Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Şubat '13

 
Kategori
Mortgage
Okunma Sayısı
265
 

Hiç kimse TOKİ ile baş edemez

Hiç kimse TOKİ ile baş edemez
 

KREDİ KOLAY ALINMIYOR


TOKİ adıyla bilinen toplu konut idaresinin konut yapıp sattığını biliriz ama birçok şeyi çoğumuz bilemeyiz. Bu nedenle konut yapan diğerlerinin TOKİ ile neden baş edemeyeceklerine bir göz artalım.

TOKİ’den başka konut yapanlar; gerçek kişiler (Ali, Veli, Hasan vs), tüzel kişiler (Müteahhit firmalar), yap-satcılar (kat karşılığı konut üreten kişi veya firmalar) olarak sınıflandırılabilir. . Bu yazı da bütün bunlara diğerleri diyeceğiz. Anlatım kolaylığı olsun diye de bir konutun 100 birime mal edildiğini varsayalım. Buna göre;

1-Diğerleri daha ilk kazmayı vurmadan 30 ile 70 birimi toprak sahibine vermek zorundadır. Biz buna ortalama 50 diyelim. TOKİ kimseye bir şey vermez. Genelde hazine arsaları üzerine yapı yapar.

2-Diğerleri daha ilk kazmayı vurmadan 1 birimi inşaat mühendisine vermek zorundadır. TOKİ kimseye bir şey vermez kendi mühendislerine çizdirdiği bir projeyi bütün binaların yapımında kullanabilir.

3-Diğerleri daha ilk kazmayı vurmadan 1 birimi makine mühendisine vermek zorundadır. TOKİ kimseye bir şey vermez kendi mühendislerine çizdirdiği bir projeyi bütün binaların yapımında kullanabilir.

4- Diğerleri daha ilk kazmayı vurmadan 1 birimi elektrik mühendisine vermek zorundadır. TOKİ kimseye bir şey vermez kendi mühendislerine çizdirdiği bir projeyi bütün binaların yapımında kullanabilir.

5- Diğerleri daha ilk kazmayı vurmadan 1 birimi mimara vermek zorundadır. TOKİ kimseye bir şey vermez kendi mimarlarına çizdirdiği bir projeyi bütün binaların yapımında kullanabilir.

6-Diğerleri daha ilk kazmayı vurmadan 1 birimi peyjaz mimarına vermek zorundadır. TOKİ kimseye bir şey vermez kendi peyjaz mimarına çizdirdiği bir projeyi bütün binaların yapımında kullanabilir.

7-Diğerleri daha ilk kazmayı vurmadan 4 ile 20 birimi inşat yapacağı belediyeye vermek zorundadır. İnşaatın büyüklüğüne göre belediyenin alacağı miktar değişir. Üç-beş yüz konutluk bir inşaat ya da büyük bir AVM yapacak olursanız belediye sizden yasal harçların yanı sıra yasal olmayan haraçlar da talep edebilir. Kağıt üstünde bu tür haraçlar bağış olarak geçer. Bazı belediyeler nakit bağış talep ederken bazıları kamyon, otomobil şeklinde de talep edebilir. Örnek olarak Ankara merkez ilçe belediyelerinde bir AVM inşaat ruhsatı almak için yasal harçlardan başka ortalama 10 ağır iş kamyonu veya 20 üst sınıf otomobili gözden çıkarttırırlar adama. Belediyede projeleri onaylayan mühendisler, mimarlar “sakal” tabir edilen hediyeleri almazsa sizin projeniz aylarca onaydan geçmeyebilir. İmar müdürünün “sakal”ının daha uzun olduğunu söylemeye gerek yok. Eğer inşaatınız büyükse bu sefer başkan yardımcılarının veya başkanın “sakal” faslı başlar. Şaka gibi gelebilir ama sizin projelerinizi arşive götürenler, ruhsatlarınızı yazanlar ve onaylayanlar bile “sakal”sız işinizi yavaşlatabilirler. İnşaatı bitirdiniz diyelim; bu sefer elektrik su gaz bağlatmak için her birine ayrı “sakal”lar çıkmak zorundasınız.  TOKİ kimseye bir şey vermez, verse de yasal harçları taksit halinde ödemeyi kabul ettirir belediyelere.

Bu şartlar altında diğerleri bu kadar masraftan sonra üretebildiği bir daireyi 100 birime zar zor satabilirken aynı boyutlardaki bir daireyi TOKİ 200 hatta 300 birime anında satabilir.

Şimdi söyleyin bakalım; diğerlerinin TOKİ ile rekabet etme şansı var mı hiç?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ahmet Bey, TOKİ ile ilgili bir yazı da ben yazmıştım. Hala okunuyor. Bilirsiniz slogan 100 TL ye ev sahibi yapıyoruz idi. Oysa TOKİ, her altı ayda bir memur maaş zammı oranında taksitlere zam yapar, yazımın konusu bu idi. Belki enflasyonu düşük gösterme çabaları bu yüzden diye yazıyı bağlamıştım. Bu güne kadar yapılan konutların sayısı ve oturan potansiyel seçmen sayısı hesap edilirse yazımda vardığım sonuç gayet mantıklı bana göre. Yoksa her altı ayda bir zammı kim kaldırır. Saygılar Ahmet Elden.

Ahmet Elden 
 05.02.2013 0:11
Cevap :
yazınızın linkini atar mısınız? eflasyonu düşük göstermenin hesabı başkadır. her yılın ilk ve altıncı aylarında kamudaki personele zam yapılır ya (VEKİLLERE %50 DİĞERLERİNE %2-3) yapılan bu zam miktarının enflasyon oranının altında kalması halinde aradaki farkın çalışanlara ödenmesi zorunluluğu vardır. bizde ne hikmetse zam yapılacak aydan bir ay önceki oran hep düşük çıkar. böylece işçi memur vekiller gibi %50 zam yerine %2-3 zamla yetinmek zorunda kalırken sadece benzine neredeyse her ay %2-3 zam yapılır. zam yapıldıkca da bunları destekleyenlerin sayısı artar. ben hükümet olsam ben de her ay %2-3 değil, her hafta en azından %2-3 zam yapardım benzine...   05.02.2013 19:15
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1001
Kayıt tarihi
: 26.11.11
 
 

Yüksek nükleer fizikçi ( İ.T.Ü.) En son Ankarada bir devlet üniversitesinde BİLGİSAYAR dersin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster