Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '15

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
162
 

Herkes yazmak istiyor da, "yeterince okuyor muyum?" diye düşünen yok!

Herkes yazmak istiyor da, "yeterince okuyor muyum?" diye düşünen yok!
 

Kedilerin bile gazete okuduğu bir dünyada; sen nasıl okumadan yazacaksın? Hadi söyle!


Düşüncelerime katılır mısınız bilmem ama; inanın şimdi anlatacaklarım, uzun yıllarda edinilmiş deneyimlerle ciddi gözlemlere dayalı…

Eli kalem tuttuğu anda, şiir karalamaya heveslenir insanım. Ama ne şiir türlerinden haberlidir ne modern ve klasik akımlara dair bilimsel bilgisi vardır. Yalnızca yazmakla ilgilenip, başkasının söylediklerine şöyle göz ucuyla bile bakmaz. Güya kendi tarzını yaratacak! O yüzden başka şairleri okumuyormuş! Elin ne dediğini bilmeden nasıl bi orjinalliği olacaksa artık! O kadarını ben bilemem!

Adama en son hangi kitabı okuduğunu soruyorum; adını bile hatırlamıyor kitabın... Bakıyorsun, kadın yemek kitabı yazmaya başlamış; ama konuyla ilgili geniş bi okuma portföyü edinmek gibi bir derdi yok! El yordamıyla, anasından, babasından, yakın ve uzak çevresinden duyduğu, dinlediği, öğrendiği ne varsa, başlıyor anlatmaya. Yaratıcı işler yapmak falan da hikaye! Eloğlunun konuşarak yaptığını, o yazarak söyleyecek! Ya tutarsa misali. “Maksat, benim de bi kitabım olsun, falancadan neyim eksik?!”

İyi tanıdığım bi arkadaşım, ille tutturmuş, futbol kitabı yazıcam, diyor. Meşin yuvarlakla ilgili teorik ve pratik bilgi birikimi mükemmel. Oyun sezgisi yüksek. Konunun tüm ayrıntılarına hakim. Bu oyunun sorunlarına ilginç, şaşırtıcı çözümleri de var. Konuşurken iyi ifade ediyor meseleyi. Lakin, iş yazmaya gelince, tıkanıp kalıyor. İki adım öteye gidemiyor. Bugüne dek ne doğru düzgün okudu ne aklı başında üç-beş satır yazdı. Yalnızca istemek yetmez kaleme. Yazdığından kat kat fazla okuman gerekir.

Kimi, evcil hayvanları, kimi, romanları, kimi de sinemayı yazma telaşında. Ama hiçbiri, “bu konuları daha önce kim, nasıl yazmış?, oturup inceleyeyim, işin püf noktalarını öğreneyim,” fikrinde değil. Yazmanın nasıl ciddi, ne kadar meşakkatli ve zaman isteyen bir iş olduğunu henüz anlayabilmiş değil çoğu... Akılları fikirleri “yazar olmak”ta. Ama okumadan yazılmayacağını anlamıyorlar.

Hasılı, ne kadar okursan o derece iyi. Testiyi boşaltmadan önce doldurman gerekir! De… Sen de iflah olmaz bi 'Türk iyimseri'ysen eğer sadece dilemenin bu işe yeteceğini düşünebilirsin. Bence mahsuru yok! Ama bilinen tüm kalem erbabı, yeteneğini sınırsızca okuyarak geliştirdi, bin okudu, bir söyledi.

Sen yine de dene şansını… Bakalım, okumadan yazmak ne menem bir şeymiş?! Bence mümkün olmasa da, bunu başaran ilk insan olursun belki de!..

 

Not: Yazıda kullanılan görsel internetten alınmıştır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Merhabalar. Konu okumak üzerine olunca bir hususa daha değinmek için tekrar sayfanızı ziyaret ettim. Bu millet Kur'an'ı okumasın diye, ona abdsetsiz dokundurmadılar. Bır kılıf içine hapsederek duvara astılar. Onu sadece imam efendiler, bir cenaze zuhur ettiğinde cenazenin arkasından okudular. Oysa o ölüler değil, diriler kitabıydı. Kur'an okumak için abdest alma şartı yoktur. İsteyen abdestli de okuyabilir bir sakıncası yoktur. Bu millet Kur'an'ı okumuş olsaydı, yaşamını okuduğu Kur'an'a göre düzenleseydi, millet olarak biz çok farklı bir yerlerde olacaktık. Ayrıca Melek Koç hanımefendinin saptamalarına da aynen iştirak ediyorum. Çok doğru söylüyor. Çünkü, ben de okuma özürlü biriyim. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 03.09.2015 11:51
 

Merhabalar. yeterince okuyamayan (benim gibi) yazmakta zorlanır. Yazmak için okumak gerekir. Toplum olarak hep kaybediyoruz. Neden? Okumadığımız için. Selam ve dualarımla.

Recep Altun 
 01.09.2015 20:17
 

Kitap okumamak ya da okumayı sevmemek sanırım bizim milletimize özgü bir durum. Sıradan vatandaşlar bir yana, yazarlar bile -okuyanları tenzih ederim- okumuyor... Sadece belli bir kesim kitap kurdu, o kadar. Lafa gelince Müslümanlığa toz kondurmayız,Kur'an "Oku" diye başlar, kimse umursamaz.Ama kadının saç teli ille gözükmeyecek, öyle yazıyormuş. Yazsa bari, hiç değilse okumuşlar diyeceğim. Sözün özü, insanlar kendi kitaplarını okumadıktan, daha kötüsü okuyup da anlamadıktan sonra başkalarının yazdıklarını hiç okumazlar azizim.

Melek Koç 
 01.09.2015 15:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1340
Toplam yorum
: 3600
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1675
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster