Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Haziran '09

 
Kategori
Alternatif Tatil
Okunma Sayısı
5023
 

Herşey dahil sistem ve kaybettiklerimiz

Herşey dahil sistem ve kaybettiklerimiz
 

Herşey dahil sistem Avrupa’nın bir çok yerinde kaldırılmış fakat nedense ekonomimizin çok kuvvetli olduğu düşüncesindenmidir, yoksa ben kazanayım diğerlerini boşver bencilliğindenmidir bilmiyorum inatla ülkemizde herşey dahil tatil sistemi devam ediyor. Hatta bırakın herşey dahili, ultra herşey dahil diye de bir hizmetimizde mevcut. Bu sistem yerli yabancı tüm turistleri açık tatil hapishanelerine kapatarak sadece gökyüzü, deniz (varsa), havuz, gerekli, gereksiz yeme-içme maddeleri ile başbaşa bırakmakta. Yabancı turist yurt dışından bizim ödediğimiz ücretin çok daha düşüğüne bu hizmetleriden yaralanırken biz bu hizmetleri servet fiyatına satın alıyoruz.

Herşey dahil sistemlerin avantajları genellikle tatil köyü sahibi içindir. Tatilci için ne kadar avantajlı görünse de verdiği para ile karşılaştırdığında neredeyse iki tatil parası ödemektedir. Bu iş parayla da bitmiyor. Herşey dahil tatile giden kişi otelin kapısından girdiği gün sadece tatili bitince dışarı çıkıyor. Dışarıda ne var ne yok bi haber. Tarihi bir yapıyı, bir doğa harikasını ya da bir eğlence merkezini görme ihtiyacı duymuyor. İçeride saat beş çayının yanında verilecek kekleri bekliyor.

İşletme müşteriyi içeri hapsetmekten mutlu. Parayı peşin alıp, artısına bakıyor. İçeride daha ne satarımın derdinde. Banana’ya mı bindirsen yoksa havuz başında fotoğraf makinası fiyatına üç boy resim çekip mi satsam derdinde. Sabah, öğlen, akşam onlarca birbirinin versiyonu yemekle başbaşasınızdır.

İstediğiniz içecekleri, alkollü ya da alkolsüz her zaman bulma şansınız yoktur. Çoğu yerde istediğiniz saatte yeme ya da içme gibi bir özgürlüğe sahip değilsinizdir. Her zaman bir bağımlılık içerisindesinizdir. Tatil yerine belki de normal hayatınızdaki düzeninizin daha da sertini satın almışsınızdır. Konuyu rakamsal olarak ele aldığımızda da çok çarpıcı bir şekilde görebileceğiz durumumuzu. Eli yüzü tutulur herşey dahil bir tatil günlük 150 – 500 TL arasındadır. Bu aralık tesise göre ve mevsime göre değişmektedir. Ortalama günlük 250 TL’lik bir paket seçtiğinizi düşünün. Tesisin size sunduğu yatacak bir yer, yiyebildiğiniz kadar yiyecek (damak zevkiniz pek hesaba katılmaz), içebildiğiniz kadar pek dışardakilerle aynı standardı yakalayamayacağınız içecekler ve dondurma, kek, animasyon gibi yan ürünler satın alırsınız. Peki aynı parayı harcamayı kafanıza koyup bir tatile çıktığınızı düşünün. Ortalama 50 TL.’ye yatacak yer temin edebilirsiniz. Geriye 200 TL paranız kalıyor. Günde ne kadar yemek yiyebilir ya da alkollü/alkolsüz içecek içebilirsiniz? Sabah bir kahvaltı edin, tatil yeri pahalıdır diye bol keseden dağıtalım ve ortalama sağlam bir kahvaltı için 10 TL ödeyelim. Kahvaltıdan sonra keyfinize göre ya özel bir beach’e ya da denize girilebilecek farklı bir yere gidin. Özel bir beach’e giriş olarak 50 TL ödeyin. Öğle yemeğinizi damak zevkinize göre istediğiniz yerde yiyebilir ve yaklaşık 20 TL ödersiniz. Akşam için bir program yapabilirsiniz kendinize damak tadınıza göre bir akşam yemeği ısmarlayıp yanında da içeceğinizi yudumlayabilir ve yaklaşık 30 TL ödersiniz. Gece eğlencesini seviyor ve bir yere girmek istiyorum derseniz yaklaşık 50 TL ücret vererek (bazende vermeyerek) bir club’e atabilirsiniz kendinizi. Toplam 210 TL’ye kendi zevkinize göre bir tatil yapabilirsiniz. Hergün aynı aktivitelere bağımlı kalmak zorunda kalmaz, aklınıza ne gelirse yapabilirsiniz. Harcamalarınızı kendi isteklerinize göre düşürür ve çıkartırsınız. Bu sistemle doğa harikası sahillerimizinde betonlaşmasını bir nebze önlemiş olur ve harcamalarınızı dağıtarak tek kanalın değil bir çok kanalın istifade etmesini sağlayabilirsiniz. Herşey dahil sistem turizmi ve ekonomiyi olumsuz etkilemektedir. Gezip görülecek tarihi mekanlar, doğa güzellikleri varken bir tesisin içerisinde sahip olabileceğiniz faydadan çok daha fazla ödeyerek hapsolmak yerine özgürce düzen içinde olmayan bir tatil geçirebilirsiniz. Yabancı turistlere de uygulanan bu sistemin biranönce sonlandırılması, hem ekonomiye hem da tatil turizminin gelişmesine şifa olacaktır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 99
Toplam yorum
: 89
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 2329
Kayıt tarihi
: 25.03.07
 
 

1977 yılında İstanbul'da doğdu, zamanının getirdiği bir çok avantajı değerlendirdi. Sokakta oynad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster