Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Kasım '07

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1065
 

Hiç düşündün mü?

Hiç düşündün mü?
 

Gün alıp başını iki elinin arasına, beyazıyla karasıyla düşünme vaktidir. Neler yaşadın ve neden yaşadın; bulma vaktidir. Pişmanlık sanrısı mıdır gördüklerin yoksa içini mi sızlatır geçen olaylar? Sepetine koyduğun hoş anılar mıdır yoksa? Vakit dürüst olma vaktidir...

Kendine kaç kez yalan söyledin hiç düşündün mü? Kaç kez tuzağına düştün egonun? Önce hanginiz istedi ve sonra hanginiz pişman gerçekte? Hiç düşündün mü? İçinde kopan fırtınaları duydun ama savaşları dinledin mi hiç? Tarafsızca kabullendin mi kendini?

Kendini kabullenmek demişken; sadece kendi değer yargılarınla sorguladın mı yaptıklarını? Hiç bir etki altında kalmaksızın, kimsenin lafına bakmaksızın? Çok güldüğünde mesela, utandın mı yoksa daha mı çok sevdin kendini? Korktun mu yoksa daha mı mutlu geçti günün?

Kendi kurallarını koydun mu kendine? Başkalarından gördüklerini demiyorum ama; başkalarından beklediklerindir kastım. Karşından beklediğini uyguladın mı hayatında? Gözettin mi çıkarlarını, başkalarınınkine zarar vermeden? Yoksa kendininkileri mi feda ettin başkalarının yoluna?

Sevmekten korktun mu? Korktuğun sevmek miydi yoksa üzülmek mi? Ayrılıklar neden acıtıyor seni, hiç düşündün mü? Belki de yine kalıplara sığdırmışsındır kendini; ayrılınca üzülmek gerektiğini öğretmiştir birileri. Tıpkı buzlu içeceğin boğazını şişirmesi gibi...

Peki ne yaptın ayrılıkların ardından? Gidene lanet edip keşkelere mi saklandın yoksa teşekkür mü ettin yaşattıkları için? Suçu ona mı yükledin yoksa buldun mu hatalarını sen de?

Peki ya iş güç? Yatırımlarını doğru yaptın mı? Paranı ve zamanını efektif kullanabildin mi?

Sevdiğin meslekte misin şimdi yoksa ah vah edip hayal kuranlardan mısın? Eğer onlardansan neden diye sordun mu kendine? Sordun elbette değil mi? Kaç tane bahanen var peki hayallerine ulaşmanı engelleyen? Yaşın mı, maddi durumun mu, çevren mi, koşulların mı? İstediğin zaman hayatını düzenleyebileceğini, güzelleştirebileceğini aklına getirdin mi? Herşeyin hayallerle başladığını biliyor musun peki? Ve başarının onları terketmeyen kişilere geldiğini?

Başkalarının dikte ettiği bir hayat mı yaşadıkların yoksa özgür seçimlerin mi? Bunca yıl özeleştirini doğru yaptın mı? Kendini olduğun gibi sevdin mi; suçlamadan, yargılamadan... Seni sen yapan şeylere sahip çıkabildin mi? Bunu gerçekten becerebildin mi?

Gerçekte kimin için yaşıyorsun? Sahi, bunu hiç düşündün mü?

...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok başarılı bir anlatımdı. Ve içerik, başucu sorgusu gibi.. Tebrikler..

Semra Beyazıt 
 21.11.2007 8:49
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Sevgilerimle... :)  21.11.2007 14:23
 

Düşünmek İnsanların Üzerlerindeki Büyüyü Kaldırır..Şunu da belirtmek gerekir ki, insanlar kendi kendilerini, bilerek böyle bir büyüye sokmaktadırlar. Bu şekilde rahat bir hayat yaşayacakları zannıyla hareket etmektedirler. Oysa insanın bir anda karar alıp üzerindeki bu zihinsel uyuşukluktan kurtulması, açık bir şuurla yaşamaya başlaması çok kolaydır..Çare nasıl olcak diye düşünürsek..''Yaşanmışlar '' bir amacı ve iç yüzü olduğunu anlar ve Büyüyü kaldırız. Selamlar.

: 
 20.11.2007 15:35
Cevap :
Kolay ama zor gelir çoğumuza zira yeni şeyler korkutucudur. Alıştığın kötü bile bilinmezlikten iyidir diye bir yanılgıya düşmüş durumdayız toplumca. Kimbilir, belki de haklılardır ama ben bunu hiç öğrenemeyeceğim sanırım... Teşekkürler, sevgiler... :)  21.11.2007 14:25
 

yeterli değil ne yazıkki! Mutlaka düşünülür ama düşünceleri uygulamaya geçirmek,mücadele etmek ve hedefleri iyi belirlemek gerekir sanırım :) Yüreğine sağlık...

arslan.ilhami 
 19.11.2007 9:49
Cevap :
detaylı olarak düşünmek uygulamanın yarısıdır bilirsin:) teşekkürler, sevgiler... :)  19.11.2007 14:31
 

yazınız bunu becerebilmem için bir adım atmama neden oldu. Sağol...

Beyazlale 
 18.11.2007 23:05
Cevap :
buna çok sevindim, paylaştığınız için teşekkürler. sevgiler... :)  19.11.2007 15:00
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 132
Toplam yorum
: 698
Toplam mesaj
: 177
Ort. okunma sayısı
: 2468
Kayıt tarihi
: 24.09.06
 
 

Dünyayı, yaşamayı ama adam gibi yaşamayı, arkadaşlığı, dostluğu ve en önemlisi çocuğumu, müziğimi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster