Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Eylül '07

 
Kategori
Edebiyat
Okunma Sayısı
620
 

Herkes şiir yazar

Edebiyat, şiirle başladı büyük olasılıkla. Dikkat ederseniz, insanlığın ilk edebi yapıtları olan destanlar ölçülü ve uyaklıdır. Nesir kısımları bile, yer yer uyaklıdır, tekerleme gibidir. Peki, neden şiirle başlamıştır yazın tarihi. Çünkü, şiir daha akılda kalıcıdır ve kulağa müzikli ahenkle seslenir. Herkes şiir yazar. Lise çağındaki her öğrenci sevdiğine şiir yazar. Ama, şiir yazmak bu kadar kolay bir iş midir?

Hiç de kolay değildir. Eğer, hece ölçüsüne göre yazıyorsanız. Bir kere uyaklara, rediflere, cinaslara son derece özen göstermelisiniz. Bir de hangi ölçüde yazıyorsanız, ona göre hece sayısını denk tutmalısınız. Bütün bunlara özen gösterirken, sözcüklerin kendi aralarındaki uyumunu göz önünde bulundurmalısınız. Aynı dize içinde belirli seslerin tekrarlanmasına aliterasyon denir. Ve aliterasyon şiirde hoş bir şekilde kullanılırsa şiir çok daha güzel olacaktır. Özellikle kısa ve öz şiirler tadında bırakılan şiirler, vurgusu da yoğun olduğundan bence daha tercih edilmesi gerekir. Uzun şiirler bence ustalar tarafından becerilebilecek şiirlerdir. Gerçi, kısa şiir de öyledir. Ama, konuyu yaymadan ve tekrara düşmeden önce kısa yazmaya özen göstermek çok daha iyi olacaktır. Serbest şiir tarzında da bazı konulara dikkat etmek gerekir. Aynı şekilde sözcük seçimi ve aliterasyona özen göstermelidir. Sözcüklerin şiirlerde bambaşka anlamlar taşıdığını herkes bilir. Şiir yazmak, derin bir duygu kasırgasına gereksinim duyar. Üstün bir duyarlılık gerektirir. Bir de geniş bir anlatım gücü ve sözcük varlığına ihtiyaç duyar.


Şairlerin işi çok zordur. Çünkü, herkes şiir yazar. Bütün bu şiirlerin arasından sıyrılıp öne çıkmak o kadar da kolay değildir. Bir de şiir kitaplarının ülkemizde satmadığını düşünürsek, sanırım şair çok daha çok çalışarak istediği düzeye gelecektir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 309
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 379
Kayıt tarihi
: 13.09.07
 
 

yok yok yok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster