Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Eylül '17

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1764
 

Herkes Irak’ta Suriye’de Yer Kapmaya Çalışıyor; Sanki Bizim de Böyle Bir Hakkımız Var Gibi

Herkes Irak’ta Suriye’de Yer Kapmaya Çalışıyor; Sanki Bizim de Böyle Bir Hakkımız Var Gibi
 

Suriye'nin hali böyle; benzer durum Irakta'da var.


Sınırları belli egemen bir Irak ve Suriye söz konusu olsaydı toprak bütünlüğüne saygıdan söz edilirdi ama maalesef böyle bir şey yok. Rusya’sı ABD’si bile bu topraklara çöreklenmiş sonuçta bu devletlerin halkı olan Türkmen soydaşlarımızın varlığını ve geleceğini düşünmek adına böyle bir hakkımızın olduğunu düşünüyorum.

Biz yurtta sulh cihanda sulh diyen ve başkasının toprağında asla gözü olmayan bir milletiz. Lakin şu anda şartlar çok farklı. Irak’ta Suriye’de egemen bir devlet yok. Her ülkede karışıklıklar olabilir, sonra normale döner; lakin öyle bir görüntü de yok. Her iki ülkenin haritası önümüze şurası IŞİD, burası YPG, merkezi yönetim, Kürt yönetimi şeklinde bölünmüş olarak geliyor.

Suriye’de 1,5 milyon, Irak’ta 4 milyona yakın Türk yaşadığı belirtilmektedir. Her iki ülkede de egemen bir devlet yönetimi söz konusu olduğu takdirde soydaşlarımızın güvence altında olduğunu düşünebilirdik. Ama şimdi böyle bir şey yok. Türk nüfus kimin emrinde olacak. En azından halen yaşadıkları yerlerde güvenceleri sağlanmalı.

Ancak bu tamamen Türkmenlerin haklarıyla ilgili olmalı. Artık bu statü tayini nasıl olacak onun tespiti yapılır ama öncelikle Türkiye’nin böyle bir gerekçeyle konuya taraf olma hakkı ortaya konulmalı diye düşünüyorum.

Abbas Oğuz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhaba, Sizde bilirsiniz ki günümüzde hak sahibine verilmiyor. Güç ile alınıyor. Canalıcı soru," gerçekte biz ne kadar güçlüyüz?" cevabı ise bu günkü durumumuzda gizli. Saygı ve selamlar...

izmirli doksanyedi 
 04.09.2017 11:13
Cevap :
Hep gerçekler kazanıyor ve gerçekler de hiç bizden yana değil.  08.09.2017 20:53
 

Merhaba Kerim Bey...Türkiye, orada yer kapmaya çalışmıyoruz; Türkiye'nin yeri, 1918'den beri zaten orada duruyor. Türkiye'nin ilk isteği, siyaseten ve hukuken zaten bizim olan, haksız ve hukuksuz olarak bizden koparılan o topraklarda, en azından Türkiye'nin istediği yönetimlerin kurulmasıdır...Eğer bu olmazsa, o zaman başka şeyler akıllara gelebilir...O bölgede, ne Amerika'nın, ne Rusya'nın, ne İran'ın ne de bir başkasının, Türkiye'nin hakkının zerresi kadar hakkı vardır...Selamlar.

cdenizkent 
 02.09.2017 17:45
Cevap :
Sizin bu konudaki düşüncelerinizi biliyorum. Selamlarımla .  08.09.2017 21:00
 

Çok güzel düşünüyorsunuz.Haklısınız da fikri hayalinizde,ama menziline erişmiş trene ulaşmamız imkânsız.Onlar gibi bizi de zayıflattılar oldukça.O eski zamanların yağız zaferleri depreşip durur benim de yüreğimde,ama yeni hüzün ve acıların yorgunu olduk ne yazık ki...Selamlar.

Abbas Oğuz 
 01.09.2017 17:12
Cevap :
Gerçekten çok güzel bir yorum, elinize yüreğinize sağlık.  01.09.2017 19:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 5252
Toplam yorum
: 13611
Toplam mesaj
: 282
Ort. okunma sayısı
: 663
Kayıt tarihi
: 21.09.08
 
 

Sadece sayfalarda kalan yazılar şaheser olsalar bile önemsiz ve anlamsızdır. İnsanlara ulaşan ve ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster