Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Mart '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
180
 

Herkes bir adım başbakan iki adım

Herkes bir adım başbakan iki adım
 


Malumu olduğunuz üzere ülkemiz son günlerde gergin bir tartışmanın içerisine girmiş durumda. Böylesi ortamlarda herkes sağduyusunu ortaya koymalı tabanda yapılacak en küçük yanlışların bile ülkemizi geri dönülmez yanlışların içine koyacağı unutulmamalı.

Böylesi ortamlarda tabii ki en büyük görev siyasilere düşmekte. Sorumluluk sahibi siyasiler sorumluluklarının gereğini yerine getirmeli sağduyuyu dayanışmayı ve diyaloğu hiç ama hiç kesmemeliler.

Son dönemdeki tartışmalarda takdilerimi belirtmem gereken ilk kurum sanırım TSK, olayları sessizlikle izliyor. Ve siyasilerin demokratik yollarla çözüme ulaşacaklarına inanıyor. Bu tavır son dönem siyasi gelişmeleri açısından son derece önemli.

TSK'yı tebrik ettiğim kadar sivil toplum kuruluşlarını tebrik edemiyorum. Çünkü demokratik yaşamın aktörleri olan sivil toplum ne yazık ki görevini tam anlamıyla yerine getirememiş göstermelik adımlar dışında adım atamamıştır. Sivil toplum tarafsız bir bakış açısıyla olayları değerlendirememiş 'Herkes bir adıma geri gitsin' gibi ucu açık bir kavram ortaya koymuştur.

Sivil toplumdan beklediğimiz böylesi soyut değerlendirmeler dışında somut bir yol haritası koyması, istikrar ve güven ortamı için yapılması gerekenleri gerek iktidar gerekse muhalefet penceresinden ortaya koymasıydı.
Ama sivil toplum bunu beceremedi.

İş yine siyasetçilere düştü.

Ama sayın başbakanın son açıklamaları son derece gergin. Ükemiz açısından hiç de yararlı olmayan tutumu bir an önce terketmeli ve aklıselimi muhafaza etmeye çalışmalıdır sayın Erdoğan. Bu tutumun devamı başbakanın hem kendisine hem partisine hem de demokrasi kurumuna zarar verebilir.

Sayın Baykal uzun zamandır göstermediği sakinliği bu olayda göstererek gerginliği artmasının önüne geçmeye çalışmakta. Pekçok olayda göredüğümüz hırçın tavrı son olaylarda yok. Olaylara tepki gösteriyor ama bu tepkisi gayet nazik ve demokratik olgunluk içerisinde. Aynı şekilde CHP'li kurmayların değerlendirmeleri de.

Sayın Bahçeli'yi artık zaten tanımaya yavaş yavaş başladık. Bahçeli gerginlik çıkarmadan sorunları çözmeyi , uzlaşmayı , ortak aklı ortaya koyuyor ve bu konu karşısında da yine aynı olgun ve demokratik tavrı gösteriyor.

Diğer siyasi partiler ve kuruluşlar da aynı şekilde sağduyudan ve ortak akıldan yana.

Gelelim yargı cephesine.

Sayın savcı bir iddianame hazırlamıştır. Bu iddianameye aşırı derecede yüklenmek ve savcının şahsında hukuku yıpratmak hiç kimsenin hakkı olmamalıdır. Çünkü savcı görevi gereği, belge olarak değerlendirdiği metinleri mahkemeye sunmuştur. Metinleri mahkeme inceleyecek ve karar verecektir.

Ayrıca anayasa mahkemesi üyelerini de Sezerin atadıkları Özal'ın atadıkları olarakgruplayıp ona göre sonuç tahminlerinde bulunmak hukuku hiçe saymak ve yargıama sürecini görmezden gelmek demektir. Hiçkimsenin de ülkemizin yüksek mahkemesi hakkında böyle bir değerlendirmeye hakkı olmamalıdır.

Evet gelelim geri adım atma meselesine.

Bir geri adım atılacaksa bu geri adımı sayın Başbakan atacaktır. Sayın başbakan öncelikle sinirli üslubundan vazgeçmeli ve olayları olgunlukla karşılmayı başarabilmelidir.
Olayları iyi gözlemlemeli ve iktidarın belli hakları yüklediği kada belli konularda da akılcı sağduyulu davranmayı gerektirdiğini unutmamalıdır.

Anayasa değişiklği konusu ya rafa kaldırmalı ya da meclis içindeki bütün siyasi partilerle uzlaşacak bir yöntem bulunmalı ve referandum seçeneğinin ülkemizin geleceği açısından tarihi bir hata olacağını unutulmamalıdır.

Parti içerisinde aykırı eylem ve söylemleriyle ön plana çıkmış insanlara parti içi denetim organları aracılığı ile inceleme yaptırılmalı ve müeyyide uygulanmamalıdır.

Diğer siyasi partilerin genel başkanlarıyla tek tek ya da bir bütün halinde görüşülmeli ülkenin geleceği açısından ne tür adımların atılması gerektiği tartışılmalıdır.

Ekonominin, dış siyasetin ve ülke güvenliği konularından asla taviz verilmemeli ülke tek bir konuya kilitlenmemelidir.

Aksi taktirde bu ülke bir sıkıntıya düşerse Sayın başbakan ve yakınları gidip ABD'ye ltica edebilir ama bu ülkenin insanları olarak bizlerin gidecek başka bir vatanımız yoktur.

Herkes bir adım geri gidecekse başbakan iki adım geri gitmelidir. Sorunlar ancak böyle çözülür.

Saygılarla.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 47
Toplam yorum
: 70
Toplam mesaj
: 12
Ort. okunma sayısı
: 629
Kayıt tarihi
: 28.09.07
 
 

1987 yılında Konya Ereğli'de doğdum İlköğretim ve Lise öğrenimimi Konya'da tamamladıktan sonra 20..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster