Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Nisan '15

 
Kategori
İlişkiler
Okunma Sayısı
138
 

Hikayeni seçtin mi?

Hikayeni seçtin mi?
 

"Ben dünyadan ziyade kafamın içinde yaşayan biriyim" diyor Sabahattin Ali... Kalemin naif, içli, romantik, yalnız beyefendisi. 
 
Kafalarımızın içinde kurduğumuz hayatları yaşıyoruz hepimiz. Yaşadığımız hayatlara bakıp belki beğeniyoruz, belki beğenmiyoruz ama dönüp bakınca aslında yıllarla kurduklarımızı yaşıyoruz.
 
Yazılarımda defalarca yazdığım gibi, çok aşık oldum ben. Çok saplanıp kaldım. Yıllarca ayrı kaldım ilişki içinde, ama hiç bitirmedim. O ayrı olduğum zamanlarda, beraber bir kaç ay beraber kaldığımız evi özledim hep. Sevgilim çoktan gitmişti ve beni çoktan terk etmişti ama ben o evde olmak istedim. Böylece geçirdiğim güzel günlerin ruhu ve huzuru benimle olacaktı hep. Çünkü ayrıydım, huzursuzdum, mutsuzdum, diğer yarım eksikti benden ve hayat zordu o haliyle.. Oysa o evde oturmam imkansızdı. Kiralık bile değildi. 
 
Zamanla, 2-3 yıl içerisinde geride bıraktım ben bu hayali,isteği. Zaman geldi, zaman geçti. Hiç hesaplamadan, hiç uğraşmadan ve hatta biraz taşınma fikrine de uzakken evsahibimin beni evden çıkarması ile kendimi aynı sokakta başka bir evde buldum. 
 
Bugün yine aynı sokaktan yine aynı askeri tesisin önünde geçer ve yine aynı müzikleri dinleyerek yürüyorken, geçmişi sırtlayarak ve hatırlayarak yürümenin bir ceza olduğunu düşündüm. Karşındaki çoktan gitmiş, başka mecralara başka kalplere yol almış, sen hala neredeyse 8 yıl önceki yerdesin. Unutmak istediğin hatıralar istemesen de canlı. Bilemedim bu tohumları kendimin böyle detaylarla ektiğini, seçtiğimi..
 
Aynı yerde yemek yerim, aynı sinemaya gider, aynı kitapçıdan kitaplarımı alır, aynı müzik listesini dinlerim hep. Aynı noktaya geldiğimde ya bir şarkı öncesi çalıyordur ya bir şarkı sonrası ama aynı yolun pek çok parçasında hep aynı şarkılar vardır. 
 
Belki yabancısı olduğum bu şehre kök salamadığım ve hep seyahat edip, başka şehirlere başka insanlara misafir olduğum bir hayata inat, hayata kendin olarak tutunma çabası. Belki sadece yengeç burcu olmak kadar basit, Belki sıradanlık... Nedenini bilmiyorum ama biri beni öldürmek istese filmlerdeki gibi, hiç zorlanmazdı. Belki herkesin kendi içinde hayatı da aynen böyle, onu da bilmiyorum. Büyük ihtimal öyleyiz hepimiz...
 
Aynı sokaklarda geziniyorum, aynı noktalarda üstüste binmiş hatıralar çullanıyor zihnime. Ben unutmak isterdim oysa... Belki ektiğim bu unutma tohumlarının fidanlarını da önümüzdeki zamanlarda göreceğim belki benden büyük bir irade yine de hep bunları tekrar tekrar yaşamamı istiyordur. Hayat dediğin güzel ve bilinmez büyük bir denklem. Hayatı boyunca sayılarla hayatı yorumlamış benim gibi birisi için bu sosyal mevzuular fırtınalı denizler. 
 
Ben daha ziyade kafamın içinde yaşayan birisiyim. Ama gerçek hayata temas etmemek de olmuyor elbette. Seviyorum insan hallerini, hikayelerini. Keyifli bir yolculuk her insan. Bana kalsa yaradan yolunda aşka giden yolda onun yarattığı her parça bir miktar aşk. Buna ister çiçek deyin, ister çocuk deyin, ister insan deyin, isterse kedi köpek deyin. Her canlıda güzel bir parça, üflenmiş bir nefes, bir suret vardır. Aşk hem çok bütün, hem milyon parçadır. Sevmeyi seçmişseniz, sevmeden parmak oynatamazsınız..
 
Daha önce yazılarımı okuyanlar bilir. Dünyanın neresine giderseniz gidin, insanlar aynıdır. Dilleri farklıdır, biraz kültür ve ananelerden gelen farklılıklar olur ama özü insandır. Acısı, sevinci, hüznü ve mutluluğu, tehlike anındaki korkusu ve kızdığı andaki öfkesi değişmez. Farklı topraklarda yaşıyor olmamız bizi farklılaştırmıyor. Atina'da Türkçe konuştuğumu duyan o kadar çok yerlisi yanıma gelip bana sevgi ile sarıldı ki hepsini burada tek tek anlatamam. Bizi o kadar seviyorlar ve buralar ile ilgili anılarını o kadar severek ve özlemle anlatıyorlar ki... Size hiç kimse bir Yunanın sizi sevdiğini söylemez ya da siz tahmin etmezsiniz belki, ama bizi çok seviyorlar..
 
Her suret bir hikaye ve her hikaye bütünün bir parçası. Ve eğer mümkünse her parçaya bir fayda üretin, ister dinleyerek ister bir detayında hikayeye dokunarak. Belki en çok unuttuğumuz, bir başkasının hikayesine dokunup sorumluluk almak. Oysa bumerang gibi başkalarına verdiğimiz iyilik ya da kötülük, dönüp dolaşıp bizi buluyor. Kafamızda kurguladıklarımızın hayatımızın bir parçası olarak bizi bulması gibi. Bizim yine eninde sonunda kendimizi bulmamız gibi. Kafamdaki sokakların beni bulması gibi. O sokaklarda kendimi her gün aynada yeniden izlemem gibi.
Bu kadar çok koşarken durup bir nefeslenin, kendinize bakın. 
 
İçinde olmak istediğiniz hikayeyi seçin, o hikayeye geçmişim belki sadece keyifli izlerini altyapı yapın. Yeni hikayeler, yeni senaryolar yazın. Yeni seçimler üretin. Tesadüf değil olan hiç bir şey. Mutlu sokaklarda, mutlu hikayelerde gülmenizi umuyorum. Yeni sokaklarımı, yeni hayatımı ve yeni yaşantımı kurdum, tevekküldeyim. Olduğunda yazarım nasıla..
Şostakoviç çalıyor şimdi, masalın klasik müziğe dökülmüş izleri... Şostakoviçin Jazz Suiti Vals 2'sini dinleyin. Bu valsin coşkulu enerjisi sizinle olsun, sevgiyle olun...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yeni senaryolar yeni dükkanlar seçimdir eski dükkanlar yıllarca yürünen aynı yollar ama içinden değişen başkalaşan insan olmakta seçinmdir yaşadıklarınız sizin o yollarda daha kesin kararlı yürümenizide sağlar üstelik kimsenin izini sürmeden :) kendini bulmak yetiyor aslında aynı yollarda yeni kararlarlada yürüyorrrr herkesin can kenarından bileti yok ayrılmış :) yengeci kaybeden üzülsün yıllarca geçtiği yolları izler ....

yeşim meço 
 30.05.2015 15:59
Cevap :
Yeşim Hanım, ne kadar güzel yazmışsınız.... Teşekkür ederim bu değerli yorum için. Sevgiler :)  18.06.2015 16:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 31
Toplam yorum
: 35
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 949
Kayıt tarihi
: 18.03.12
 
 

Edebiyatı, okumayı ve yazmayı çok seviyorum... Günlük hayata ve kavramlara dair söyleyecek sözüm ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster