Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Ekim '10

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
1297
 

Herkesin hayatında bir ‘Kavşak’ vardır!

Herkesin hayatında bir ‘Kavşak’ vardır!
 

Güvenle ilerlerken hayat yolunda, karşımıza çıkan kavşakla değişiverir bir anda yaşam! Mutlulukla hüznün karıştığı noktada bazen gülen oluruz, bazen de ağlayan… Tam da bundan ötürü yolların kesiştiği ‘kavşak’, kötü sürprizlere karşı tetikte olmayı gerektirir!

Güven, kendini KAVŞAK’ta değişen dünyasına hapsetmiş bir muhasebeci! Sosyal paylaşımdan uzak yaşantısını sürdürürken büroya gelen Arzu, bir anda her şeyi altüst eder… Artık herkes için gerçeklerle yüzleşme vaktidir!

Selim Demirdelen’in ilk filmi olan KAVŞAK, galasını yaptığı ‘Altın Koza’dan dört ödülle dönmüş bir film! Festivalin gösterime girmemiş tek filmi olmasından dolayı halktan da hayli ilgi gören yapımda, oyunculuktan müziğe başarı gözlenmekte. Yönetmen, kadın oyuncu, umut veren erkek oyuncu ve müzik dallarında ‘En İyi’ olan filmde Güven Kıraç’ın ödülsüzlüğü hayret verici! Montreal Film Festivali’nden sonra Altın Koza’da yarışan KAVŞAK’ın yolculuk listesinde Altın Portakal, Beyrut ve Rio Uluslararası Film Festivalleri de bulunmakta.

Güven Kıraç’ın sakin duruşunda pişmanlık ve hüznün psikolojisini irdeleyen KAVŞAK, bu açıdan ‘Kardeşimden Sonra’ filmiyle benzeşmekte! Sevdiğini kaybetmenin ardından kendini suçlayan adamın, ölüme meydan okurcasına yarattığı hayali dünyada yaşamasını anlatan yapım, aynı zamanda yan konulara da değinmekte. Hayat şartlarının bunalttığı dünyalarda para kaygısının her türlü değerin önüne geçebileceğini içeriğine alan KAVŞAK, tüm ümitlerin kesildiği anda bir ışık doğabileceğini de vurgulamakta. Sosyal tema olarak, bunalımla hata yapan emniyet mensuplarının çıkmazına dokunan senaryo, sağlık-para bağlantısına da el atmış! Ayrıca aile içi şiddet ve alkol de filmin konusu dâhilinde. Böylesi geniş bir perspektifle farklı yaşamları irdeleyen yapımın odaklandığı noktaysa, çeşitli nedenlerin yarattığı çaresizlikle ‘köşeye sıkışan insan’ motifi!

KAVŞAK’ta ana karakter, ailesini kaybetmenin suçluluğunu taşıyan, Güven Kıraç! Ancak konunun işlenişi bakımından yan karakterler bazen daha baskın hale gelmekte. Bu bağlamda Cengiz Bozkurt’un yansıttığı, sorgudaki zanlının ölümüne sebebiyet vermekten dolayı teşkilattan uzaklaştırılmış, bunalımlı polis karakteri Kıraç’ın önüne geçmiş! Öfkeyi ve sevgiyi harmanlayıp izleyiciye yansıtmayı çok iyi başaran bir oyuncu, Cengiz Bozkurt. Bu yeteneğini dizilerde de gösteriyor zaten. Kısacası, yabancılarla boy ölçüşecek kalitedeki filmde her oyuncu kendi karakterinde başarılı!

Filmde göze çarpanlara gelince… ‘Bizde de bulunsun’ denilerek katılan sevişme sahnesi çok eğreti! Güven’in tek başına çalıştığı odada, telefon servisinden kendi kendini aratmasıysa anlamsız. Amaç, yalanı desteklemek olsa da amatörce bir vurgulama olarak göze batıyor! Final ise sanki aceleye gelmiş gibi. Daha doyurucu olabilirdi. Yine de ‘Herkesin hayatında değişim yaratan bir KAVŞAK mutlak vardır’ diyerek bunun ödüllü anlatımının izlenmesini tavsiye ederim…

Anibal Güleroğlu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Sinema sitesinde de yayınlanmaktadır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1204
Toplam yorum
: 259
Toplam mesaj
: 24
Ort. okunma sayısı
: 1543
Kayıt tarihi
: 10.04.10
 
 

İstanbul'da başlayan yaşamım, eski İstanbullu ailemden edindiğim kültürle gelişti. Birinciliklerl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster