Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

02 Mart '15

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
860
 

Hikmetler : Yaşar Kemal'in Sözleri

Hikmetler : Yaşar Kemal'in Sözleri
 

internethaber.com


Bugün (2..2.2015) Yaşar Kemal’in cenazesi  toprakla buluştu. Rahmetler diliyoruz.
 
Yaşar Kemal (Kemal Sadık Gökçeli) bu dünyadan göçtü ama eser yaratan adam öyle kolay kolay uçar gider mi? O şimdi hep bizim göğümüzün üstünde , kanatlarını açmış ve bizi seyrediyor. Benden sonra bu insanlar ne yapıyorlar , diye. O da biliyor ki, bu devran birden durmaz… Gideceği yere kadar sürer gider ama , sonunu da kimse bilmez.
 
Ama bilgeler bir şeyler sezerler ve bunu sözcüklere koyarlar… İnsan üstüne, evren üstüne ve ötekiler üstüne… durmadan yeniden yaratırlar dünyayı, kendilerince yorumlarlar ve gördüklerini bize anlatırlar.
 
Yaşar Kemal de öyle bir bilgeydi. Gezdi dolaştı Anadolu’yu, Çukurova’yı … Dağları, ovaları ve onların destanını bize anlattı. Kimi bir iyice anladı; kimi de duyar gezer..! 
 
Şimdi bu bilgenin kafaya dank edecek birkaç sözünü derledik ve dikkatinize sunduk. Ama onda daha derlenecek, okunacak nice sözler var. Zaten her cümlesi bir derstir insana. Ömür boyu okumak gerek. Şimdi dinleyin bakalım ne der; Yaşar Kemal , namı diğer Kemal Sadık Gökçeli…: 
 
1. "Şu dünyada her bir yaratığın tutunacak bir dalı var, insanın yok..."
"Şu dünyada yalnız kalan, kimsesiz çaresiz olan yalnız be yalnız insandır. Herkesin, her şeyin yaşaması, ölümsüzlüğü var, insanın yok. Ağaç, kuş, otlar, böcekler, yılanlar çiyanlar, hiç birisi, hiç birisi yok olmuyor. Ama insan yok oluyor. Çünkü insan kendinde başlayıp, kendinde bitiyor..."
 
2. "Belki kuşlar çok derin, eski bir içgüdüyle buraya, o zaman kesilmiş olacak olan şu ulu çınarın üstüne, göğüne uğrayacaklar..."
"bir an duraklayıp bir şeyler arayacak, bir şeyleri anımsamaya çalışacak, beton yığını evlerin üstünde küme küme dolaşacak, konacak bir yer bulamayıp bir uzak keder gibi başlarını alıp çekip gidecekler."
 
3. "İnsan, evrende gövdesi kadar değil, yüreği kadar yer kaplar."
Çocuklar İnsandır...
 
4. "İnce Memed'den...
"Dünyanın bütün kötülüklerine baş kaldır. Bazen senin iyiliğin başkasının kötülüğüne de olabilir. Kendi iyiliğine de baş kaldır..."
 
5. 1971'de Abdi İpekçi'ye verdiği röportajdan...
"Evrende iki sonsuz doğurgan yaratıcı güç vardır. Biri insan, öbürü doğa. İnsan, yaratıcılığını yitirdiği gün, doğa yaratıcılığını bitirdiği gün her şey bitecektir. "
 
6. “Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir, barıştır.”
7. Sait Faik hakkında...
"Bazı adam vardır, insan yüzünde sırf hınç, kin okur. Bazısında gurur, bazısında neşe, bazısında bayağılık, aşağılık.. Bu adamın üstünden başından da yalnızlık akar. Bir de bu adama Kadıköy iskelesinin kanepelerinden birine oturmuş, heybeli köylüleri, çıplak ayaklı serseri çocukları, hanım efendileri seyrederken rastlarsınız ."
 
8. "Ağrı Dağı Efsanesi"
"Şu insanlar, şu dünyada var oldukça her şeye akıl erdirecekler, kartalın uçuşuna, karıncanın yuvasına, ayın, günün doğuşuna, batışına, ölüme, kalıma, her şeye akıl sır erdirecekler. Karanlığa ışığa, her şeye, her şeye akıl erdirecekler, tek insanoğluna güçleri yetmeyecek. Onun sırrına ulaşamayacaklar.”
 
9. "Yalnızlık" isimli şiirinden...
"çın çın ötüyor yüreğimin kökünde 
şu dünyanın ıssızlığı
tanrı kimsenin başına vermesin
böyle bir yalnızlığı."
 
10. "Yılanların Öfkesi, Yılanların Öcü, Yılanların Hışmı ve Özgürlük Üstüne"
"Bizi düşünmeye alıştırmamışlar. Üstelik de düşünmeyelim diye ellerinden geleni yapmışlar. Allah beterin beterinden saklasın derler, bir de düşünenleri, gelin şuna düşünenleri demeyelim, düşünmeye çabalayanları hep öldürmüşler. "
 
11. "İnce Memed 1"
“Ne olursa olsun kadın konuşmuştu. Konuşan insan, öyle kolay kolay dertten ölmez. Bir insan konuşmayıp da içine gömüldü müydü, sonu felakettir.”
 
12. Yalan üzerine...
"Kendine güvendiğin için yalancı değilsin. Yalan dolan bilmediğin için yalan karşısında yenileceksin. Yalanın gücü doğrunun güçsüzlüğünden değildir. Yalan teşkilat kurmuş, doğru yalnızdır. Yalanın geleneği var, senin doğrunun her gün yeniden yaratılması gerek. Her gün bir şafak çiçeği gibi yeniden açması gerek. Sen yenileceksin. Yenilmenin tadına varacaksın. Doğru yenilmeli. Yenilmeyen doğru yenmiş sayılmaz. Doğru yenile yenile öyle keskin bir hale gelmeli ki.. Yüz bin yıl su altında, yıkanmış, düzelmiş çakıltaşı gibi."
 
13. "İnsanoğlu umutsuzluktan umut yaratandır..."
14. "Kim bilir, bir insanın iyilik mi kötülük mü, dostluk mu düşmanlık mı düşündüğünü şöyle yüzüne bakınca, kim bilir?..."
"Kim bilir? Tanışmadan, konuşup görüşmeden bir insan korkuludur, başka bir şeydir. Yani herhangi bir şeydir. Konuşup görüşüncedir ki işte o zaman insan insan olur. Tanışmadan görüşmeden bir insan bir ıssız ada gibidir. Tehlikelerle doludur..."
15. "Bir dil bulacağız her şeye varan. Bir şeyleri anlatabilen..."
"Böyle dilsiz, böyle düşmanca, böyle bölük pörçük dolaşmayacağız bu dünyada..." (onedio.com)
 
İnsanoğlu böyle sözlerden, bilgelerin deyişlerinden bir ders çıkarır mı. Bence bunlar da felsefe dersinin bir yardımcı dersi olarak okutulmalı : “Hikmetler” , diye.. Çünkü insanın böyle yaşamış bilgelerden alacağı dersler çoktur.
 
Oturup, okuyup, düşünelim. Yorumlayalım. Tartışalım… Ne diyorlar bunlar, bu yüce bilgeler? Ve en son giden , son bilge Yaşar Kemal ne diyor? Artık dünya onsuz, biraz daha ıssız. En iyisi eserlerine bir kez daha sarılmak.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Onun düşüncelerinin yaşam felsefesinin bir bölümünü 15 maddede özetlemişsin.Bence o bir efsaneydi.Bu efsaneyi,çok iyi,ilginç bir anlatımla dile getirmişsin.Sağ ol Kardeşim.

Hüseyin Başdoğan 
 06.03.2015 15:22
Cevap :
Bilirsin böyle bir insanı bir iki sayfada anlatabilmek ve onu anlayabilmek kolay değildir. O bütün eserlerine bütün hayatını ve fikriyatını koymuştu. Okumak gerekir ve saygı duymak gerekir. İlgine teşekkür ederim kardeşim.  06.03.2015 17:32
 

Ne mutlu ardından böyle anılabilecek nedenler bırakabilenlere, elinize sağlık Erdal bey şahane bir bilgi kaynağı, böyle insanlara "Öldü" diyebilmek mümkün değil, saygılar selamlar

Cemile Torun 
 04.03.2015 18:44
Cevap :
Cemile Hocam öyle insanlar var ki, yazdığı kitapların yanında ettikleri sözler belki de yaşamları kadar önemlidir. Onların hikmetlerini toplamak ve yeniden gözden geçirmek istiyorum. Saygılarımı sunuyorum.  05.03.2015 13:03
 

Bilgeler dediğimiz insanlar o kadar çok laflar etmişler ki o laflar artık kütüphanelere sığmaz olmuşlar. Diğer taraftan içinde yaşadığımız dünyanın hali de ortada. Her yerde savaş, her yerde şiddet, her yerde haksızlık, hukuksuzluk ve yolsuzluk. Demek ki bilgeler çok boş laflar etmişler ve hiçbiri de peynir gemisini yürütememiş. Yaşar Kemal benim saydığım, sevdiğim 3 düşünürden biridir. Ama o da barış hakkında bir sürü laf etmiş ama barışı gerçekleştirememiştir. Ancak blogunuzda 15. madde olarak okuduğum söz bence de tam gerçekliğin ve sorunun altını çizmiş: "Bir dil bulacağız her şeye varan, bir şeyleri anlatabilen..." Bu da gösteriyor ki Yaşar Kemal'de "o dil" in henüz bulunamadığının, söylenen bütün sözlerin boş olduğunun ama o dilin eksikliğinin hissedildiğinin farkında. Binlerce "güzel ve anlamlı söz" ancak bu şekilde çöpe atılabilirdi. Huzur içinde uyusun...

Matilla 
 03.03.2015 12:09
Cevap :
Sayın Atilla, O sözler kütüphaneleri doldurmuştur da, kütüphanelere uğrayan kim? Aslında Kütüphaneler asıl okullardır ama bilen kim. İşte bilinmediği içindir ki, daha nice bilgeler gelip giderler. Bir sürü laf ederler ama bir kulaktan girer bir kulaktan çıkar gider. Ama bir umut var... Onun için yazıyoruz ya! Yani niye? Saygılar.  03.03.2015 14:35
 

Hocam, yine incileri döktürmüşsünüz. Müstesna kişiliklerin müstesna sözleri! Hayat güzeldir dedirtiyor ama aynı zamanda korkutuyor! Sevgiler

ERIC VAN BUYTEN 
 03.03.2015 5:08
Cevap :
Bazı sözleri böyle derlemek aklıma geldi. "Hikmetler" başlığı altında. Bakalım neler bulacağız? Sağol komşu.  03.03.2015 14:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 2579
Toplam yorum
: 10204
Toplam mesaj
: 237
Ort. okunma sayısı
: 771
Kayıt tarihi
: 24.10.10
 
 

Mesleğim eğitimcilik… Şimdi artık emekli bir vatandaşım… biraz şairlik, biraz hayalcilik, biraz s..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster