Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

12 Nisan '08

 
Kategori
Gündelik Yaşam
Okunma Sayısı
195254
 

HIDIRELLEZ NEDİR? Hıdırellez'de Neler Yapılır?

HIDIRELLEZ NEDİR? Hıdırellez'de Neler Yapılır?
 

Dileklerinizi şimdiden hazır edin :)


HIDIRELLEZ NEDİR? Hıdırellez'de Neler Yapılır?

Hıdırellez'de aşk dile gelir...

Anadolu’nun bazı yerlerinde gençler, o gün karşılıklı olarak birbirlerine mani söylerler..

Erkek
Gökte yıldız bir sıra
Sarılmış mor mintana
Benim gibi kul gerek
Senin gibi sultana.

Kız
Gökte yıldız bir sıra
Sırma ördüm mintana
Senin gibi er lazım
Benim gibi sultana

Gelelim "Hıdrellez'in"
Hikayesine

Hıdrellez, bütün Türk dünyasında bilinen mevsimlik bayramlarımızdan biridir. Ruz-ı Hızır (Hızır günü) olarak adlandırılan hıdrellez günü, Hızır ve İlyas Peygamber’in yeryüzünde buluştukları gün olması nedeniyle kutlanmaktadır. Hızır ve İlyas sözcükleri birleşerek halk ağzında hıdrellez şeklini almıştır. Hıdrellez günü, Gregoryen takvimine göre 6 Mayıs eskiden kullanılan Rumi takvim olarak da bilinen Julyen takvimine göre 23 Nisan günü olmaktadır.

Halk arasında kullanılan takvime göre eskiden yıl ikiye ayrılmaktadır: 6 Mayıs’tan 8 Kasım’a kadar olan süre Hızır Günleri adıyla yaz mevsimini, 8 Kasım’dan 6 Mayıs’a kadar olan süre ise Kasım Günleri adıyla kış mevsimini oluşturmaktadır. Bu yüzden 6 Mayıs Günü kış mevsiminin bitip sıcak yaz günlerinin başladığı anlamına gelir ki, bu da kutlanıp bayram yapılacak bir olaydır.

Hızır ve Hıdrellezin kökeni hakkında çeşitli fikirler ortaya atılmıştır. Bunlardan bazıları Hıdrellezin Mezopotamya ile Anadolu kültürlerine ait olduğu; bazıları ise İslamiyet öncesi Orta Asya Türk kültür ve inançlarına ait olduğu yolundadır. Oysaki Hıdrellez Bayramı’nı ve Hızır inancını tek bir kültüre mal etmek olanaksızdır. İlk çağlardan itibaren Mezopotamya, Anadolu, İran, Yunanistan ve hatta bütün Doğu Akdeniz ülkelerinde bahar ya da yazın gelişiyle ilgili bazı tanrılar adına çeşitli tören ve ayinlerin düzenlendiği görülmektedir.

Hızır, yaygın bir inanca göre, hayat suyu (ab-ı hayat) içerek ölmezliğe ulaşmış; zaman zaman özellikle baharda insanlar arasında dolaşarak zor durumda olanlara yardım eden, bolluk-bereket ve sağlık dağıtan, Allah katında ermiş bir ulu ya da peygamberdir. Hızır’ın hüviyeti, yaşadığı yer ve zaman belli değildir. Hızır, baharın, baharla vücut bulan taze hayatın sembolüdür. Hızır inancının yaygın olduğu ülkemizde Hızır’a atfedilen özellikler şunlardır:

Hızır, zor durumda kalanların yardımına koşarak insanların dileklerini yerine getirir.
Kalbi temiz, iyiliksever insanlara daima yardım eder.
Uğradığı yerlere bolluk, bereket, zenginlik sunar.
Dertlilere derman, hastalara şifa verir.
Bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini, insanların kuvvetlenmesini sağlar.
İnsanların şanslarının açılmasına yardım eder.
Uğur ve kısmet sembolüdür.
Mucize ve keramet sahibidir.
Hızır, bu nitelikleriyle mitoloji dünyasının kendilerine üstün yetenekler atfedilen tanrılarını hatırlatmaktadır.
Ülkemizde Hıdrellez Bayramı 6 Mayıs tarihinde kutlanır. Bugün Hıristiyanlarca da baharın ve doğanın uyanmasının ilk günü olarak kabul edilir; bu günü Ortodokslar Aya Yorgi, Katolikler St.Georges Günü olarak kutlamaktadırlar.

Mevsimlik bayramlarımızdan biri olan Hıdrellez, ülkemizde etkin bir biçimde kutlanmaktadır. Büyük şehirlerde daha az olmak üzere, kasaba ve köylerde hıdrellez için önceden hazırlıklar yapılır. Bu hazırlıklar, evin temizliği, üst-baş temizliği, yiyecek-içeceklerle ilgili hazırlıklardır. Hıdrellez gününden önce evler baştan başa temizlenir. Çünkü temiz olmayan evlere Hızır’ın uğramayacağı düşünülür. Hıdrellez günü giyilmek üzere yeni elbiseler, ayakkabılar alınır.

Anadolu’nun bazı yerlerinde Hıdrellez Günü yapılan duaların ve isteklerin kabul olması için sadaka verme, oruç tutma ve kurban kesme adeti vardır. Kurban ve adaklar “Hızır hakkı” için olmalıdır. Zira tüm bu hazırlıklar Hızır’a rastlamak amacına yöneliktir.

Hıdrellez kutlamaları daima yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Hıdrellezde baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme adeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır. Bugünde kırlardan çiçek veya ot toplayıp onları kaynattıktan sonra suyu içilirse bütün hastalıklara iyi geleceğine, bu su ile kırk gün yıkanılırsa gençleşip güzelleşileceğine inanılır. Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ev, bağ-bahçe, araba isteyen kimseler, Hıdrellez gecesi herhangi bir yere istediklerinin küçük bir modelini yaparlarsa Hızır’ın kendilerine yardım edeceğine inanırlar.

Hıdrellezde baht açma törenleri de oldukça yaygın olarak uygulanan geleneklerimizdendir. Bu törene İstanbul ve çevresinde “baht açma”, Denizli ve çevresinde “bahtiyar”, Yörük ve Türkmenlerde “mantıfar”, Balıkesir ve çevresinde “dağara yüzük atma”, Edirne ve çevresinde “niyet çıkarma”, Erzurum’da “mani çekme” adı verilir. Törenler baharda doğanın ve tüm canlıların uyanmasıyla eş anlamlı olarak insanların da talihlerinin açılacağı inancıyla, şanslarını denemek için yapılır. Hıdrellezden bir gece önce bahtını denemek ve kısmetlerinin açılmasını sağlamak isteyen genç kızlar yeşillik bir yerde veya bir su kenarında toplanırlar. İçinde su bulunan bir çömleğe kendilerine ait yüzük, küpe, bilezik gibi şeyler koyarak ağzını tülbentle bağladıktan sonra bir gül ağacının dibine bırakırlar. Sabah erkenden çömleğin yanına giderek sütlü kahve içip ağızlarının tadının bozulmaması için dua ederler. Ardından niyet çömleğinin açılmasına geçilir. Çömlekten içindekiler çıkarılırken bir yandan da maniler söylenir. Buna göre eşyanın sahibi hakkında yorumlar yapılır. Hıdrelleze özgü bu uygulama temelde bu şekilde yapılmakla birlikte, yörelere göre bazı farklılıklar da gösterebilmektedir. Son zamanlarda ise bu tören yalnızca evde kalmış kızların kısmetini açmak amacıyla yapılmaktadır.

Sonuç olarak, Anadolu’da hala görkemli törenlerle kutlanan Hıdrellez Bayramı insanlık tarihinde çok eski zamanlardan beri kutlanmaktadır. Farklı zamanlarda, farklı isimler altında kutlansa da Hıdrellez motiflerine pek çok yerde rastlamak mümkün olmaktadır. Baharın gelişi ve doğanın canlanması insanlar tarafından bayramlarla kutlanması gereken bir durum olarak algılanmıştır. Böylece bir bahar bayramı olan Hıdrellez evrensel bir nitelik kazanmıştır.

Kaynakça: http://www.discoverturkey.com/kultursanat/h-hidir.html

Gece yarısı Hıdrellez 2008 ateşleri yakılırken, herkes dileklerini uğurlu nahıllara iliştirecek...

Gelemiyoruz diye üzülmeyin. Bu sayfadan göndereceğiniz http://www.hidrellez.org/dilekler.asp dilekler de ağaçlara asılacak!

Durun daha bitmedi!
Çevrimiçi dileklerinizi 5 Mayıs 2008 akşamı saat 18.00'e kadar yollayabilirsiniz.

5 Mayıs Pazartesi Akşamı Ahırkapı "Hıdrellez Şenliklerinde" buluşmak üzere diyorum! http://www.hidrellez.org/

İşte bu müthiş bir hizmet!

Mutlaka izleyiniz!
Gösterimi İnternet üzerinden canlı yayın olarak da izleyebilirsiniz: http://www.cnnturk.com/VIDEO/index.asp?pn=1&prid=1832%20

Sizlerde sevdiklerinizi bu güzel etkinliğe ''Hıdrellez Şenliklerine'' davet etmek isterseniz yandaki linki lütfen tıklayınız www.hidrellez.org ve ayrıca bu sayfayı gönder yapınız...

Gönül Notum: Beni bu çok özel etkinliğe davet eden ve bilgilendiren, İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, İstanbul Valiliğine ve Büyükşehir Belediyesine çok teşekkür ederim..

Melekler yüreğinizden öpsün.

***

HIDIRELLEZ GECESİ NELER YAPILIR? Hıdırellez Tılsımı Zayıflatıyor!

HIDIRELLEZ DUASI!

HIDIRELLEZ Hikayesi? (Hızır ile İlyas)

**

Bu sayfayı GÖNDER yaparak sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

İletişim: sabiharana@sabiharana.com

Ayrıca: Sabiha Rana | Facebook

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

hıdırellez zamanı ve sizin yazınızı okuma şansım oldu ..evet eskiden ne güzel geçerdi yada bizlermi geçmişimizi özlüyoruz bilemesemde bu yıl hıdırellez tüm dileklerimizi gerçekleşmesi için güzel olumlamalarla evrene mesajlarımızı gönderelim.. sevgiler..

Emine Zaimoğlu 
 04.05.2012 13:32
Cevap :
Sevgili Emine Hanım, Hıdırellez bir anlamda buluşmadır. Bu hıdırellez hepimiz için yeni bir hayatın başlangıcı olsun. Ve hep birlikte; sağlık, huzur, iyilik ve güzelliklerle zenginleşelim inşallah. ''Melekler Yüreğinizden Öpsün'' Sevgilerimle. :)   04.05.2012 19:48
 

Biraz önce iş yerinden bir kız arkadaşımız bir baktım masa masa geziyor benim yanıma da uğradı sonunda .. bozuk ,metal para topluyormuş evli hatunlardan.. dilek tutacakmış.. benim evli olduğumu da son anda farketti,koştu yanıma : ) akşama dilek dileyecekmiş elinde bozuk para kesesiyel ateşten atlarken.. evlenmek istiyor galiba : ) bilseki evli olmak bu iş yerinde çalışıyorken ne zor.. tutmaz o dileği.. neyse çok uzattım.. herkesin dileği gerçek olsun.. Sevgiyle kal ablacım çok öperim...

Kalbin Ritmi 
 05.05.2008 18:02
Cevap :
Sevgili Alesta'cım, Aynen dediğiniz gibi, Allah cümlenin dileklerini ve ettiği duaları hayırlarla kabul etsin.. Bizden de amin.. :) Teşekkür ederim abacım..  05.05.2008 18:12
 

Hıdırellez dendimi ne çok sevinirdik genç kızken,çok güzel geçerdi o günümüz,bir kere 41 çeşit çiçek koparırdık ertesi gün bunların suyu ile yüzümüzü yıkayabilmek için,sonra,,,,başımıza çeşitli çiçekler takardık,kutu içinden beyitler seçer okurduk birbirimize kahkahalar kuşları yerlerinden uçurturdu o günlerde,ah ah,,,,,,,ne güzeldi o günler,,güzel şeyler hatırlattınız bana teşekkürler,,,,,,,,,,,,,,,,,,sevgiler,,,

Alyoşa-Sevmek Güzeldir. 
 13.04.2008 17:17
Cevap :
Ben size hatırlatırken sizde bana sanki yaşattınız o güzellikleri teşekkür ederim.. Aslında hepimizin ufak tefek değişikliklerle o hoşluğu yaşamış olmamız ve anımsamamız geçmiş güzel adetleri.. Melekler yüreğinizden öpsün Alyosa :)  13.04.2008 17:50
 

Bizim burada mahallenin bütün teyzeleri Hıdrellez sabahı sabah namazını kıldıktan sonra sahile inip dua ediyor. Topladıkları bir kaç taşı da bir yıl saklıyorlar evde.Heryerin töresi adeti başka ama gönüller bir.Dualar,dilekler hep aynı. Bir dağ köyündeki gül yağrağına emanet edilen dileğin bir sahilde dalgalara karışmadığını kim bilebilir ki? Ne güzel,şimdiden hatırlattınız.O şenliğe nasip olursa ailecek katılacağız bu yıl.

shalimar 
 12.04.2008 17:56
Cevap :
Sevgili Shalimar, Bu anlattıklarınız öyle güzel şeylerki eskiden insanlar bu tür şeylerle hayatlarını motive ederlermiş hayal dünyaları çok genişmiş ve umutlarınıda o kadar upuzun tutarlarmış.. Bizleri sorma! :( Teknolojiyle birlikte çok çabuk değişir ve makinalaşır olduk.. Allah hayırlara çıkarsın geleceğimizi.. Paylaşımınız için teşekkür ederim. Sevgi selamlarımla.. :)  12.04.2008 23:26
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1986
Toplam yorum
: 5389
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4808
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster