Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ekim '06

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
2011
 

Herkes mühendis olmak zorunda mı?

Herkes mühendis olmak zorunda mı?
 

Uzun bi çalışmanın sonunda iyi bir liseye girdiniz... Şimdiki sistemle ilk senenizi başarıyla atlattınız... Sıra geldi alan seçimine. Çoğunlukla Anadolu Lisesi kazanan öğrenciler, alan seçimlerini FM yani sayısal bölümden yana kullanırlar. Eşit ağırlık, sosyal veya dil bölümü gibi bölümleri seçmek isteyen öğrencilerin büyük bir sorunu vardır...

Öncelikle ailese baskısına maruz kalma durumu vardır. "Ne yapıcaksın TM okuyup da?", "Anadolu lisesi kazandın FM okumalısın", "O kadar zekisin, TM okuyup harcama" gibi sözleri TM seçmek isteyen zeki öğrenciler bol bol duyarlar. Oysa ki gerçek bu mudur? Gerçekten TM seçen öğrenciler yeteri kadar zeki olmayan veya çalışkan olmayan öğrenciler midir?

TM alanında kendini baskın hisseden öğrenci, tüm bu baskı ve basmakalıp düşünceler içerisinde kendini hayatının hatasına sürükleyebilirler: Sırf zeki olduğunu göstermek veya genç nesilin tabiriyle "ezik olmamak" adına belki de hayatında hiç sevemeyeceği bir alan ve bir meslek okumak, hatta bu mesleği sürdürmek zorunda kalabilirler... İçlerinde hep bir "acaba" kalacaktır.

Herkes mühendis olmak zorunda değil... O mühendisleri yönetecek ve onlari temsil edecek sözlülere ihtiyaçları var... Bunu lütfen düşünün ve çocuğunuzu sadece derslere değil; sanat ve spor gibi etkinliklere de yönlendirin. Onları FM secmeye, mühendis veya doktor olmaya zorlamayın. Sanatla veya sözelle uğraşmak tembellik değildir...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Okulumuz Mardin iline bağlı Nusaybin ilçesinde bulunmaktadır. İlçemizin nüfusu yüz bini geçmiştir. İilçemizin tek lisesi var. Bu lisede dört bin öğrenci öğrenim görmektedir. Sınıflarımız 60 ile 70 öğrenci mevcutludur. Okulumuzda eğitim zor şartlarda yapılmakta, yeni bir lisenin açılması için girişimde bulunduk ama bir sonuç alamadık. Okulumuzda ideal bir eğitim veremiyoruz. Bu sene ÖSS'deki başarımız bu eksikliklerden ötürü düştü. Bunun yanında üç farklı okulun binasını kullanıyoruz. Öğretmenler ve öğrenciler bu konuda çok sıkıntı yaşıyor.Bu konuda duyarlı tüm vatandaşlarımızı ve yetkilileri göreve çağırıyoruz.

firaz dag 
 27.08.2007 3:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 14
Toplam yorum
: 32
Toplam mesaj
: 13
Ort. okunma sayısı
: 1657
Kayıt tarihi
: 29.09.06
 
 

1991 dogumlu binlerce gencten biriyim. Anne ve babamın ilk gözağrısıyım. İyi bir anadolu lisesinde o..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster