Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '21

 
Kategori
Alışveriş - Moda
Okunma Sayısı
111
 

Hesapların Çalınması

Son günlerde binlerce Instagram kullanıcısının hesabı farklı farklı yollarla çalınıyor. Instagram, Google/Gmail gibi sosyal medya mecralarına atılan bir link yoluyla hesaplar ele geçiriliyor. Dolandırıcıların hesap çalmak için yöntemi çok fazla. Burada yapılması gereken hesapların güvenliğini artırmak. Instagram hesabınızın güvenliğini birkaç adımla arttırabilirsiniz. Bu adımlara dikkat ederseniz hem hesabınızın güvenliğini sağlamış olacaksınız hem de olası kötü niyetli kişilere karşı hazırlıklı olacaksınız.


1- Giriş onaylarını aktifleştirin. Böylece hesabınıza biri girmeye çalışırsa bilginiz olur. Giriş yapma hareketi sizin bilginiz dâhildeyse onaylarsınız, değilse reddedersiniz.

 

2-Hesaplarınızda iki adımlı doğrulamayı aktifleştirin. Böylece hesabınıza giriş yapılırken şifre harici bir güvenlik duvarı daha eklemiş olacaksınız. İki adımlı doğrulama telefon numaranıza gelecek bir SMS ya da Whatsapp mesajı ile size gelecek bir koddur. Aynı zamanda kod üretici uygulamalar ile de kendi güvenlik kodunuzu oluşturabilirsiniz.

3- Telefon numaranızı ve e-posta adresinizi güncel tutun. Hesabınızla ilgili herhangi bir durum olduğunda direkt iletişim noktası buralar olsun.

4- Instagram'dan ya da gmailden gerçek kişilerden gelmiş gibi gözüken DM, Özel Mesaj ve Maillere inanmayın! Instagram, Gmail, Google size asla, herhangi bir sebeple DM ya da mail göndermez. Buna şifre sıfırlama, telif hakları ihlali gibi konular dâhil.


5- Güvenmediğiniz hesaplar ya da güveninizi sorgulatan içerikler gördüğünüzde mutlaka şikâyet edin.

 

6-Ne yaparsanız yapın en yakın arkadaşınız dahi olsa size link tıklamanızı söylerse o linke asla tıklamayın. Yanlışlıkla bile tıklamanız durumunda hızlıca şifrenizi değiştirin.

Bu arada "kurtarma kodları" kısmında göreceğiniz kodları belirli sürelerde sıfırlayın ve mutlaka bir yere yedekleyin. Bu kodlar ilerleyen zamanlarda bir aksilik yaşamanız durumunda hesabınızı tekrar güvene almanıza yardımcı olacaktır. 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 53
Toplam yorum
: 1
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 122
Kayıt tarihi
: 20.09.16
 
 

Ankara'da, esnaf bir babanın ve ev hanımı bir annenin ilk çocuğu olarak dünyaya gözlerimi açtım. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster