Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Mart '13

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
155
 

Herkes siyasetçi olmaz, olamaz 6

Herkes siyasetçi olmaz, olamaz 6
 

suçlu belli oldu


Siyasetçilik özel yetenek ister. Her adamın işi değildir. Herkes siyaseti beceremez. Zaten bu yüzdendir ki ülkemizde siyasetçi pek fazla çıkmaz.

Mesela ben bir ülkeyi yönetiyor olsaydım; 30 yıldır milletin başına bela olmuş bir terör örgütünün iktidara geldiğimde yerde sürünen halini tamamen yok edemediğim gibi, hapisteki teröristbaşını barış meleği ilan ederek, “eskiden namaz da kılardı canım” diyerek halka sevdirdikten sonra “taviz vermeden müzakere olabilir” diyerek ayağına gönderdiğim devlet görevlilerle yapılan pazarlıklar basına sızdırılıp verdiğimiz tavizler ortalığa dökülüncü hem bunları haber yapan gazetecileri azarlayamazdım hem de  yandaş veya devlet tv kanallarına çıkıp milletin gözünün içine baka baka “MALUM KİŞİYİ İMRALIYA BENMİ GETİRDİM? KİM GETİRDİYSE HESABINI ONA SORUN, MAZALLAH” diyemezdim.

BİLMEYENLERE, BİLMEK İSTEMEYENLERE KISA BİR NOT: PKK İLE İMRALIDA YAPILAN PAZARLIKLAR ORTAYA DÖKÜLÜNCE BUNU YAPANLAR VE BASINA SIZDIRANLAR DURURKEN SADECE HABER YAPAN GAZETECİLER SUÇLANMIŞTIR. DİĞER BİR SUÇLU OLARAK DA APOYU GETİRİP İMRALIYA TIKANLAR GÖSTERİLMİŞTİR.

İşte Bugün gazetesinde MART 2013 DE yayınlanan o mutabakat metni

Üzerinde mutabakata varılan hususlar

1-) Taraflar, süregelen Oslo ve İmralı süreci bağlamında Kürt sorununun çözümü konusundaki kararlılıklarını koruduklarını bir kez daha belirtmişlerdir.

2-) Taraflar, bu güne kadar Oslo ve İmralı süreçlerinde vurgulanan Kürt sorununun kalıcı çözümüne yönelik temasların sürdürülmesi ve yürütülecek çalışmaların Anayasal ve yasal çerçevede sonuçlandırılmasının esas alınmasının gerekliliği konusunda varılan mutabakatları teyit ederler.

3-) Taraflar, 10Mayıs 2011 de İmralı da yapılan görüşmede SayınÖcalan tarafından sunulan, Türkiye’de Temel Toplumsal Sorunların Demokratik Çözüm İlkeleri Taslağı, Türkiye’de Devlet ve Toplumİlişkilerinde Adil Barış İlkeleri Taslağı ve Kürt Sorununun Demokratik Çözüm ve Adil Barışı İçin Eylem Planı Öneri Taslağı adı altındaki taslaklar konusunda, en geç Haziranın ilk haftasına kadar görüş ve önerilerini sunarlar. Kürt tarafı, sözü edilen taslakları memnuniyetle karşılar, prensip ve ilkesel olarak kabul eder.

4-) Taraflar, ayni süre içinde yukarıda adı geçen taslaklarda zikredilen Anayasa Konseyi, Barış Konseyi, Hakikat ve Adalet komisyonu için isimdüzeyinde çalışma yaparlar ve netleştirdikleri isim önerilerini sunarlar.

5-) Türk tarafı, seçimlerden sonra en kısa zamanda Örgütü temsilen iki kişinin SayınÖcalan’ı ziyaret etmesi, yukarıda adı geçen konsey ve komisyonlar kurulduktan sonra, birer alt komisyonlarının da Sayın Öcalan’la ilişkilendirilmesini taahhüt eder.

6-) Kürt halkının siyasi ve legal temsilcileri, basın yayın organları ve çalışanlarına yönelik uygulanan baskı, tutuklama ve çalışmalarını engelleme vb. yönelimlere son verilmesi ve KCK adı altında gerçekleşen siyasi operasyonlarda tutuklananların serbest bırakılması sürecin yumuşatılması ve çözüm yönünde ilerlemesi için önemli bir adım olacaktır. Bu çerçevede Türk tarafı ilk adım olarak Newroz ve sonrasında tutuklanan Kürt siyasetçileri bırakmayı taahhüt eder.

7-) Taraflar, seçimlerin güvenli bir ortamda geçmesi ve ortamın normalleşmesi için, en üst düzeyde kamuoyuna açık çağrı yapacaklardır.

Kürt sorununun nihai çözümünün, ancak çatışmasızlık zemininde gerçekleşebileceğinden hareketle tüm askeri, siyasi ve diplomatik operasyonların ve eylemlerin durdurulması ve uygun tedbirlerin karşılıklı geliştirilmesi esastır. Bu çerçevede taraflar, 15 Hazirana 2011 e kadar her türlü operasyon ve askeri eylemlerini durdururlar.

9-) Taraflar,müzakereleri derinleştirmek ve gündemdeki konuları tartışmak üzere hazırlıklarını yaparak 2011-Haziran ayının ikinci yarısında bir araya gelmeyi kararlaştırmışlardır. Üç paragraflık giriş ve 9 maddeden oluşan iş bu mutabakatmetni, taraflar arasında arabuluculuk yapan HD (Hakem Devlet) temsilcileri tarafından, taraflar adına imza altına alınmış ve aslı HD merkezinde arşive alınmıştır. Operasyonda ele geçirilen Öcalan’a ait el yazması bir mektubun da MİT tarafından KCK Yürütme Konseyi’ne ulaştırıldığı tespit edildi. Mektupta KCK’nın alternatif devlet kurma girişimi olduğu belirtiliyor.

OSLO’YA KATILANLAR

MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Yardımcısı Afet Güneş’in katıldığı Oslo görüşmesinde PKK adına terör örgütü elebaşları Sabri Ok, Mustafa Karasu ve Zübeyir Aydar ile koordinatör ülkelerin temsilcileri hazır bulunmuştu. Görüşmelerin 2.5 yıl sürdüğü ve 5 kez gerçekleştiği iddia ediliyordu.

- Türkiyeliliği esas alan demokratik ulus temelinde yeni bir anayasa.

- Demokratik özerklik statüsünün sağlanması.

- Kürt kimliğinin yeni anayasada yer alması. Kürtçe’nin ikinci resmi dil olarak kabul edilmesi.

- Önderliğin (Öcalan) ilk aşamada ev hapsine alınması.

- Önderliğin özgürce, toplumsal ve siyasal yaşama katılması.

- Gerillanın silahsızlandırılması, mevcut yasalar çerçevesinde toplumun öz savunma gücü ya da yeni bir statüyle demokratik çözüm içinde varlığını koruyacak bir yapılanmaya kavuşması.

İMZALANIP ARŞİVE ALINMIŞ

Protokoldeki ‘İş bu mutabakat metni, taraflar arasında arabuluculuk yapan HD (Hakem Devlet) temsilcileri tarafından, taraflar adına imza altına alınmış ve aslı HD merkezinde arşive alınmıştır’ ifadesi dikkat çekiyor.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 40
Toplam yorum
: 56
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 627
Kayıt tarihi
: 30.12.11
 
 

PhD (Nükleer). Başka söze gerek yok bence... İçel'de yaşıyorum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster