Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Aralık '06

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
1814
 

Hergele meydanı

Hergele meydanı
 

Bulunduğumuz semtte " Hergele Meydanı" olarak bilinen bir alan var. Burada ameleler, içinde iş kıyafetlerinin olduğu, bir poşet ile birlikte , '' iş'' çıkmasını bekler. İlkin "Amele" kelimesini kullanmak istemedim ama sözlük anlamı "çalışan, işleyen" olan bu kelime bana göre "işçi" kelimesinden daha geniş ve daha savunmasız bir kesimi kapsadığı için yerinde olacak sanki.

Neyse... Her sabah işime giderken bu alandan geçiyorum.. Her geçen gün buradaki insanların sayıları artıyor. Fakat hiç bugünkü gibi kalabalık gelmemişti gözüme. Üstelik hava da dışarıda uzun süre kalınamayacak kadar, soğuk. Böyle bir kalabalığa yaklaşan her işveren, doğal olarak bundan hoşnut. Çünkü sayı çoğaldıkça, daha ucuza daha çok eleman kiralayabilecek. İşçiler açısından ise durum hiç iç açıcı değil. Kişi sayısı arttıkça bir kaç kuruş için insanlar birbirlerini ezip öne çıkmaya çalışıyor. Vücutça gösterişli olmayanların şansı ise oldukça az tabii. Herhangi bir sigorta yok başına bir iş gelse ki; daha geçenlerde yaptıkları inşaatın altında kalan iki işçi den biri öldü,"kader" denilip geçilecek.

Gelelim "Hergele Meydanı'na...

"Hergele"nin sözlük anlamı; "Binilmek ve yük taşımak için alıştırılmamış at, kısrak, beygir veya merkep sürüsü.

* Böyle bir sürüye dahil olan hayvan.
* Terbiye ve görgüden büsbütün mahrum adam.
* Bir işe yaramaz işçi kalabalığı.

"Bu durumda hangisi anlam olarak uygun düşer. Siz karar verin. Bir de "Hergele Meydanı" kelimelerini "google"da arayınca bir çok şehirde, hatta bir üniversitede bu isimde meydan çıktı karşıma. Anlamının "hergelen" kelimesinden geldiği de düşünülüyor. Bu alanlar geniş olduğundan gerektiğinde mitinglerde, çoğu zaman da pazar alanı olarak kullanılıyor. Kimbilir belki sizin yaşadığınız yerde de, emeklerin ucuza satıldığı buna benzer bir meydan vardır...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 24
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 719
Kayıt tarihi
: 18.12.06
 
 

1966 yılında doğdum.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster