Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Mayıs '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
1978
 

Hey gidi günler

Yazarı: Şakir Öztürk

Bu kitap, bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin eğitim hatıralarından oluşur. Şakir Öğretmen, öğretmenlik hayatı boyunca yaşamış olduğu olayları kaleme almış. Kitapta bir çok hatıra var. Onlardan bazıları:

Öyleyse Konuş

Derslerin birinde, öğretmen namaz ve abdestin faziletini anlatır. Namaz ve abdest ile ilgili Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in sözlerinden alıntılar yapar. Sahabe efendilerimizin bu konudaki titiz davranışlarından, akşam abdestli yatmanın faziletlerinden bahseder. Öğrencilerden biri parmak kaldırır ve sorar;

- Hocam şu an da sizin abdestiniz var mı?

- Evet, var, deyince çocuk,

- Öyleyse konuşun, der.

Çikolata Yazılısı

Bir gün öğretmen sınıfta bulunan öğrenci sayısına göre çikolata alıp çantasına koyar. Sınıfa girip, ders defterini imzaladıktan sonra, hiçbir şeyden haberleri olmayan öğrencilere yazılı yapacağını söyler. Kağıt, kalem çıkarmalarını ister. Öğrencilerden ani bir itiraz çığlığı yükselir. Öğretmen soruları yazdırmaya başlar.

Soru 1: Çikolata yemeden önce ne söylersiniz?

Soru 2: Çikolata yedikten sonra ne söylersiniz?

Bu soru eğitim amaçlıdır. İçinde “besmele çekme”, ve “elhamdülillah” deme bilinci vardır.

Sınav bittikten sonra, öğretmen kağıtları toplar, çantasından çikolataları çıkarıp öğrencilerine ikram eder. Öğrenciler çikolatayı, “besmele” çekerek yerler ve “elhamdülillah” derler.

Öğretmenim Sen de

Öğretmen, ders için bir sınıfa girdiğinde, çocukların attığı yerdeki tebeşirleri görür ve uzun bir nasihate başlar. Tebeşirlerin devlet malı olduğu, altmışbeş milyon Türk halkının bu tebeşirlerde hakkının olduğunu, bu yüzden Cehenneme gidebileceklerini, bir ders süresince anlatır. Yaklaşık üç ay sonra, öğretmen yine aynı sınıfta ders anlatırken öğrencilerden biri dersi engelleyecek hareketlerde bulunur. Öğretmen bunu görünce, elinde ki nohut kadar tebeşiri öğrenciye atar. Öğrencilerin hepsi;

- Öğretmenim, sen de Cehenneme gideceksin, derler.

Suç İşleyeni Ödüllendirmek

Orta öğretim yurdunda, çoğu fakir ve kimsesiz öğrenciler kalmaktadır. Bu çocuklardan birisi kendine ait olmayan para, kalem, ayakkabı gibi arkadaşlarına ait eşyaları alıp kullanmak, gibi bir hastalığa yakalanmıştır. Öğretmenler toplanıp bu öğrencinin hastalığının diğer öğrencilere de sirayet etmemesi için ne yapmaları gerektiğini görüşürler. Yurttan atılması görüşü ağırlık kazanır. Ancak Şakir Öğretmen bu çocuğun sorumluluğunu üstüne alır ve onun yurttan atılmasını engeller. Bundan sonra öğrenci ne alırsa, Şakir Öğretmen ona daha iyisini veya daha fazlasını, O’na verip ödüllendirir. Ayakkabının en iyisini, kalemin en güzelini, paranın daha fazlasını kendisine hediye etmeye başlar. Altı yedi ay içinde eşya kaybolma hadisesi biter. Öğrenci bu hastalığından kurtulur.

Eserin Eğitimin Öğeleri açısından Değerlendirilmesi:

· Öğretmen, son derece fedakar, öğrencilerinin kendisini her konuda örnek aldıklarının bilincinde olduğu için kılık kıyafetinden konuşmasına kadar her konuda titiz davranır.

· Öğrenciler, özellikle Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin her hareketini ölçerler. Öğretmenlerinin söyledikleri ile yaptıklarının tutarlı olmasını isterler.

· Yönetici, bütün dersleri çok iyi olup sadece bir dersi başarısız olan öğrencilerin sıkıntılarını paylaşır ve zayıf olan dersin öğretmeniyle konuşup öğrencinin notunu düzeltmeye çalışır.

· Okulun çevresindeki insanlar eğitime destek vermek için ellerinden geleni yaparlar. Hatta bu insanlar, okulun yakınında bulunan meyve bahçelerinin bir kısmını okula bağışlarlar.

· Öğrencilerin aileleri okulla iletişim halindedir. Özellikle öğrencilerdeki dini gelişimi fark edip öğretmene teşekkür ederler.

Sonuç:

Öğrencilerini istenilen yönde değiştirmek isteyen öğretmenler, öncelikle söylediklerini kendileri yapmalı ve öğrencilerine örnek olmalıdır.

Hatice Kübra Altıandağ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 425
Toplam yorum
: 282
Toplam mesaj
: 98
Ort. okunma sayısı
: 2984
Kayıt tarihi
: 06.12.06
 
 

Gazi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü, Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster