Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '20

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
34
 

Herkes öğretmen olamaz!

“Güzel kardeşim bak daha yani öğretmensin. Stajyerliğin bile kaldırılmadı. Sana bir abi nasihati. Sen sen ol ilk derse girdiğinde kendini göster. Öğrenciye nasıl davranırsan öyle gider yıllar boyu. Sen meslek öğretmenisin. Çok daha dikkatli olmalısın. Asla gülme. Sert dur. “

“Ben ilk girdiğim derste hemen derhal daha ilk günde dersimi bölmeye çalışan sivri öğrenciyi bir fırsat bulur herkesin içinde perişan ederim. Bakın bunu yapın o yıl rahat edersiniz. Ondan sonra derslerini herhangi bir problem oluşmadan işlersin.”

“Evet siz öyle diyorsanız… Yinede anlatayım“

“Altı ay kadar önceydi. Okulun son haftaları.  İdareden çağırmışlar.  Atölye temizlik paydosundan yararlanarak gittim. Geldiğimde bir de ne göreyim. Öğrencilerimden M. Türe’nin iş önlüğü sırtından boydan boya yırtık. Diğerleri de kimisinin cebi yırtık kiminin kuşağı kopmuş. Güya şakalaşmışlar.  Yıl sonu geldi ya. Sanki bir daha onlara iş önlüğü gerekmiyor."

"Diğer bölümlerden de herkes görmüştür birbirlerinin iş önlüklerini yırttıklarını. Rezil olduk!  O kadarda söyledim. Yıl sonunda hareketlerinize biraz daha fazla dikkat edin. Zaten idareden de moralimi bozdular."

"Hırsımı öğrencimden çıkardım.  Öyle yırtık önlüğü görür görmez bağırdım. ‘Oğlum ne bu hal? Utanmıyor musunuz? Herkesin gözü üzerinizde zaten. Sizde hiç akıl yok mu? Ne diye yırtıyorsunuz lan pardösülerinizi...? Şuna bak umursamıyor! Gel bakalım buraya. Gir şu öğretmenler odasına,’ dedim.”

"Kolundan tuttuğum gibi içeri fırlattım. Diğer öğretmen arkadaşların yanında buna öyle bir Osmanlı tokadı" geçirdim ki, vallahi sesi atölyede yankılandı! Diğer öğrenciler sus pus oldular.  Çoğu öğretmenler odasının önünde birikti."

Bunu anlatırken diğer öğretmenlerin tepkisini ölçüyordum. Ben Osmanlı tokadı derken ilgi iyice artmıştı. Daha bir canlı dinlediler.

Biraz önce sıradan öğrencileri nasıl evire çevire dövdüklerini anlatanların yüzleri görülmeye değerdi. Kendi boşlularındaki eksiklikleri tamamlıyorlardı adeta.  Hele gözleri sanki iyi bir halt etmiş gibi zevkten dört köşe anlatır nasılda sert otoriter bir öğretmen olduğunu.

Herhalde bu çeşitler ezik duygularını tatmin ederek kendi kişiliklerindeki eksikliklerini tamamlıyordu.

Keşke ülkemizde adam dövenleri, kadın öldürenleri, her türlü şiddetin ne kadar kötülüklere yol açtığını öğreten-gösteren filmler yapılsaydı. Şiddet yerine adaleti, hakkı hukuku öğreten bir sistemimiz olsaydı. Anne ve babalarımız bizleri şiddetle beslemek yerine doğruluğu dürüstlüğü yalan söylememeyi cesareti öğretselerdi. Keşke dünya ölçeğinde olan sanatçılarımızı yazarlarımızı hapishanelerde süründürmek yerine örnek alınacak model insanlar haline getirebilseydik…

Sonraki yıllarda bu olay aklıma geldikçe acı çektim. Türe her aklıma geldiğinde kendimden utandım.

Ama bir daha bu pozisyona hiç düşmedim. Öğrenciye vuranları uyardım, kınadım.

Öğrencileri nasıl dövdüğünü zevkten dört köşe anlatan öğretmenlere “iyide neden gözlerin parlıyor?” diye sorarak aslında ne kadar eksik ve küçük olduklarını hatırlattım.

Ben bedelini 1983 yılında yaptığım bu hatanın bedelini ödemeye devam ediyorum.

Sevgili M.Türe! Ne olur beni affet!

Abdülkadir Güler, jale kasap bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sayın GÜLER, öğretmenlik bir sanattır...Öğretmen üretken olmalıdır. Ve kendini her zaman yenilemelidir.

Abdülkadir Güler 
 23.10.2020 3:18
Cevap :
Herkesi öğretmen yapıyorlar!!!!!!!!!!!!!  24.10.2020 19:06
 

Öğretmenlik öyle yüce bir meslek ki; bunu yüreğinin derinlerinde hissetmeyen öğretmen olamaz, o hissiyattan yoksun öğrenci de öğretmen kıymeti bilemez, internette bir köy öğretmeni haberi okumuştum. "Toplantı yaptım. Kimse gelmedi, çoluk çocuk, iş, güç çok, öyleyse ben giderim dedim. Tek tek öğrencilerimin evlerine gidip velileriyle konuştum diyordu." emeğinize sağlık saygılar

Cemile Torun 
 04.10.2020 22:11
Cevap :
Merhamet, Vicdan aynı zamanda tüm insalık için geçerli olan değerler. Bu bogda deflarca aynı konular dönerek işlendi. Şimdiki sistemin ve öğretmenlerin artık başka bir problemi var.   05.10.2020 11:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 142
Toplam yorum
: 564
Toplam mesaj
: 168
Ort. okunma sayısı
: 890
Kayıt tarihi
: 06.02.07
 
 

Gazete ve kitaplara hep tersten göz atar, daha sonra okumaya başlarım. Bu özelliğim devrik cümlel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster