Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Ekim '10

 
Kategori
Resim
Okunma Sayısı
694
 

Heykeltraşları Vergi rekortmeni olursa

Salim Kadıbeşoğlu, (Heykeltraşları vergi rekortmeni olan , bir ülke olsa idik böyle olmazdık ) demiş . Ne kadar güzel bir ütopya, inanılmaz güzel bir hayal bence, ama insan hayal ettiği süre yaşar demişler. Tanrım ne güzel bir düşünce. Eğer böyle bir ülke olabilse idik ne güzel olurdu.

Salim Kadıbeşoğlu (Böyle bir ülkede toplumun öncelikleri farklı olurdu, sanatın eli oturduğumuz binalardan sokaklarımıza , meydanlarımıza, hatta otobüs duraklarına kadar yansırdı. İnsanların birbirleri ile olan ilişkileri farklı olurdu, sanat galerilerinin sokağında arbede çıkmazdı. Eğer heykeltraşları vergi rekortmeni olsa idi bu ülkenin ilk çağlardan beri, toplumsal yaşamın dokusu içinde sanat kültür ve felsefe içinde yoğrulmuş bu topraklar üzerindeki ülkenin insanlarının, tüm dünyayı kıskandıracak kentlerde yaşadığına tanık olunacaktı. Milyonlarca insan, sanatı, kültürü ve kendi ülkelerinde bulamadıkları toplumsal yaşamı, huzuru görmek için geleceklerdi bu ülkeye , sanat eserlerinden elde ettiği yüksek geliri ekonomisine katacaktı.

Arkeolojik alanları toplum koruyacaktı, gelişmişliğin, ilerlemenin ve çağdaş yaşamın tüm iliklerimize serpiştirilmiş gıpta edilen , bir kültür ve sanat toplumu olacaktık .) Demiş, düşündüm de aslında olmayacak bir hayal değil, sadece bilincine varmak gerekiyor büyüklerimiz tarafından. Bu ülkede her türlü malzeme var oysa galiba sadece helva yapmayı bilmiyoruz .

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Evrensel bir değer olan sanatın içselleştirilmesi ve bir değer olarak kabul edilebilmesi için küçük yaşlardan itibaren sanat ile tanışık olmak gerekir. Eğitim öğretim içinde resim müzik gibi dersler bile, geçiştirilen, önemsizmiş gibi algılanan dersler gibi görülürse çocukların, insanların bu tanışıklığı nasıl sağlanacak ? Sanat insan ruhunu şekillendirir, güzelliğini, estetiğini, duyarlılığını, yaratıcılığını ortaya çıkarır. Hoyratlığını törpüler.Toplumsal yaşam içinde birbirimizi anlayabilmemizi sağlar. Dediğiniz gibi, keşke resim, heykel ve diğer tüm sanat dallarına bu bilinçle gereken değer verilse. Sizi burada görmek ne güzel :) sanatçı kişiliğinizin yansıması olan yazılarınızı okumak beni mutlu edecek.Sevgi ve selamlarımla Gülseren hanım :)

tijence 
 11.10.2010 0:31
Cevap :
teşekkür ederim .Güzel ve doğru yorumunuz için, ancak son olarak aldığım haberlere göre okullarda resim dersleri tek saate inmiş . Yani azaltılmış .Matematik dersi ile her şeyin hal olacağını zannedeiyorlar herhalde.  29.10.2010 23:04
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 58
Toplam yorum
: 31
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 625
Kayıt tarihi
: 02.08.10
 
 

Mimar Sinan Üniversitesi, heykel bl. nü bitirdim. 5 kişisel sergi açtım. Bir çok karma sergilere ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster