Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Kasım '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
21834
 

Hiçbir ürünümüzde alkol yoktur dediler ama Likörlü çikolata sattılar

Geçen hafta iş çıkışı Ankara'daki Armada alışveriş merkezine gittim. Gezerken canım likörlü çikolata istedi ve Bind çikolatanın önünde kendimi buldum. Görevli kişiye likörlü çikolata olup olmadığını sordum. Franbuazlı ve Vişneli olmak üzere iki çeşit ürünleri olduğunu belirtti. Birkaç tane vişneli ve frambuazlı likörlü çikolata istedim. Çikolataları kendi özel tasarımlı Bind kutusuna koydu. Parasını ödeyip mağazadan çıktım ve evin yolunu tuttum.

Genellikle yeni bir ürün aldığımda ambalajının arka tarafını çeviririm ve içeriğinde neler var diye bakarım. Almış olduğum Bind likörlü çikolatalarının kutusunun da arkasını çevirip okumaya başladım. Bind likörlü çikolatalarının içi sıvı dolu. Bir parça ısırdığınızda içerisindeki sıvı akabilir vaziyette. Bind kutusunun arkasında standart bir yazı dikkatimi çekti.

"Ürünlerimizin hiçbiri domuz yağı ve alkol içermemektedir."

Ülkemizde müslümanlar çoğunlukta olduğu için gıda üreticileri ürünlerinin üzerinde bazı açıklamalar yapıyorlar. Bunlardan en sık karşılaştığımız da ürünün içeriğinde domuz yağının bulunmaması yönündeki açıklama. Bir diğer açıklama da sıvı ürünler için içeriğinde alkol bulunmaması.

Likörlü çikolata almıştım ve bildiğim kadarıyla içeriğinde bir miktar da olsun alkol var. Fakat Bind çikolatanın standart bir açıklamayı bütün kutularında basması bana şaşırtıcı geldi. Aslında ülkemizde sadece gıda sektöründe değil, diğer sektörlerde de bu yaklaşım var. Sırf yapılması gerektiği için, göz boyamak için birşeyler yapılıyor.

Bu doğrultudan yola çıkarsak;

Yediğimiz gıdaların içerisinde gerçekten ürün içeriklerinde yazanlar var mı yoksa göz boyama mı?

İşte size bir Türkiye manzarası daha...

NOT: Bind hakkında detaylı bilgiye web sayfalarından erişebilirsiniz. http://www.bind.com.tr/

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

http://likorlucikolata.com/urundetay-318--likor-dolgulu-bitter-cikolata-16li-paket.aspx bunlar içki şişesi şeklinde yani direk içeriği ambalajı ile belli peki bu problem olurmu sizce? üzerine de yazmışlar likör dolgulu bitter çikolata diye %2.5 ila %4 alkol içerir, domuz yağı gulitan yoktur. dürüst satıcılar vesselam.

efe can 
 18.09.2013 19:37
Cevap :
Problem yaratacak bir durum goremedim. Acik acik yazmislar. Dogrusu da bu zaten. İnsanlarin tercihine ve zevkine sunulmus ticari bir urun sadece.  19.09.2013 14:17
 

Çikolata Likörü, çikolata, şeker ve diğer katkılardan oluşan bir tatlıdır. Şekerlemelerde, içeceklerde ve diğer çikolata tadı verilmiş ürünlerde kullanılır. Hiçbir şekilde alkol ihtiva etmezler, böylece haram değildir. Ancak likörlü çikolata ifadesinde geçen likör ise alkollü bir içeceği belirtir ki bu haramdır.Bu iki ifadede sıkıntı türkçe yazılımdan kaynaklanmaktadır.Bu iki likör de İngilizcede farklı yazılıp birbirine yakın bir vurgu ile okundukları halde, Türkçe’de aynı okunup aynı harflerle yazılıyor.Aslında çikolata likörü ‘Liquor’ ,alkollü likör ise ‘Liqueur’ şeklinde yazılmaktadır. Kaynak: bit.ly/bN9CEf

Cem Sarak 
 01.06.2010 16:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 176
Toplam yorum
: 75
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 1608
Kayıt tarihi
: 02.11.07
 
 

İlk,Orta ve Lise öğrenimi TED Kolejinde yaptı. Bilgisayar Mühendisliği lisans eğitiminden sonra E..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster