Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '09

 
Kategori
Siyaset
Okunma Sayısı
565
 

Herşeyi bir anda almayın, yarına da bir şeyler kalsın

Herşeyi bir anda almayın, yarına da bir şeyler kalsın
 

Tayyip Erdoğan’ın Davos’taki tavrını değerlendirmek için aynı görüntüleri tekrar tekrar izlemekte yarar var…

‘Türk’ün gücü’; ‘Osmanlı’nın tokadı’; ‘Davos fatihi’; ‘Dünyanın başbakanı’ safsatalarını bir kenara bırakarak ama…

Peres’in tavrı, evet, zavallı bir çırpınış, bir üste çıkma telaşından öte değildir; bir başka ülke başbakanına karşı kullandığı çirkin üslup da elbette cevapsız bırakılmaz…

Oturumu yöneten gazeteci, Amerikan rahatlığıyla, saygı sınırlarını aşmış, karşısındakinin, bir milletin başbakanı olduğunu unutarak, en hafif deyimle laubali davranmıştır ve bu da elbette tepkisiz bırakılmamalıydı…

Peki Tayyip Erdoğan doğru cevabı mı verdi; doğru tepkiyi mi koydu?

Başbakan, başka cümlelerle, Peres’i çok daha zavallı bir duruma düşüremez, suçunu tüm dünyaya teşhir edemez miydi?

İki gündür Erdoğan'a şakşakçılık yapanlar, oturup aşağıda tasvir etmeye çalışacağım durumu düşünsünler bir…

1) Başka bir ülkenin başbakanı, Türk başbakanına ‘sen’ dese hoşunuza gider mi?

2) Başka bir ülke başbakanı, Türk başbakanını, ülkesine muhalif bir yazardan alıntı yaptığı cümlelerle, örneğin Orhan Pamuk’tan yaptığı alıntılarla suçlasa bu hoşunuza gider miydi?

3) Türkiye’ye ne gerekçeyle olursa olsun; sınırları dışından roket atılırken, başka bir ülke başbakanı, Türk başbakanına, ‘Neymiş canım bu roketler, yüzlerce atılıyor, bir tane ölen yok’ dese, bu hoşunuza gider miydi?

4) Başka bir ülke başbakanı, Türk başbakanına, ‘siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz’ dese, bu hoşunuza gider miydi?

5) Türk başbakanı, herhangi bir konudan ötürü, bir başka ülke başbakanını arayıp, ‘üzüntüsünü belirttiğinde’, bu, ‘özür diledi’ diye duyurulsa, bu hoşunuza gider miydi?

6) Bir başka ülke başbakanı, Türk başbakanını eleştirirken, yanlış bilgilerle eleştirse bu hoşunuza gider miydi?

7) Bir başka ülke başbakanı, Türk başbakanıyla tartıştıktan sonra, ülkesine dönüp, ‘Kahrolsun Türkiye’ sloganları arasında bir seçim mitingi düzenlese bu hoşunuza gider miydi?

Filistin’de işlenen insanlık suçu bu şekilde mi eleştirilir? Bu şekilde mi tepki konur?

Bir ulusu temsilen orda oturan başbakan, Filistin içindeki silahlı bir örgütün temsilciliğine soyunacak, ‘yurtta sulh cihanda sulh’ naraları atarken, ‘öldürmeyen roketten ne olur’ lafları edecek; bir başbakanın karısı olan hanımefendi, dünya kameralarının önüne gözyaşlarıyla çıkıp, bir başka ülke başbakanı için ağlaya ağlaya ‘söylediklerinin hepsi yalan, skandal’ diyecek; o başbakanın daha dün Amerika kapısında ‘aman bu adamı delikten süpürmeyin’ diye yalvaran danışmanları, ortada ağababa gibi gezecek, iktidar yalakası sözde gazeteciler köşelerinden övgü üstüne övgü düzecek; halk da sokaklara dökülüp, yedi yıldır, uluslararası alanda Türkiye’nin neyi var neyi yoksa korumaktan aciz politikalar sergilemiş bu başbakan ve ekibini alkışa boğacak..

Ne oluyoruz yahu?...

Ne oluyoruz?...

Madem bu kadar barışsever, bu kadar Ortadoğu sevdalısı da, niye açık hala İncirlik üssü?

Niye Filistin’i bombalayan İsrail uçaklarının, Türk hava sahasında eğitim uçuşu yapmasına göz yumuyor Davos Fatihi?

Niye bu kadar içli dışlıyız İsrail’le?

Niye?

...

Sahi, bu kadar saf mısın ey Türk halkı!?

Belki dikkat etmedin, ben hatırlatayım:

Gecenin ikisinde, havaalanında basının karşısına çıkan Tayyip Erdoğan, önce laf arasında, ‘detay bilgileri yarın metro açılışında olur ki verebilirim’ dedi; sonra bir gazeteci, ‘Efendim Peres, sizden özür diledi mi bu konuşmasından dolayı?’ diye sorunca da, gülümseyerek, ‘Arkadaşlar her şeyi bir anda almayın, şöyle, yarına da bir şeyler kalsın…’ deyiverdi…

O görüntüleri tekrar tekrar izle Türk halkı… Göz yaşlarıyla, asabi tavırlarla makyajlanmış rol kesmelere kanmadan ama…

Sen, ‘onurlu başbakan, ülkemizin onurunu korudu, Filistin’li kardeşlerimizi savundu’ diye akın akın havaalanına koşarken; ertesi günkü metro açılışını, seçimde bu işten nasıl faydalanacağını düşünen; ‘eldeki bütün malzemeyi bir seferde harcamama telaşındaki’ başbakanının gerçek yüzünü gör…

Bu ülkenin, emperyalizme, sömürgeciliğe, zalimin mazlumu ezmesine karşı, tarihinden bugüne verdiği tutarlı ve onurlu duruşu, artık daha fazla sulandırma….

Ayıptır…

...

(www.taylanozbay.com)

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

bu memlekeytte sen ve senin gibiler bu sığ düşünce sisteminiz yüzünden asla mutlu olamayacaksınız.Memleketimiz adına birşey yapmıyorsunuz bari yapanı rahat bırakın.Diyojenin sözleri bu durum için çok uygun."Gölge teme,başka ihsan istemez."

mustafa özkan 
 08.02.2009 9:13
 

çok güzel yazmışsınız.Elinize sağlık.

Veysel KARABACAK 
 04.02.2009 12:37
 

sen ve senin gibilerin yaılarını okuma gereüide duymuyorum. sen gül oysa ben kahkahlarla sen ve senin g,b,lere gülüyorum.

esat turan 
 03.02.2009 18:20
Cevap :
(!)  03.02.2009 20:19
 

hani bana yazmiştin ya, sanada gülünür... doğru zırvalar herşeyi espiri sanır. kendilerin yaptıkları şeylerde her kese espirili bir mahiyet taşıdıklarını anlarlar. sende öyle bir kişiliksin. ben ak pariyi savunmuyorum. savunucus da değilim. ben sosyalistim. gerçek sosyalist. bu uğurda faşizan sisteminizden. gerçekçi olmayan o sahteci anlayışlarınızdan alabildiğince işkence gören ve gençliğini veren bişriyim. siz daha gençsiniz. gerçekçi olunuz. akpartiyi beğenmesemde, katılmasamda alişa gelmiş faşist sol ve sağ anlayışınızın ezberini bozduğu için destekliyorum. mevcut kafatasçi solcu ve sağcı anlayışınıza darbe vurduğu için savunuyorum. oligarşik ordu ve onun hempaların faşizan ve diktatoryal anlayışlarına zayıfta olsa karşi olduğu için savunuyorum .ç evet ak partiyi bu temelde savunmaya devam edeceğimde. zırvalarınızı, yalanlarınızı, cevep olsun..

esat turan 
 02.02.2009 12:40
Cevap :
beni gülümsetmeye devam ediyorsunuz...  03.02.2009 12:39
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 139
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 1780
Kayıt tarihi
: 06.05.07
 
 

Zonguldak’ta doğdu. On altı yaşından beri çeşitli yerel, bölgesel ve ulusal gazete-dergilerde, ay..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster