Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mayıs '08

 
Kategori
Faizler
Okunma Sayısı
3017
 

Hesap işletim ücreti

Hesap işletim ücreti
 

Banka zorunlu ihtiyaç ama karlı mı?


Bankaların hesap işletim ücreti yasal mı?

Ülkemizin saygın 3 bankası ile çalışıyorum.

İkisi ile oldukça yüksek kredi kartı kullanımı ve biriyle emekli maaşı hesabım devam etmektedir.

10 gün kadar önce bu bankaların birindeki hesabımdan 172 YTL. para çekmek ve İzmir’e gitmek üzere acele şubeye girdim. Şube memuru hesapta 154 YTL. olduğunu söyledi. Bir yanlışlık olmalı 170 YTL. olacak ve acelem olduğunu söyledim. Maalesef hesap işletim bedeli olarak 20 YTL. kesinti olduğunu ve ancak 154 YTL. yi ödeyebileceğini söyledi. Üzülerek bu parayı aldım ve memurdan aldığım faks numarasına paramın iadesi için dilekçe yazdım. Param iade edildi ama ter içinde kaldığım o anı unutamadım ve bankanın tüm kart ve hesaplarını kapattım.

Geçen hafta diğer bankalardaki hesap ve kartlarımdan da hesap işletim ücreti ve kredi kartı kullanım bedeli alındığını fark ettim.

Oturup hesap yaptım, her bir banka yıllık 50 YTL. civarı hesap işletim ücreti kesiyor, iki kredi kartımdan dolayı da 30’ar YTL. civarı para kesilmektedir.

Tüm kesintiler toplamı 200 YTL. civarındadır. Kullandığım kartların avantajlarına baktım ve yıllık 200 YTL. ödemeye gerek yok, çünkü bu bedelleri almadan kart ve hesaplarından faydalandıran bankalar ve finans kurumları var diye düşündüm.

Ayrıca mahkeme kararıyla, “hesapta paranız var deyip para kesilme” meselesi durduruldu. Buna rağmen bankalar neden hesaptan para keserler anlaşılmaz bir durum.

Bu gün bankalardan biri hesap işletim ücretini iade ettiğini açıkladı ve parayı hesapta buldum. Ama sevinemedim ve bu tür bir muameleyle hesabımdan para alınmış olmasına kızarak hesapları kapattım. Emekli maaşını gerekirse PTT den alırım ama bankalara böyle bir işletim ücreti veremem.

Bankadaki vadesiz hesabınıza faiz işletmeyen bankalar, ayrıca bu hesabınızdan işletim bedeli kesiyorsa bunun açıklaması olabilir mi?
Bir dilekçenizle bu tür yasa dışı kesintilerden kurtulabileceğinizi belirtmek istedim.

Sizlerde faydalanın.

Muammer MURAT

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 163
Toplam yorum
: 140
Toplam mesaj
: 62
Ort. okunma sayısı
: 4524
Kayıt tarihi
: 03.09.07
 
 

1965 yılında Erzincan'da doğdu, İzmir'de yüksek eğitim alıp, devlet memuru oldu. 5 yıl süreyle bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster