Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

13 Nisan '20

 
Kategori
Yetenekler
Okunma Sayısı
1631
 

HIÇKIRIK ve BAŞARILI ÖĞRETMEN

 

Sanata, doğaya ve güzelliklere yer verin
Olumlu kişilik sergileyin davranışlarınızla
Nokta kadar çıkar için virgül kadar eğilmeyin
Haksızlığa direnciniz ışık olsun karanlığa
Elleriniz havada olsun yavrularım.                         

                           MD

Geçtiğimiz akşam TRT 1 Kanalında Hint yapımı Hıçkırık filmini, hiç mi hiç sıkılmadan izledim. İzlemekten de  mutlu oldum!

Kaliteli bir film… Her öğretmenin ve her öğrencinin kesinkes izlemesi gereken bir konusu var. Harika bir yapıt! Rani'nin oyunculuğu olağanüstü buldum. Beklediğimiz ya da özlediğimiz filmlerinden biri gibi olmuş, diyebilirim. 

Rani Mukherjee; zorluklar karşısında yılmayan, direnen, varoş mahallesi çocuklarına olağanüstü emek vererek başarıya ulaştıran ve kendisini kanıtlayan bir öğretmen...40 yıllık eğitimcilik hayatımın öğretmenlik ve yöneticilik yılları belleğimden bir film şeridi örneği geçti.

Çok başarılı bulduğum dram türü bir yapıt. O ortam, anlatılmaz yaşanır.  Günümüz öğrencilerine ve öğretmenlerine örnek olmasını dilerim.

 

                                                      Rani Mukherjee Özgeçmişi

Rani Mukherjee, 21 Mart 1978 tarihinde Hindistan'ın Mumbai kentinde doğmuştur. Babası Ram Mukherjee, annesi Krishna ve erkek kardeşinin adı Raja'dır. Anne, babası ve akrabaları Hint film endüstrisinin içindedir.

Maneckji Cooper Lisesi'nden sonra, SNDT Women's University'de üniversite eğitimini tamamladı. Rani Mukherjee, ülkesinde geleneksel Bollywood filmleriyle tanınmıştır. Yurtdışında ise 2005 yılında çekilen Black filmindeki sağır kör ve dilsiz Michelle McNally rolüyle tanınmaktadır.

 

Hıçkırık (Hichki ) Filminin Konusu

Dram türü Hıçkırık filminde; Naina Mathur (Rani); sürekli tıkanıklık, kekemelik yaşadığı ‘Tourette sendrom’ hastalığı var. Değişik tik şeklindeki bu rahatsızlık, ilkokul yıllarında kendini gösterir.

Ailesinin ve çevresindekilerin karşı çıkmalarına karşın idealı olan öğretmenlik mesleğini ister. Kendi çabası ile bir okulda öğretmen olarak iş bulur. Yılmadan, usanmadan kendine özgü kimi metot ve yöntemleri kullanarak dayançla sürdürdüğü mesleğinde başarıya ulaşır.

Başöğretmen M. Kemal Atatürk’ün dediği üzere: “Okul, genç beyinlere insanlığa saygıyı, millet ve ülkeye sevgiyi, bağımsızlık onurunu öğretir.”

                                                       *                                                    

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 687
Toplam yorum
: 482
Toplam mesaj
: 45
Ort. okunma sayısı
: 1362
Kayıt tarihi
: 18.08.08
 
 

Kırşehir Erkek İlköğretmen Okulu'nu, İzmir Buca Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümünü, İstanbul Çapa M..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster