Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Mayıs '16

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
114
 

Herkese bir Peder!

Herkese bir Peder!
 

Herkes için peder


“Yeryüzünde birbirinden farklı pek çok toplum bulunmaktadır. Her toplumda da toplumsal yaşamı düzenleyen yasalar vardır. Eğer bu toplumsal yaşamı düzenleyen yasalar olmasaydı toplumda bir düzen oluşmazdı. Herkes kendi isteği gibi davranırdı. Başkalarını düşünmez, kendi çıkarları için çalışırdı. İnsanlar birbirlerine zarar verirdi. Toplumsal yaşam çekilmez bir hâl alırdı. Toplum yaşamını düzenleyen yasalar insanlar arasındaki ilişkileri de düzenler. Aile bireyleri olan ilişkilerimiz, çalışma yaşamındaki ilişkilerimiz ve çalışma biçimimiz, okuldaki ilişkilerimiz hep bu yasalara göre düzenlenir.” bu paragraf İlkokul sıralarında öğrendiğimiz sosyal bilgileri içeren bilgileri kapsamaktadır.

Genel olarak, ilkel toplumlardan günümüz çağdaş toplumlarına kadar toplumları düzenleyen kurallar; Din, Ahlak, Görgü, Örf ve Adet Kuralları, Hukuk kurallarıdır.

Çağdaş toplumların düzenleme kuralları olarak sayılan Hukuk Kuralları: Sosyal hayatta bireylerin birbirleriyle ve devletle kurdukları ilişkiyi düzenleyen,kamu gücü tarafından desteklenen,uyulması zorunlu olan kurallar bütünü olup; kuralların yaptırımı maddidir.

Ancak; demokrasiyi özümsememiş, demokrasiyi de kullanarak gücü eline geçiren herkes mevcut yasalara, normlara, yazılı kurallara uymama eğilimi göstermektedir.

Konuyu fazla uzatmadan yasadışı uygulamaların yani fiili durumun nasıl yasal hale getirileceğini anlatan bir fıkrayı sizinle paylaşmak istiyorum;

Oldukça seçkin görünüşlü bir bayan uçakla İsviçre’den dönmektedir. Yanında oturan Rahib’e; “Özür dilerim peder, sizden bir yardım isteyebilir miyim?” diye sorar.

Rahip; Elbette kızım, senin için ne yapabilirim?diye yanıt verir.

Kadın açıklar; İşte benim problemim. Kendime bu epilasyon aletini aldım ve ona oldukça yüklü bir para saydım. Sanırım limitlerin oldukça üzerine çıktı ve gümrükte elimden alırlar diye korkuyorum. Acaba gümrükten geçişte bunu cübbenizin altına saklayabilir misiniz?

Rahip; Tabi ki yapabilirim evladım ama biliyorsunuz ki ben yalan söyleyemem!

Kadın; Çok temiz ve dürüst bir yüz ifadeniz var peder, eminim ki size soru sormazlar.” der ve epilasyon aletini pedere verir.

Uçak iner. Peder gümrükten geçerken görevli; Peder, bildireceğiniz herhangi bir gümrüğe tabi eşyanız var mı, diye sorar!

Bunun üzerine Peder; Başımdan kuşağıma kadarki bölümde açıklayacağım herhangi bir şey yok evladım, der.

Bu yanıtı garip bulan gümrük memuru;

Peki, kuşağınızın altında kalan bölümde ne var, diye sorar!

Peder yanıtlar;

Kadınların kullanımı için tasarlanmış mükemmel küçük bir alet var. Fakat henüz hiç kullanılmamıştır!

Görevli kahkahadan kırılarak, Tamam Peder geçebilirsin der.

Mevcut yasalara uymayan ve uymama eğilimi gösteren herkese bir peder lütfen!

Nizamettin BİBER

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yine çok güzel bir yazı, örnek de harika.

Kerim Korkut 
 02.06.2016 11:12
Cevap :
Teşekkür ederim Kerim bey, selamlar  02.06.2016 14:08
 

"Eğer yasalar olmasaydı, herkes kendi isteği gibi davranırdı.Başkalarını düşünmez, kendi çıkarları için çalışırdı. İnsanlar birbirlerine zarar verirlerdi"Bu cümleleri tartışmak lazım.Gelişmiş bir toplumda kanunlar olmasaydı nolurdu? Belki insanlar daha az zarar görürlerdi. Kanunlara rağmenki durum ortada. Tabii ki gelişmiş toplumu konuşuyoruz.Ben illa ki kanunların gerekli olmayabileceğini düşünüyorum.

Kerim Korkut 
 02.06.2016 11:09
Cevap :
Gelişmiş toplum tahayyülü ve varlığı bir ideal durumdur ki fazla idealizm pek akli sayılmaz, buna ütopik bir düşünce denebilir. Sınırsız, sorunsuz toplum tasarımı komünistlerin de idealidir. Ama son tahlilde beğensek te beğenmesek te en iyi toplumsal organizasyon devlettir, onu da var eden yasal düzenlemeler ile silahlı müfrezeleridir. Tartışma tabii yapılabilir bunun için gücün elinde olması gerekir yoksa konuşmalar sadece mugalata olur, (lafla peynir gemisi yürümez, ata sözüne rağmen, bizde transatlantik bile yüzdürüyorlar.) selamlar.  02.06.2016 14:20
 

Sevgili kardeş toplumsal düzelmeler sınama yanılma yöntemiyle yakalanıyor... İnsanlar davranışlarının sonucunda yaralı sonuç yakalıyorlarsa devam ediyorlar değilse daha iyisi şu olabilir diyerek ona yürüyorlar... Böyle, böyle insanlık daha doğru ve daha güzele yürüyüp gidiyor işte... Bu bağlamda geriye öykünülen günümüzde bu öykünmenin öykünenin yanılgısını yaratacağını da söylemek olası... Saygı ve sevgilerimle...

Halil Güven (Sökeli) 
 27.05.2016 17:36
Cevap :
Sevgili Halil abim, sayfama hoş geldin yorumunla blog yazıma verdiğin katkıya çok teşekkür ederim, selam, saygı ve sevgilerimle. esen kal.   28.05.2016 20:25
 

Önce belirteyim ki fıkra güzeldi ve kelime oyunuyla gümrük geçişi yasal şekle girmiş. Yasalar ve kurallar...Bizde kurallara uymak bile sıra dışı kabul ediliyor. Antalya'ya geldiğimiz ilk zamanlarda mesleki kurslarda tanıştığım, sevdiğim bir bayan arkadaşımı aradım. Tanıyabileceğini tahmin ettiğim kişi bana cevapla "onu tanıyorum, kuralcı bir bayandır" dedi. İlginç, ben de kuralcıyım, keşke diğerlerinin de kuralları olsa ve uygulasa ama "önce ülkem ve ülkemin geleceği" düşüncesiyle...Selam ve saygı ile...

Yurdagül Alkan 
 27.05.2016 16:46
Cevap :
Kuralcılık kötü bir şey, yasalara ve normlara uymakta aptallık olarak gösteriliyor toplumumuzda ama yazılı manzumelere uymayan herkes bir peder buluyor işini hallediyor. Çağdaş toplumun düstürü ise hukuktur ve hukuka uymak evrensel olmanın gereğidir. Çok teşekkür ederim. selam ve saygılar sunarım.çok teşekkür ederim, selam ve saygılar sunarım Yurdagül hanım, mutlu kalın.  28.05.2016 20:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 832
Toplam yorum
: 3630
Toplam mesaj
: 85
Ort. okunma sayısı
: 2570
Kayıt tarihi
: 06.06.12
 
 

Yeni dünya düzensizliğinde insan olmaya çalışan ve okuyarak ne kadar cahil olduğunu gören, olayla..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster