Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Aralık '06

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
1899
 

Herkes layığını bulur

Herkes layığını bulur
 

Herkes istediği gibi düşünmekte serbesttir ama bazı gerçekler vardır ki acı da olsa muhakemeye, mühasebeye ve bir yoruma dahi mahal bırakmaz, bırakmamalıdır.

Yıllar boyunca kendi halkını dikta ile yöneten, ayırım yapmadan Şiileri Duceyl'de, Kürtleri Halepçe'de, Sünni'leri Bağdat'ta öldürten, sıkı yönetimine isyan bayrağı açıp Ürdüne kaçan damatlarını af ettiğini söyleyerek geri dönmeleri üzerine onların idam ermrini oğullarına veren hasis Saddam, zamanında ABD ile işbirliği yapıp başka müslüman bir ülkeye, İran'a savaş ilan etmiş binlerce insanın ölümüne de sebep olmuştur.

İran ile başa çıkamayınca barış ilan eden Saddam bir şey olmamış gibi oğullarıyla birlikte lüx hayatına refah içinde yaşamaya devam etmiştir ancak savaşın sonuçlarını hazmedemeyen Saddam, daha zayıf gördüğü ezelden beri hak iddia ettiği petrol zengini Kuveyt'e yönlemiş, daha önce İran savaşı sırasında ABD'den aldığı ve varolan Rusya'nın desteklerini, bir de Fransa ve Almanya ile süregelen petrol anlaşmaları doğrultusunda, bu ülkelerin de ses çıkarmayacaklarını düşünerek savaş ilan edip Kuveyt'i esir etmişti, Ancak Kuveyt'i istismar eden ABD, Saddam'ın bu tavrını, kendilerine bazı sözler de vermiş olmasına rağmen şiddetle kınamış derhal küvvetlerinin çekilmesini istemiştir.

Dönüş yapmayı hazmedemeyen Saddam, bu tehditere karşılık uzun menzilli füzelerle İsraeli vurmakla tehdit ederek, gelişen silah teknolojilerinden habersiz onlara karşı koyarken, ABD Kuveyt'e girmiş, Irak ordusunu çok rahat bir şekilde püskürtmüştür. İsrael de kendilerine yönelen füzelerin çoğunu, Filistin bölgelerine düşenler hariç havada imha etmiştir (bundan yine zararlı çıkan Araplardı).

Yine Hırsına yenik düşen beceriksiz Saddam, içeride vurdum duymazlığına devam ederek, halkına zerre değer vermiyerek, etnik ayırım yaparak hükmünü umursmaz bir şekilde devam ettirirken sonunu hazırladığının farkında değildi, Nitekim ABD, 11 Eylül olayları sonrası, müslümanlardan intikam almak ve gücünü ispat etmek üzere, Bin Ladin'e de ulaşamayınca en zayıf halka müslüman olan Irak'a , insan hakları, terör yuvası, nükleer silahlar gibi bahaneler uydurarak kendilerine hedef seçmiş ve Saddam'a ülkeyi terketmesi telkinin de bulunmuştur.

Karşı koyamıyacağını anlamış olmasına rağmen kalmak da direten, nasıl olsa Avrupa ve BM konuya müdahele edip ABD'ye ikna edebileceklerini düşünen ahmak Saddam, ABD'nin yaralı, hükümetinin geri adım atamıyacak olması, kendisini ve ülkesini kurban seçtiğinin yine farkında değildi ve olacaklardan habersizdi.

ABD Irak'a girdiğinde hiç bir dirençle de karşılaşmadı zira halk Saddam'dan ve yönetiminden bıkmış, onları yüzüstü bırakmaya kararlıydı ancak ABD onları yakalamakla, bir çatışma sırasında Saddam'ın oğullarını öldürmekle kalmamış, Irakı resmen esir almıştı ve ne zaman ki Saddam, kendisine yakışan yerde ve canlı olarak yakalandı, hafiften ABD'ye karşı ayaklanmalar başladı ancak çok geçti. ABD çok akıllı manevralarla Irak halkını birbirine düşürmüştü ve her zamanki gibi, dolduruşlara gelen müslüman dünyası Irak'ta zayıflığını gösterdi nitekim orada savaş bir anda iç savaşa dönüştü, kuzey'de kürtler kendi bayraklarını sallarken, şii ve sünniler ABD ve ingiliz askerlerini değil birbirlerini öldürmeye başlamışlardı ki bu ezelden beri süre gelen müslümanların hem zaafı hem de ayıbı. Iraklı esirlere yapılan işkenceleri, uygulanan şiddetti hayretler içinde okuduk ve seyrettik, buna rağmen onların bu durumlar da bile birbirilerine düşmeleri de dehşet verici, sorarım; Bu nasıl bir inanç, bu nasıl müslümanlık.

Saddam en büyük hatasını yakalandığı yerde yapmıştı zira yanında hazır tetiği çekilmiş tabancasını kafasına dayayıp ve sıkıp ölseydi, büyük bir ihtimalle kahraman ilan edilecekti ancak şeytani düşüncelerle dolu bir adamın şerefli ve inançlı olması mümkün olmadığından, Saddam bunu bile yapmayı beceremedi, cesaret edemedi ve ölümden korkuyordu ama Allah(cc) onu, her celsede Kuran-ı Kerim'i elinden bırakmasa bile (eminim o da şekil icabıydı) yaptıklarının azabından kurtarmadı ve bir savaşcının hakettiği şekilde, kurşuna dizilerek ölmeyi istese de hain ve şerefsizler gibi bugün 30.12.2007 tarihinde asılarak idam edildi.

Saddam'ın bu ölümü tepki çekse de ben tepki vermiyor az bile buluyorum, insanlar rahmet okusa da, ben kendisine rahmet dilemiyorum çünkü müslümanlığın yüz karasıydı, müslümanlığı kendi kendineydi, onu güzel istismar edip insanlığın en ağır ve müslümanlığın en günah suçlarını işledi ve işleme emrini verdi. Siz de rahmet okumayın ve üzerine de çok yorum yapmayın, bir hain ona layık bir şekilde asıldı ve öldü, bunun ötesi yok.

Benim rahmet dilediğim kişiler, şu anda şerefleriyle savaşan, ülkeleri için baş kaldıran, şansının sıfır olduğunu bilmesine rağmen bir adım geri atmayan ve çoğu mezarı dahi olmayan şehitlerdir.

Asıl beni üzen Irak'ın hazin sonu, Saddam'ın hakketiği şekilde ölümünün ardından kısa bir zaman içerisinde Irak'ın ne olacağı hakkında verilecek karar büyük ihtimalle ya bölünecek yada bölünecektir. Belki Türkiyenin ve zengin Arap ülkelerinin müdahelesiyle bir federasyona dönüştürülebilir ama hiç bir şey eskisi gibi olmayacak, bunu hep beraber göreceğiz.

Türkiye'mizin faydası mı ! Bundan alacağı derstir. Irak'ı yok eden önemli sebeplerin başında, aynı bayrak altında yaşayan ırklara ve her inançtan insana yapılan ayırımdı, devlet yöneticilerinin kendilerinden başkasını düşünmemesi ve halkını değersiz görmesi, halkın da birlik ve beraberliğe önem vermemesi idi.

Arap dünyasına ders olsun, hayırlı olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bush, bir kukladir. Ayni Hitler gibi. Ama Bilge Nathan ve Albert Camus hep yerinde durur... Ben oynamamistim. Ciddiydim. Ama sen topu gelecege, günün birinde yazacagin hatiratina, yani taca atiyorsun. Kabul ediyorum... Böylesi belki daha iyi sevgili dostum. Cünkü bir yorum ortaminda tartisilacak konular degil bunlar. Ayrica, zorlayip da tartisacak olursak birbirimizi kirabiliriz belki. Benim bu ortamda aradigim birsey degil bu. Ben seni seviyorum ve sevmeye devam etmek istiyorum. Dolayisiyla burada birakalim ve sinemamizi seyretmeye devam edelim birlikte... Dost sevgilerimle.

pirmete 
 02.01.2007 14:26
Cevap :
Bu öyle bir sorun ki, dünyanın 3'te 2'si uğraşamıyor, senle ben uğraşmaya kalkışırsak ne olur, havanda su dövmek gibi, boş. Benim söylediğim, o raddeye olayların gelmemesi için yılandan uzak durmak gerektiği ancak o şekilde engellenebilir bir şeyler ama uzak duran var mı, yok. Bir şekil de, Politika, IMF, Dünya bankası, ekonomi, bağlıyız işte, bağlıyız. Seninle bu konular da asla kavgamız olmaz, bizim düşüncelerimiz farklı da olsa görüşümüz bir.  02.01.2007 15:15
 

Bush'un adini hic anmamissin, istedigim halde. Olabilir. Birsey diyemiyorum... Ama Camus ile anlatmak istediklerimi tam anlamak istiyorsan, sana dünya klasiklerinden "Bilge Nathan"i okumani öneririm (Gotthold Ephraim Lessing). Orada sadece Müslüman ve Hristiyan degil, ayni zamanda Yahudi de var. Üc dinin ne sekilde kardes olabileceginin anahtari veriliyor orada. Yani kavga müridi Huntington'dan cok, ama cok daha derin... Üzgünüm Dostum, ama Kufe'nin devami maalesef cok kötü gelecek. Bekleyip görecegiz. Dost sevgilerimle.

pirmete 
 01.01.2007 22:09
Cevap :
Bush ne yaptı ? Bush tek bir insan, adı Hitler JR olsa ne yazar ! Arkasına bakmak lazım, Tarikatlar, Pentagon, Lobiciler, ABD'nin Silah Sanayi ve Petrol devleri'nin önde gelenleri, Yandaş Araplar, bu oyunlar tek kişilik değildir dostum, bu oyunları yazamıyorum dostum, yanlarım ağrıyor. Belki bir gün yazar yayınlatabilirsem bana hak verirsin. Şimdilik bu tür oyunlara alet olanları, tuzağa düşenleri, onlara uyup halkını da ihmal edip, zevk için yaşayanları ve onları bekleyen sonları yazıyorum. Benim bildiklerim herkesin bilip de konuşamadıkları, yıllardan beri yaşadıkları, Zalimin zülmü, güçlünün, zayıfı ezmesi ve sırtından geçinmesi. 600'ün ne önemi var, isterse 5 milyon olsun, bak 3 saniye'de yazdım 1 saniye'de silerim, bazıları için insan hayatı bu anlamdan öteye geçmez. Ah be dostum, diyorum ya ben neleri görüp yaşadım. Teşekkürler, sevgiler.  02.01.2007 2:44
 

Kücük harflerimden dolayi senden ve tüm dostlardan özür diliyorum. Elimde degil. Yazimi her zamanki gibi gönderdim, öyle cikti. Ben de okumakta zorlaniyorum.... Sevgili Hakkani, elimizde farkli markalardan pusulalar var gibime geliyor. Benim anlatmak istedigim suydu ve sudur: Intikam ne kadar ilkelse, idam, yani insan canina kiymak da o kadar ilkeldir. Ne 600.000 insanin, ne de -o Saddam bile olsa- tek bir insanin canina kiyilmasini insanlik onuruna aykiri bulurum. Yani bu konuda benim icin 1 = 600.000'dir... Birsey daha vardi anlatmak istedigim: Ölümle oyun oynaniyor, yagli urganla sözde politika yapiliyor dünyamizda. Aldanmamamiz, uyanik durmamiz lazim bu politikalar karsisinda. Yoksa 6.000.000'larin icinde sen de ben de olabiliriz. Idamin zamanlamasi konusuna baska arkadaslar deginmis, ben es geciyorum... Oynayacak yerim daraliyor. Ikinci bir kisa yorum gönderecegim. Sevgiler.

pirmete 
 01.01.2007 22:03
 

Sayın Hakkani, yazınıza kısmen katılmakla birlikte, Saddam' ın Kurban Bayramı' nın ilk günü idam edilmesini pek bir zalimce buluyorum. Biliyorsunuz, Arap dünyası dini bayramları bizden bir gün önce kutlamaya başlıyor. Bu tamamen Amerikan işi ve inanın bana, hayal ettiklerimizden bile çok daha fazla anlam içeriyor. Siz nasıl yorumlarsanız yorumlayın, dediğiniz gibi, elinde Kuran taşıyan bir adam, inandığını ifade ettiği bir dinin bayramının ilk günü asıldı. Üstelik, getirmekte olduğu kelime-i şahadet' in bitmesi bile beklenmeden. Farketmediniz mi? Ben bu yorumu dini duygularla yapmıyorum. Aslında, bu infazın, sünnilerle şiileri birbirine kıydırma planının bir parçası olduğu belli. Bu dünyada İslam Dinine dayalı bir mezhep bırakmama yolunda atılan başka bir adım gibi görünüyor. Bu noktadan itibaren, Saddam' ı değil, infaz şeklinin zalimliğini ve neyi amaçladığını tartışmak gerektiğine inanıyorum. Saygılarımla.

Lale Beşe 
 01.01.2007 15:37
Cevap :
Bu söyledikleriniz doğru ve ben de biliyorum ve tekrar söylüyorum; ABD onların düşmanları ve idam günü seçimi dahi yaptıkları normal (ABD zaten bu mesajı İslam alemine vermek istemişti), asıl bu duruma kim getirdi,emperyalizm diye bağırıp el altından kim işbirliği yaptı, başkalarını katlederken kimden destek alındı ve kime mahküm edildi ? ben bunları söylüyorum. Lütfen yazımı bir daha okuyun, asıl suçlu kimmiş ve ne demek istediğimi anlayın. Teşekkür ederim.  01.01.2007 18:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 27
Toplam yorum
: 226
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 4587
Kayıt tarihi
: 21.10.06
 
 

Sosyal adaletin varlığından şüphe eden, dünyanın birçok yerini gezmiş, varolmanın bizim seçimimiz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster