Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mart '07

 
Kategori
Kültürler
Okunma Sayısı
882
 

Herşeyi tüketen toplum

Herşeyi tüketen toplum
 

Her şeyi çok çabuk tüketen, sahip olduklarının değerini bilmeyen, günübirlik yaşayıp, dünü unutan bir toplum olduk.

İlişkilerin içi boşaldı. Saygı ve sevgi azaldı. İnsan yaşamına bile değer vermez olduk. Aslına bakarsanız referans noktamızı kaybettik. Batı kültüründe genellikle medeniyete, toplumsal ahlaka dayalı referanslar dizini egemendir. Yaya geçidinden geçmek istiyene mutlaka yol veren, umumi yerlerde kendisinden sonra geleni kapıyı açık tutan, ticarette aldatmayan Batılıya bunu yaptıran toplumsal kültür ve ahlak değil midir? Onların kalbindeki bu yasakçıyı kurallara saygı da destekleyince ortaya gerçekten medeni bir toplum çıkıveriyor.

Doğu toplumlarında ise referans noktası temelde dindir. İnsanların kalbindeki yasakçı oradan gelir. Tüm doğu toplumları için bu realite geçerlidir.

Küreselleşme doğu kültürlerinin yerine tüketim kültürünü egemen kıldı, kitlesel iletişim araçlarının güçlü silahlarıyla. Tüketim kültürü parayı tanrılaştırdı. Bu sahte tanrının kurallarından başka kural kalmadı. Ahlaksızlık, gasp, hırsızlık, yalancılık, hile yapma, aldatma meşru sayıldı bu tanrıyı hoşnut etme yolunda.

Ve bugün insanlar yönlerini kaybetmiş halde, saldırıyor para bulmak için heryere.

Bundan en çok çocuklar ve yaşlılar aldı nasibini. Çocuklar televizyona rehin verildi; yaşlılar ise parasına göre huzur evine. Aileler çekemez oldu artık yaşlıların yükünü. Eskiden aile kültürünün başöğretmeni, ailenin terbiye referansı olan nineler, dedeler gittikçe küçülen dünyalarımıza sığmaz oldu.

Bu arada Batı bu boşluğu yeniden kutsala dönerek doldurmaya çalışıyor. New York'ta, Londra'da, Paris'te kaybettikleri ruhlarını, Himalayalarda, Hindistan'da arıyor.

Biz ise hala kaybettiğimizin bile farkında değiliz.

Umarız farkına vardığımızda geç kalmış olmayız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 51
Toplam yorum
: 97
Toplam mesaj
: 27
Ort. okunma sayısı
: 2702
Kayıt tarihi
: 15.07.06
 
 

1961 yılında Çorum’un Osmancık ilçesinde dünyaya geldim. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinde li..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster