Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '12

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
4230
 

Hezarfen Ahmet Çelebi Galata Kulesi'nden Doğancılar'a nasıl uçtu?

Hezarfen Ahmet Çelebi Galata Kulesi'nden Doğancılar'a nasıl uçtu?
 

Gülhane Parkı'ndaki 'hayali' eser.


Bir süredir Gülhane Parkı'nda sergilenmekte olan eser, yerli yabancı bütün turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor. Topkapı Sarayı Müzesi Müdürlüğü tarafından, Gülhane Parkı'na yerleştirilen eserin ilginç bir de öyküsü var.

Hezarfen Ahmet Çelebi'nin (1609 İstanbul - 1640 Cezayir),  Galata Kulesi'nden, Doğancılar Parkı'na kadar olan 3558 metre mesafeyi, 1632 yılında kanat takarak uçtuğu iddiası, tarih boyunca hep konuşulagelmiştir.

Sadece meşhur gezgin ve abartı üstadı Evliya Çelebi'nin anıları arasında yeralan, başka da hiçbir yerde hakkında yazılmış tek bir satır bile bulunmayan 'uçuş' sonrasında, çevresinin ; 'Efendim bu adam büyücüdür, mazallah size de bir zarar vermeye kalkabilir'  şeklindeki kışkırtmalarına kapılan Padişah 4. Murat tarafından Cezayir'e sürgüne gönderildiği iddia edilen Hezarfen, acaba bu eylemi başka bir şekilde de denemiş olamaz mı?

İşte bu sorunun yanıtını, Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü İlber Ortaylı konu ile ilgili olarak arşivlerde buldukları mancınık eskizlerinden de yola çıkarak hazırladıkları bir düzeneği, Gülhane Parkı'na yerleştirerek ve olaya basının ilgisini çekmeye çalışarak bulmaya karar vermiş.

Gülhane Parkı'ndaki ilkel mancınık ve ona bağlı olarak yerleştirilmiş koltuk, Saray'ın depolarında bulunan çizimler örnek alınarak Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nin Fındıklı'daki atelyesinde gerçekleştirilmiş.

Turistlerin de oldukça ilgisini çeken bu eser, belki de yüzlerce yıldır tarihin sayfaları arasında bir söylenceden öteye gidemeyen olayı açığa çıkarabilecek mi, bunu zaman gösterecek...

Kaynak:
http://kaanakoba.blogspot.com/2012/04/hezarfen-ahmet-celebi-galatadan.html
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 344
Toplam yorum
: 155
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 941
Kayıt tarihi
: 22.07.09
 
 

Okur yazarım. Okur yazarlıktan kastım, okuduklarımı yazmamdır ki, bu yazılarımı genellikle 'kitap..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster