Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

25 Ekim '09

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
489
 

Hiç romandan sınav olur mu?

Şimdilerde yine kafama takacak bir konu bulmuş bulunuyorum blog dostlarım:) O da şudur ki, öğrencilerin okudukları kitaplardan sınav olmaları. Sizce bu ne kadar doğru? Hiç okunulan kitaptan sınav olunur mu?

Geçen gün komşumuzun kızı benden Fareler ve İnsanlar'ı istedi. Ben o kitabı okuduğumda ortaokuldaydım. Çok da etkilenmişimdir, kesinlikle John Steinbeck okunulası bir yazardır. Fakat bu genç yürek, sizce sınavın verdiği baskıyla o kitaptan keyif alabilecek midir? O kitaptan öğrendiklerini ne derece hayatına katabilir?

Biz genelde yabancı dil kitaplarından sınav olurduk, dershane sınavları vardı okuduğumuz kitaplardan. Mesela Beyaz Zambaklar Ülkesinde adlı bir kitap okumuştuk sınavlar için. Harika bir kitaptır ama sınavda başarılı olmak için okuduğumdan hiçbir şey de hatırlamam o kitaptan ben. Sonrasında yaz tatilinde tekrar okumuştum rahat rahat. Tabiki de bayıldım, ki genelde düzgün kitaplar önerirler- Fareler ve İnsanlar gibi- ama bunun gençliğe bir faydası olduğunu düşünmüyorum.

Olayı öbür taraftan ele alırsak, bu asi güruha birşeyleri okutmak zor. Burada asi güruh biz sevgili Türk geleceği, gençlik oluyoruz. Kimse açıp da kendiliğinden birşeyler yapmak istemezse, tabiki suçu herşeyden sınav yapan, konuşan olursa sözlü notuna 1 vereceğim şeklinde tehdit eden öğretmenlerimize atmak durumunda kalırız. Ama yine de bu sınav olayında bir terslik görüyorum ben. Ondan sınav, bundan sınav... Olmaz ki canım...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Sevgili Ece,ana sayfada yazının bir kısmını görünce merak ettim,okudum. Benzer uygulamayı ben de yapıyorum, sınavda 10 puanlık iki soru soruyorum olayın kalın çizgileriyle ilgili.Okuyan rahatlıkla yapıyor.Dediğin tarzda bir baskı şikayetini şimdiye kadar hiç almadım.Olsa bir şekilde mutlaka yansırdı.Beş altı yıldır yapıyorum bu uygulamayı.Haa,bu yazıyı özellikle ne yazdırdı dersen;çünkü ben de Fareler ve İnsanlar'ı veririm mutlaka.Beyaz Gemi,Toprak Ana,Yaban,Yılkı Atı... Bazı şeyler zorlamayla da olsa olmalı diyorum.Sözgelimi annen veya baban istemesen de süt içirmedi mi,yumurta yedirmedi mi?Sağlıcakla kal, okumada kal.Saygılar.

mıti 
 25.10.2009 23:08
Cevap :
Hocam,öncelikle size öncelikle mesleğinizden ötürü sonsuz saygım var. Ben bahsettiğiniz anlamdaki gibi çok sınav oldum,hiç de gocunmadım.Okumakla ilgili hiçbişey beni bezdirmedi zaten.Sorun şu ki şimdilerde sadece okudukları kitaba dair,ana hatlarıyla ya da kalın çizgileriyle değil,gayet detay sorulan sorulardan sınav oluyorlar. Ben de lise1 de elveda gülsarıyı okumuştum böyle geniş bir sınav için.Hayatımda yaşadığım en korkunç süreçti :) Diyorum ki kitap okumak eğlence olsun,sınav için okumasın kimse... Meslek hayatınızda başarılar diliyorum,sevgiler.(Not: kimse bana zorla bişey yediremezz:))  26.10.2009 14:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 13
Toplam yorum
: 33
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 389
Kayıt tarihi
: 12.10.07
 
 

 İsmim Ece.  Boğaziçi Üniversitesi Kimya bölümünde okuyorum. Okumayı çok seviyorum, o..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster