Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '16

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
146
 

Herkese bir Peder!

Herkese bir Peder!
 

Herkes için peder


“Yeryüzünde birbirinden farklı pek çok toplum bulunmaktadır. Her toplumda da toplumsal yaşamı düzenleyen yasalar vardır. Eğer bu toplumsal yaşamı düzenleyen yasalar olmasaydı toplumda bir düzen oluşmazdı. Herkes kendi isteği gibi davranırdı. Başkalarını düşünmez, kendi çıkarları için çalışırdı. İnsanlar birbirlerine zarar verirdi. Toplumsal yaşam çekilmez bir hâl alırdı. Toplum yaşamını düzenleyen yasalar insanlar arasındaki ilişkileri de düzenler. Aile bireyleri olan ilişkilerimiz, çalışma yaşamındaki ilişkilerimiz ve çalışma biçimimiz, okuldaki ilişkilerimiz hep bu yasalara göre düzenlenir.” bu paragraf İlkokul sıralarında öğrendiğimiz sosyal bilgileri içeren bilgileri kapsamaktadır.

Genel olarak, ilkel toplumlardan günümüz çağdaş toplumlarına kadar toplumları düzenleyen kurallar; Din, Ahlak, Görgü, Örf ve Adet Kuralları, Hukuk kurallarıdır.

Çağdaş toplumların düzenleme kuralları olarak sayılan Hukuk Kuralları: Sosyal hayatta bireylerin birbirleriyle ve devletle kurdukları ilişkiyi düzenleyen,kamu gücü tarafından desteklenen,uyulması zorunlu olan kurallar bütünü olup; kuralların yaptırımı maddidir.

Ancak; demokrasiyi özümsememiş, demokrasiyi de kullanarak gücü eline geçiren herkes mevcut yasalara, normlara, yazılı kurallara uymama eğilimi göstermektedir.

Konuyu fazla uzatmadan yasadışı uygulamaların yani fiili durumun nasıl yasal hale getirileceğini anlatan bir fıkrayı sizinle paylaşmak istiyorum;

Oldukça seçkin görünüşlü bir bayan uçakla İsviçre’den dönmektedir. Yanında oturan Rahib’e; “Özür dilerim peder, sizden bir yardım isteyebilir miyim?” diye sorar.

Rahip; Elbette kızım, senin için ne yapabilirim?diye yanıt verir.

Kadın açıklar; İşte benim problemim. Kendime bu epilasyon aletini aldım ve ona oldukça yüklü bir para saydım. Sanırım limitlerin oldukça üzerine çıktı ve gümrükte elimden alırlar diye korkuyorum. Acaba gümrükten geçişte bunu cübbenizin altına saklayabilir misiniz?

Rahip; Tabi ki yapabilirim evladım ama biliyorsunuz ki ben yalan söyleyemem!

Kadın; Çok temiz ve dürüst bir yüz ifadeniz var peder, eminim ki size soru sormazlar.” der ve epilasyon aletini pedere verir.

Uçak iner. Peder gümrükten geçerken görevli; Peder, bildireceğiniz herhangi bir gümrüğe tabi eşyanız var mı, diye sorar!

Bunun üzerine Peder; Başımdan kuşağıma kadarki bölümde açıklayacağım herhangi bir şey yok evladım, der.

Bu yanıtı garip bulan gümrük memuru;

Peki, kuşağınızın altında kalan bölümde ne var, diye sorar!

Peder yanıtlar;

Kadınların kullanımı için tasarlanmış mükemmel küçük bir alet var. Fakat henüz hiç kullanılmamıştır!

Görevli kahkahadan kırılarak, Tamam Peder geçebilirsin der.

Mevcut yasalara uymayan ve uymama eğilimi gösteren herkese bir peder lütfen!

Nizamettin BİBER

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok iyiymiş :)

jale kasap 
 29.05.2020 11:49
Cevap :
Bence de çok iyi:))  29.05.2020 19:11
 

Peder õrneği harika. .. Tebrikler ve sevgiler. .

Tuanna Güzel 
 26.05.2020 2:22
Cevap :
Motto sağlam, ben de beğenmiştim. Teşekkür ederim, sevgi ile, sağlıkla, mutlulukla  26.05.2020 22:28
 

Yine çok güzel bir yazı, örnek de harika.

Kerim Korkut 
 02.06.2016 11:12
Cevap :
Teşekkür ederim Kerim bey, selamlar  02.06.2016 14:08
 

"Eğer yasalar olmasaydı, herkes kendi isteği gibi davranırdı.Başkalarını düşünmez, kendi çıkarları için çalışırdı. İnsanlar birbirlerine zarar verirlerdi"Bu cümleleri tartışmak lazım.Gelişmiş bir toplumda kanunlar olmasaydı nolurdu? Belki insanlar daha az zarar görürlerdi. Kanunlara rağmenki durum ortada. Tabii ki gelişmiş toplumu konuşuyoruz.Ben illa ki kanunların gerekli olmayabileceğini düşünüyorum.

Kerim Korkut 
 02.06.2016 11:09
Cevap :
Gelişmiş toplum tahayyülü ve varlığı bir ideal durumdur ki fazla idealizm pek akli sayılmaz, buna ütopik bir düşünce denebilir. Sınırsız, sorunsuz toplum tasarımı komünistlerin de idealidir. Ama son tahlilde beğensek te beğenmesek te en iyi toplumsal organizasyon devlettir, onu da var eden yasal düzenlemeler ile silahlı müfrezeleridir. Tartışma tabii yapılabilir bunun için gücün elinde olması gerekir yoksa konuşmalar sadece mugalata olur, (lafla peynir gemisi yürümez, ata sözüne rağmen, bizde transatlantik bile yüzdürüyorlar.) selamlar.  02.06.2016 14:20
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 881
Toplam yorum
: 3742
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2585
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster