Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Eylül '13

 
Kategori
Hukuk
Okunma Sayısı
308
 

Hesap İşletim Ücreti de nedir?

Hesap İşletim Ücreti de nedir?
 

Tüketiciyi İstismar Eden Bankacılık Zihniyetini Protesto Ediyorum!


Hesap İşletim Ücreti Niçin Alınmamalıdır?
– Hukuka Aykırı
– İnsan Haklarına Aykırı (Mülkiyet Hakkı)
– Finansal Tüketicilerin Kahir Çoğunluğu İstemiyor
– Etik Değil
– Çifte Standart

Bankalar, çağın gerektirdiği teknolojik gelişmelere, müşterilerinin samimi görüşlerini dikkate alarak ve yasal mevzuata uygun olarak hizmet vermelidirler. Bu anlamda bankacılık hizmeti vermek için gerekli yazılım, donanım, ekip, liyakatli personel ve iş yerlerini kendi imkanlarıyla rahatlıkla temin ve tedarik edecek durumda olmalıdırlar. Günümüzün modern yaşamı, iş hayatımız, ticaret ve alışveriş ortamı herkesin en az bir banka hesabı olmasını gerektirmektedir. Bu yazıyı okuyan sizler de tüketici olarak bir banka müşterisisinizdir. Hâl böyleyken bankalar, tüketicilerin hesaplarındaki mevduatı işletmektedir ve böylece kâr da sağlamaktadırlar. Bunun yanında bir de -hesap işletim ücreti- kesilmesi adil bir uygulama olmadığı gibi hakkaniyet ilkesine de aykırıdır. Banka ve çalışanları, hesap sahibinin izni ve onayı olmadan kesinti yapamaz, hesaptan para çekemez. Bunun yanı sıra -hesap işletim ücreti- gibi yersiz alınan komisyonlara da artık bir son vermeleri gerekmektedir. Çoğu yargı kararlarının tüketicinin lehine alındığı ve emsal teşkil eden aynı davalar için bankaların tüketicileri dava açmaya empoze ederek, mahkeme ve icra dairelerini meşgul etmeleri absürt bir davranıştır. Bu anlamda tüketiciye zorluk çıkaran -bankacılık zihniyetini- PROTESTO ediyorum.

Bankanın hak etmediği -hesap işletim ücreti- kesintileri, hukukta sebepsiz zenginleşme olarak tabir edilmektedir. Sebepsiz zenginleşme, haklı bir sebep olmadığı halde başkası aleyhine zenginleşmedir. Borçlar Hukukuna göre “Haklı bir sebep olmaksızın, bir başkasının mal varlığından veya emeğinden zenginleşen, bu zenginleşmeyi geri vermekle yükümlüdür.” Yani banka, mudilerden topladığı paraları -hesap işletim ücreti- adı altında aynı müşterilerine hizmet satar gibi kesinti yaparak, haksız olarak kendine ekstra bir gelir kaynağı oluşturmaktadır. Oysa bankalar, bankacılık hizmeti verebilmeleri için gerekli olan teknolojik yazılım ve fiziki donanımlarını kendileri oluşturmak ve yenilemek mecburiyetindedirler. Bankaların bu ve buna benzer gereksinimleri için tüketicilerden ücret talep etmeleri uygun bir davranış değildir. Bu nedenle bankaların bu haksız taleplerine aracılık eden avukatların da adalet için mi yoksa iş olsun diye mi bu kısır döngü davalara baktığına vicdanen düşünerek muhasebe yapmaları gerekir zira zira tüketicilerin kahir çoğunluğunun -hesap işletim ücreti- uygulamasına itiraz ettikleri aşikardır. Demokratik olarak halkın kahir çoğunluğunun tercihine uyulmalıdır.

Çifte standart, kişiye veya duruma göre farklı davranışlarda bulunma, tutarlı olmama halidir. Bu açıdan konuya yaklaşımda bulunursak, bankacılık hizmetlerinden herkesin eşit yararlanma hakkı vardır. Yani bir müşteriye tatbik edilmeyen ve istenmeyen bir uygulama, diğer müşteriler için de aynı olmalıdır.

Çözüm: Soran, sorgulayan, demokratik sistemin özgür bireyleri olan vatandaşlar, haklarına sahip çıkmalı ve görevlerini yapmalıdırlar.Tüketici lehine yasal düzenlemelerin yapılarak artık bu haksız kesintilerin nihai olarak ortadan kaldırılmasıyla, hem bu tip gereksiz davalarla yargının meşgul edilmemesi, hem de tüketicilerin değerli zamanının alınmamasıdır.

Saygılarımla, yorumlarınıza sunarım.

Şenol ELBAY

Tülay EKER bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kesinlikle bu haksız bir uygulamadır. Selamlar

Cemile Torun 
 22.09.2013 22:35
 

Sayın Elbay, yazdıklarınıza aklen de kalben de katılıyorum. Bazı bankalar bir de arayıp teklif sunuyorlar.Eğer otomatik ödeme talimatı verirsek hesap işletim ücreti almayacaklarmış. Lütfetmişler! Paradan para kazanmak ne de kolay! Selamlar, saygılar...

Retor 
 21.09.2013 16:48
 

SAYIN YAZARIM BEN DE PROTESTO EDİYORUM. GEÇENLERDE ARKADAŞIM BORCUNU YANLIŞLIKLA KULLANMADIĞIM HESABIMA YATIRMIŞ. GÖNDERDİĞİ PARA 84 TL, İŞLETİM ÜCRETİ KESİLMİŞ YARISI GİTTİ PARAMIN. BANA NE ONLARIN İŞLETİM ÜCRETİNDEN, GİDEN PARAM YÜREĞİME OTURDU. EMEĞİNİZE SAĞLIK. SAYGIYLA.

Sündüs Akkaya 
 21.09.2013 15:24
 

Bence de çok saçma görevleri zaten yaptıkları işler. Selamlarımla.

Tülay EKER 
 21.09.2013 14:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 74
Toplam yorum
: 16
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 1544
Kayıt tarihi
: 22.06.07
 
 

Girişimci bir pazarlama gurusu olarak İstanbul'da enerji ve gayrimenkul danışmanlık, satış & pazarl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster