Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

18 Ocak '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
580
 

Hiç düşündünüz mü?

Hiç düşündünüz mü?
 

Sevgili eşim pazartesi gecesi 22 küsur uçağıyla Ankara'ya uçtu. Normalde dönüşü perşembe sabah 09.00 uçağı içindi ancak Salı günü işlerini ayarladığını ve Çarşamba akşamı için rezervasyon değişikliği yapmamı istedi (ne iş olsa yaparım, kocama sekreterlik dahil :)) 22.45 için değiştirdik. Sonrasında da bir randevusu daha iptal olduğu için 21.00'e aldık.

Neyse, sağsalim geldi çok şükür. Yaptıklarını anlatırken de dikkatini çekmiş, şöyle bir not düştü: "Biliyor musun, denk geldi, Bergama uçağı ile gittim, Bergama uçağı ile döndüm. Ne tesadüf di mi?"

Biz güldük geçtik, taa ki bugün Vatan Gazetesi'nde aşağıdaki haberi okuyana kadar.

"Bir hafta içinde iki tehlike atladan THY’nin, önceki gün de Ankara’dan havalanan İzmir uçağı yükselemedi.

12 dakika içerisinde tekrar Esenboğa’ya dönen uçaktaki yolcular büyük panik yaşadı. Yolculardan CHP milletvekili Erten, “İzmir’den havalansaydık dağlara çarpmıştık” dedi. THY uçaklarında yaşanan teknik arızalara bir yenisi daha eklendi. Önceki gün Ankara’dan İzmir’e gitmek üzere Esenboğa Havalimanı’ndan kalkan “Bergama” isimli Boeing 737-400 tipi uçak pilotun tüm uğraşlarına rağmen yükselemedi ve çakılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı.

THY’nin İzmir uçağı Esenboğa Havalimanı’ndan kalkış saati olan 17.00’de havalandı. Uçak kalkar kalkmaz irtifa kaybetmeye başladı. Birkaç dakika sonra yerden bir miktar havalanan uçak pilotun tüm uğraşlarına rağmen yalpalamaya baladı. Yolcular panik içinde olup biteni izledi. Uçağın yeni kalkmış olması nedeniyle hostesler de koltuklarda olduğu için olup biteni anlamaya çalışan yolculara ilk açıklama uçağın kaptan pilotundan geldi. Uçağın pilotu “Teknik bir arıza oldu. Korkulacak bir şey yok. Ankara’ya tekrar iniyoruz” anonsu yaparak yolcuların sakin olmalarını istedi. Ankara üzerinde U dönüşü yapmak zorunda kalan uçak yaklaşık 12 dakika sonra Esenboğa Havalimanı’na mecburi iniş yaptı.

Şok olan yolcular uçak iner inmez yolcu salonlarına alındı. Yaklaşık 1 saat Esenboğa Havalimanı’nda bekleyen yolcular yeni bir uçağa alınarak İzmir’e götürüldü. Uçakta bulunan CHP İzmir Milletvekili Abdülrezzak Erten ve Aydın milletvekili Özlem Çerçioğlu yaşadıkları korku dolu dakikaları VATAN’a anlattılar. “Verilmiş sadakamız varmış” diyen CHP’li Erten, “Uçağımız tam zamanında kalktı. Daha ilk başında normal bir uçak kalkışı gibi değildi. 2-3 dakika içinde irtifa kaybetti. Sanki yere çakılacakmışız gibi geldi. Hemen ardından hem sağ hem sol kanattan uçak yalpalamaya başladı. Pilot birkaç kez yükselmeyi denedi ama başaramadı. Düşünün uçak burnunu kaldıramıyor ve siz o uçağın içindesiniz. Anladığım kadarıyla pilotumuz çok tecrübeliydi. Hemen uçağı indirdi. Aynı olay İzmir’de başımıza gelseydi kesinlikle facia olurdu. Çünkü Esenboğa’nın çevresinde dağlar yok. Uçak yükselemiyor. İzmir’de olsa kalkınca yükselemediği için dağlara çakılırdık” şeklinde konuştu."

Hadi buyurup buradan yakalım. Bi de öğrendik ki, meğer Bergama uçağının bayağı sabıkası varmış.

Konuyu şuraya getirmeye çalışıyorum. Normalde planladığınız bir şeyi değiştirdiğinizde, durmanız gereken kırmızı ışıkta durmayıp geçtiğinizde veya geçebilecekken durduğunuzda, hani yıllar önce çekilmiş dünyalar güzeli "Sliding Doors" filmindeki gibi, kaderin akışında bişeyleri iyi veya kötü değiştirdiğinizi düşündünüz mü?

www.divitimle.blogspot.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Eşinizin bindiği uçağın daha sonra bir tehlike yaşamasının, sizin için ne kadar tedirginlik yarattığını tahmin edebiliyorum. Tüm ulaşım araçlarında olduğu gibi, uçaklarda da zaman zaman arizi durumlar olabiliyor. Ancak sektörden biri olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, "sabıkalı uçak" yoktur. Arıza giderilir ve uçak sefere ilk çıktığı gündeki kadar güvenli olarak işlevini sürdürür. Üstelik THY tüm dünyada "Güvenli" olma özelliği ile tanınır. Hiç endişeniz olmasın. Yaşanan o olay uçaktaki geçici bir sorundu ve mutlaka giderilmiştir. Tüm ulaşım araçlarını kıyasladığımız zaman; en güvenli ulaşım hava yolu ile yapılmaktadır. Saygılarımla..

Talip Bölükbaşı 
 19.01.2008 21:09
 

MALESEF BÖYLE BUNA BENZER HADİSELER ÇOK OLUYOR...! FAKAT ÇOĞUDA BASINA İNTİKAL ETMEDİĞİ İÇİN, HİÇ BİRİMİZİN DOĞRU DÜRÜST HABERİDE OLAMIYOR DOĞRUSU..! YIL-2006 BİR YAZ GÜNÜYDÜ,SABAH UÇAĞI ile ANKARA'dan ADANA/ŞAKİRPAŞA HAVA LİMANINA TAM İNMEK ÜZEREYKEN (Yerden yükseklik takriben=60-70-Metre Tarla üzerindeyiz..!) BİRDEN PİLOT TAM GAZ VERİP,UÇAĞI HAVAYA DİKTİ (Resmen mübağlasız 60-70-Derece) UÇAKTA,YOLCULARDA BİR PANİK,ADANA ÜZERİNDE BÜYÜK YARIM BİR TUR YAPTIK,ANCAK PİLOT ANONS YAPARAK YOLCULARA "KORKULACAK BİR ŞEY YOK..! TAM İNERKEN PİSTİN ÜZERİNDE (2) ADET KÖPEK OLDUĞU İÇİN MECBURİ HAVALANDIK..!" BU NE LAHANA,BU NE TURŞU DEMEZLERMİ ŞİMDİ HAVA ALANI YETKİLİLERİNE..? BU NE CİDDİYETSİZLİK..! BURASI AFRİKA DEĞİL..TÜRKİYE ..! SİZE TEKRAR GEÇMİŞ OLSUN.! BU KONUDA *Dünya ve ilginç hava limanları....* http://blog.milliyet.com.tr/Blog.aspx?BlogNo=86486 * YAZIMI OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM..! ÖZELLİKLE (St.MARTEEN HAVA ALANI) ..SİZE ÇUKUROVA-ADANA'dan SEVGİ ve SELAMLAR...! NECİP KÖNİ - ADANA/TR

Necip Köni - Adana / TR 
 18.01.2008 12:22
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 107
Toplam yorum
: 111
Toplam mesaj
: 14
Ort. okunma sayısı
: 1955
Kayıt tarihi
: 09.08.06
 
 

"Hayat, özellikle, yazılanları okumak, çekilenleri seyretmek ve tabii kipişirilenleri yemek için çok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster