Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Aralık '15

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
5907
 

Hesap; Ermenistan'ın Türk uçağını düşürmesi mi?

Hesap; Ermenistan'ın Türk uçağını düşürmesi mi?
 

milliyet.com.tr'den...


İlginç ve ürkütücü değerlendirme E. Org. Tuncer Kılınç’tan geldi.

Kılınç, “Rusya’nın, Ermenistan’a hava savunma sistemi kuracağı” haberlerine dikkat çekiyor ve “Bunun Türkiye’ye karşı olacağını, bir fırsat yakalarsa bizim uçağımızı düşürmek suretiyle hıncını alacağı”ihtimalini dile getiriyor. (Yeniçağ, 25/12/2015)

Hiç mantıksız bir değerlendirme değil!

x   x   x

RUSYA’YLA SINIR KOMŞUSU DEĞİLİZ AMA...

Biliyorsunuz, Rusya’yla ortak kara sınırımız yok… Bu ülkeyle ilişkilerimiz, alışverişimiz deniz, hava yolu veya Gürcistan, Ermenistan üzerinden kara yoluyla gerçekleşiyor.

Bununla beraber, alışverişimiz ve komşuluk ilişkilerimiz çok canlı(ydı). En fazla turist Rusya’dan geldiği gibi, ticaret hacmi bakımından da Rusya birinci sırada(ydı).

Şimdi, bu alışveriş, iyi komşuluk ilişkilerinin sekteye uğraması bir yana, kuzey komşumuz başımıza büyük dertler de açacak gibi!

“Büyük güç”ün büyük imkân ve kabiliyetleri var!

Bir “büyük güç”le uğraşırken, ipleri koparırken onun hangi imkânlara sahip olduğu, neler yapabileceği hiç aklınıza geldi mi?

Hiç beklemediğimiz yerlerden, hiç hesapta olmayan “mevzi”lerden vurabilir!

Evet, Ermenistan’la yakınlaşabileceği, işbirliği yapabileceği aklımıza gelmişti ama bir “maşa”ya uçağımızı düşürtebileceği aklımıza gelir miydi?

Haddizatında, uçağımızı PKK eliyle de düşürmek isteyebilir…

Zaten, öteden beri Rusya’nın PKK’ya hava savunma silahları verebileceği yazılıp söyleniyordu… “Uçak krizi”nden sonra, kendince, bunun gerekçesini de bulmuş oluyor.

x   x   x

HESAP ÖYLE İNCE Kİ!

Türkiye tarafından uçağının düşürülmesiyle Rusya, dünya kamuoyu nezdinde “aşağılandığı”nı varsayıyor… Çünkü bir “büyük güç”ün uçağını, sıkletçe denk olmayan, kendince, “küçük bir güç” düşürüyor!

Şimdi aynı “duygu”yu Türkiye’ye yaşatmak istiyor olmalı!

Ermenistan gibi, Türkiye’ye nazaran çok küçük, minnacık bir devlet tarafından bir Türk uçağının düşürülmesi “acısı”!

Nasıl bir “ruh haline” gireceğimizi düşünün!

x   x   x

BUNA MEYDAN VERİLMEMELİ

Ne yapıp ne edip Rusya’yla “barış”ılmalı!

Elbette korkalım, tırsalım, teslim olalım demiyorum ama bir “orta yol” bulunmalı…

Çok etkili bir güç olduğu şuradan da belli: Ortaasya’daki Türk kardeşlerimiz Kırgızistan, Kazakistan bile uçak krizinde, Rusya’ya hak vermek zorunluluğunu hissediyorlar:

Kazakistan Devlet BaşkanıNazarbayev; Rus uçaklarının teröristlerle mücadele ettiğini ve Türkiye'ye girmediğini” söylerken (CHA, 30/11/2015), Kırgızistan Devlet BaşkanıAtambayev, “Türkiye özür dilesin” diyor. (Milliyet, 24/12/2015)

x   x   x

Ayrıca, Rusya, Türkiye’den uzaklaştıkça, Türkiye’nin hasımlarıyla yakınlaşacaktır.

Rusya’yla düşmanlıktan bizim hiçbir menfaatimiz olamaz… Sadece zararımız olur… Ne tür zararlar göreceğimizi de Allah bilir!

NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Rusyayla ilişkilerimizi asıl bozan Türkmenleri ve muhalifleri bombalamasıdır. Devletler milli menfaatleri için gerekirse savaşırlar, onlar 1976 da bizim jetimizi düşürmüştü ama o zamanki pısırık yönetimler çıtını çıkaramadı. Türkiye bu coğrafyada en kısa zamanda nükleer güç olmak zorunda ama öyle ama böyle.

Atilla Özdemir 
 29.12.2015 19:40
 

Elbette korkalım, tırsalım, teslim olalım demiyorum diyorsunuz ama yazınızın komple tırsmış birinin yorumu olduğunu düşünüyorum. Savaş uçağı düşer düşürülür, defalarca Yunanistan ile olduğu gibi. Rusyanın asıl kızgınlığının kendileri için tek kurtuluş yolu olan Türk akımı projesinin Türkiye tarafından kabul edilmemesidir (Rusya gazını Avrupaya ulaştırabileceği tüm güzargahtaki ülkelerle kavgalıdır). Buda yetmiyormuş tüm ekonomisi gaz satışına bağlı olan Rusyanın, kendisine alternatif olan Azeri ve kuzey Irak gazlarının Avrupaya ulaştırılma projelerinin Türkiye yönetimi tarafından desteklenmesi Rusya ekonomisi için komple çöküş demektir. Uçak konusu bahanedir, asıl sorun hala enerji ve gaz kavgasıdır. Korkak ve tırsık anlayış yerine cesur ve akılcı politikalar üretmeliyiz diye düşünüyorum.

Sahin Oktay 
 26.12.2015 21:43
 

Hesaplar bitmez. Kırgız ve Kazak halkları değil de yönetimde bulunanlar ihanet edebilirler.Tarih bunun belgeleri ile dolu. Ermeniler dikkatli olmak zorunda. Rus'un dediğini yaparsa US ve AB dengelerini bozar. PKK terör örgütü (ki yazınızda terör ibaresi yok) hep kullanıldı hep kullanılacak. Rusların böyle bir hamlesi savaşın kızışmasına yol açar. Saygı ve muhabbetlerimle.

E Ruhi YALÇIN 
 26.12.2015 12:21
 

Biz Putin'i Çar Nikola, kendimizi de Osmanlı zannettik...

Kerim Korkut 
 25.12.2015 16:09
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1417
Toplam yorum
: 4648
Toplam mesaj
: 25
Ort. okunma sayısı
: 1140
Kayıt tarihi
: 04.06.10
 
 

Ücret karşılığı hiçbir yerde çalışmıyorum. Sandıklı'da doğdum. Anadolu Üniversitesi, Uluslararası..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster