Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Mart '12

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
388
 

Herr seviyenin edebiyatı başka

Eskiden köylü bir genç edebiyat eğitimi için uzak bir şehre gider. Birkaç sene sonra kendi kendine “ Artık olacağım kadar oldum, köyüme döneyim “ diye düşünür. Ancak şu yönüyle daha olgunlaşmamıştır: O edebiyatı; her yer ve zamanda gösterişli, ince ve derin manalı kibar sözler söylemek olarak anlamıştır. Ona göre bir köylünün edebiyatı zaten olamaz. Bineğine binerek yola düşer. Bir yolda hayvanı incir ağacına bağlar ve uyur.

Uyandığında bakar ki, hayvanın yerinde yeller esmektedir. Aramak üzere gezinirken, bir köylüye rastlar ve selamdan sonra başlar edebi (!) konuşmaya:

“ Enacur ağacının zılle- i kebirinde nevmi talep ederken, bizim düldül-i hımar efendi firara kadem eyledi. Acaba dergâh-ı ulviyyetinizi teşrif ettiler mi?”

Köylü bunlardan bir şey anlamaz. Bir iki defa tekrar ettirdikten sonra kendi kendine şöyle düşünür: “ Herhalde bu terbiyesiz adam bana küfretmenin ve aşağılamanın yolunu böyle buldu.”

Ve hayvanlarını sürerken kullandığı sopa ile adama birkaç tane aşkeder. İşte  tam o anda ham edebiyatçının aklına; yerine, makamına ve insanların seviyesine göre konuşmanın edebiyat olacağı gelir ve acıyla bağırır:

“ Vurma be amca, eşeğimi kaybettim, gördün mü? “

Bu alıntıyı yaptığım takvim yaprağına bir de Sadi- i Şirazi’ den bir özlü söz ekliyorum: “ Ne kadar okursan oku, bilgine yakışır şekilde davranmıyorsan, cahilsin demektir. “

Bir kitap kurdu olarak kendi adıma, elimden gelenin en iyisini yapmaya istekliyim.

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 423
Toplam yorum
: 72
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 183
Kayıt tarihi
: 10.10.11
 
 

İkbal Özlen DİNÇERLER. 14.02.1960 doğumlu. izmir Kız Lisesi Edebiyat Bölümünü okudu. Buca Eğitim ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster