeeve (Bass Gitar), Tim Groeschel (Elektro Gitar, Solo Gitar) ve Adrian Barnardo’dan (Davul)
oluşmaktadır.

Şu ana kadar Acoustic Sunset - Live At The Longhouse (2006), Below Sunset Audio Samples (2005), White Label, Vol. 1 (2004) Kill Switch Audio Samples (2003) isimli albümleri yayınlanmıştır.

Here Comes the Rain Again, Below Sunset Audio Samples adlı albümde yer almaktadır.

Here comes the rain again
Falling on my head like a memory
Falling on my head like a new emotion

I want to walk in the open wind
I want to talk like lovers do
I want to dive into your ocean
Is it raining with you?

So baby talk to me – like lovers do
Walk with me – like lovers do
Talk to me – like lovers do

Here comes the rain again
Raining in my head like a tragedy
Tearing me apart like a new emotion

I want to breathe in the open wind
I want to kiss like lovers do
I want to dive into your ocean
Is it raining with you?


İşte yağmur yine geliyor
Bir anı gibi çarparak başıma
Yeni bir duygu gibi yağıyor
***
Kır rüzgârında yürümek
Âşıklar gibi konuşmak
Okyanusuna dalmak istiyorum
Yağmur sana da yağıyor mu?
***
Bebeğim konuş benimle âşıklar gibi,
Beraber yürü benimle âşıklar gibi
Haydi, konuş benimle âşıklar gibi
***
İşte yine yağmur yağıyor,
Bir acıklı bir öykü gibi beynime çarparak,
Yeni bir duygu gibi parçalayarak beni
***
Kır rüzgârını solumak,
Âşıklar gibi öpüşmek,
Okyanusuna dalmak istiyorum
Yağmur sana da yağıyor mu?


Hypnogaja yaptığı cover ile şarkıya yeni bir anlam kazdırdığı gibi, öteden beri var olan duyguyu olağanüstü bir sound ile hayranlarının beğenisine sunmaktadır. Kısaca daha önce yapılan ve bir başkasına ait bir olan parça grup tarafından yeni duygulanımlarla sunulmuştur. Belki de bütün bu sözlerin ötesinde asıl söylenmesi gerekeni dinlerken sizler söyleyeceksiniz.

Not: Şarkının tercümesi Mehmet Sağlam beye aittir. Bu satırlarda kendisine, katkıları sebebiyle teşekkürlerimi sunarım. (http://blog.milliyet.com.tr/mehmetsaglam)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ortaokul sıralarında ilk kez duyduğum, Lise'de hep sevdiğim, üniversitede anladığım şarkılardır onlar. Modern klasik olmuş şarkı , "Sweet Dreams", "Miracle of Love" ve daha pek çoğu. Hiç bıkılamaz onlardan. Annie Lennox'un buğulu alto sesi kulağımda çınladı yazınızı okurken. selamlar.

Başak ALTIN 
 16.10.2008 14:53
Cevap :
Çok teşekkür ediyorum Başak hanım. Kimsenin pek fazla dinlediğini sanmıyorum. Şimdilerde gençler klasiğe-jazza babaları arabeske yöneldi :) şaka tabi. Sevgi ve esenlikle kalın...  16.10.2008 16:55
 

Az önce Antalya da yağmur başladı. Playlistlerimin bir tanesinin açılış şarkısıdır. Açıp dinlemeye koyuldum. Her şarkı bir anı gizler, bu şarkının bir kaç mühim anısı vardır bende. Görünce yazınızı, söylemeden geçemedim. Sevgiliye haykırıştan çok yakarış gibi, işleyen bir şarkı. Anılar kumkuması oldum:) sayenizde. Kulağınıza, kaleminize sağlık.

Dingil Kalem 
 14.10.2008 12:46
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Herhalde bu şarkı fazla bilinmiyor diyordum ama siz çıktınız işte. İşin garibi ben bu şarkıyı ilk kez Los Angales'ta grubun çalıştığı barda dinlemiştim. Yazacak başka şeyler de düşünüyordum ama ukalalık düzeyine yükselmeyelim istedim... Tekrar teşekkür ve sevgi ve saygılarımla:)  14.10.2008 13:05
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 340
Toplam yorum
: 669
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1583
Kayıt tarihi
: 10.03.08
 
 

Basınla ilgili bir kuruluşda çalışmaktayım. Uzun yıllar basınla ilgili konularda danışmanlık yapt..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster