Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Sabiha Rana Melekler Yüreğinizden Öpsün

http://blog.milliyet.com.tr/sabiharana

05 Şubat '11

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2866
 

Hıncal Uluç'la Defne Joy Foster'in Ardından!..

Hıncal Uluç'la Defne Joy Foster'in Ardından!..
 

Google Görseller: Ç-Alıntı


Bir ölümün ardından yazılan yazıya dair!...

Bizler dünyadaki kuyumuzu kazmaya devamede duralım gidenler de gökyüzünden bize güle dursunlar...

Vicdanlarımız eşit olmadığına göre vicdandan bahsetmek de haliyle masal geliyor bazılarımıza..

Yılların köşe yazarı: Sayın Hıncal Uluç; ''Su testisi su yolunda kırılır'' demiş... Acaba, burada ''erkeğin elinin kiridir'' mi demek istemiş? (!)

Hocam, dersimiz ahlak mı önce onu bilelim?

Rezil olacam diye, bir canı hiçe sayıp, 112'yi ''aramayan'' bir düşünce şaşkınına ''kerata'' deyip de yapılan hatayı hafife almak niye?
Bazı hataları görmezden gelip kaçarken, bazı hatalara da koşabiliyor demek ki insan!
Gülmek de güzel, ağlamak da. Ama hatayı kabul etmek daha güzel değil mi?

***

Hayatımızda hiç mi toplumsal ahlaka uygunsuz durumda bulunmadık?

Mutlaka bulunmuşuzdur. Ama bizleri ''ahlaklı'' kılan tek şey ölmemiş olmamızdır.
Kendi geçmişimi düşündüğümde tabii ki de o an için ölmek istediğim veyahut da o an için hiç ölmek istemediğim bir çok durumda bulundum..
Ama bu yaşadıklarım benim kendi doğru ve yanlışlarım olduğundan bir tek Allah'a hesap vereceğim türden şeylerdi. Ona buna şuna değil..

***
Bir çift lafım da biz kadınlara olacak..
Kaçımız Defne'nin yerine kendimizi koyduk?
Kaçımız Defne'nin yerine kızımızı koyduk?

Yarın öbür gün bizlerin de bir erkek arkadaşımızın evinde ölü bulunmayacağımız ve ağızlara sakız olmayacağımız ne malum?

''Ölmüş ama gecenin bir yarısı başka bir erkeğin evinde ne işi vardı?'' Dedik. Peki, şimdi biz bunu derken ahlaklı mı olduk?

***

Ben de Defne Joy Foster benim ''KIZIM'' olabilirdi diyorum!

Bu acı olay için de ''PLANLI VE ORGANİZE BİR CİNAYET'' deseydim doğru olur muydu Sayın Uluç?

Sanığın olmadığı bir mahkemede savcılık oynuyoruz... Hayat ne garip değil mi efendim?

*

Defne Joy Foster: Ansızın Solan Bir Hayat!

*

*Hıncal'ın biri; ''yakışır bizim kerataya, yakışır bizim kerataya'' demiş! (!)

*

''Melekler Yüreğinizden Öpsün''

Sabiha Rana

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

her şey demek değildir! İnsan, 'Ölüm' gerçeğini bilerek "İyi bir yaşam nasıl olur?" sorusuna verdiği yanıtlara uymaya çalışarak yaşar. Diğer bir deyişle insan -özü itibariyle- var oluşa, adalete ve ahlaka ilişkin ilkelere göre yaşamaya çalışır. Zayıf bir hayvan olarak, insan doğada ancak, bencilliğini aşarak, toplumsallaşarak, kendi yaşamını toplumun yaşamı (iş bölümü ve dayanışma) içinde sürdürmeye çalışarak ve bu şekilde anlamlandırarak var olabilmiştir.Böyle bir yaşam için gerekli ilkelerin ve ahlakın dayanabileceği evrensel, değişmez (bilgiyi aşan) değerlere sahip olması gerekeceği açıktır. Diğer bir deyişle, insan yaşamının temel ilkeleri bir evrensel hakikatler sistemine dayanmak zorundadır. Defne'nin -acı yok oluşuna uzanan- var oluşundaki bu türden eksiklikler benim de gözümden kaçmıyordu.Ama yine de ölenin ardından belli bir saygı çerçevesini aşmadan bakmak, konuşmak ve yazmak lazım. İdolleştirilmeden, Işıklar içinde yatsın! Temennimiz yine de odur.

Ersin Kabaoglu 
 06.02.2011 14:44
Cevap :
Gecken cevabıma ilaveten: Konuyu öyle güzel ele almış ve yorumlamışsınız ki bizim yazılar devede kulak kalmış.. Benim görüşüm; Sayın Hıncal'ın bu tür söylemlerini ''Türkiye de Toplum Nereye Gidiyor?'' adlı bir başlık altında değerlendirmesiydi.. Rahmetli Defne Joy olayının 2. ismi olan yeğeninden ''kereta'' diye söz ederek giden birinin ''ardından'' yazması tabii ki de hoş bir şey değildi.. Bizler inandığımız doğrultuda değerlendirdik bu yazıyı.. Yoksa giden çoktan gitmiştir.. Değer katan yorumlarınıza çok teşekkür ediyorum.. Tabii tekrar gecikme için özür dileyerek.. Sevgilerimle..  21.02.2011 3:24
 

üzüldüğüm ama çağdaş gençlik için bir "idol"-"ikon" olarak göremediğim bir genç kadındı. Enerji ve hayat doluydu, şımarıklığı hiç elden bırakmadı. Bunu etrafındaki rakiplerini alt etmede gizli bir silah gibi kullandığı da oldu. Onunkisi çağdaş, üretken, topluma yararlı, bir şey katan bir enerji ve varoluş değildi! Olsa olsa daha çok eğlencelik bir "Şirin ve enerjik popüler kültür hizmetlisi" konumuna yakın bir kanumdaydı o.Kankası Acun'un var oluş şeklini de ben onun erkek versiyonu olarak görmekteyim. Temsil ettiği şey; maalesef iyice yaygınlaşan -ve bence insalığa yakışmayan- yaşadığımız dönemin ruhunun yücelttiği, 'in' diye dayattığı, "hemen şimdi ve burada" tatmin vaat eden, ama daha tüketilirken, ürettiği kültürel öğelerle, yeni bir tatminsizlik ve yeniden tüketim arzuları yaratan "mükemmel metalara ulaşılması" konusundaki yıpratıcı bir enerjik var oluştu! Nitekim birdenbire ve beklenmedik bir yok oluşla sona erdi! İnsan, hayatı yalnızca bir canlı gibi yaşamaz! Sebepsiz, nedensiz.

Ersin Kabaoglu 
 06.02.2011 14:40
Cevap :
Sevgili Ersin Bey, Elimde olmayan nedenlerden cevabım gecikmişti.. Ama aklımdaydı size dönmek.. Sonrada dikkatimden kaçmış olmalı ki (babamın rahatsızlığını düşünmekten aklımı alamıyorum) şimdi tesadüfen sizin yorumlarınızla birlikte bir kaç yorumu daha cevapsız bıraktığımı farkettim.. Çok özür diliyorum.. :(  21.02.2011 3:14
 

Güya entellektüeldir, güya ince ruhludur, güya sanatı ve sanatkarı sever, tiyatroya gider, konserlerde boy gösterir, şairlerden, yazarlardan söz eder. Ama bir söz söyler bütün boyaları dökülür. Çırılçıplak ortada kalır.Yazık, çok yazık.

yılmaz çetingöz 
 05.02.2011 23:52
Cevap :
Yılmaz Bey, Telefonda da size söylediğim malum sebeplerden cevaplarım istemerek de olsa gecikiyor, onun için, hepinizden özür diliyorum.. :( Sayın Uluç, keşke bu yazdıklarını ''Türkiye toplumu nereye gidiyor?'' diye bir başlık altında yazmış olsaydı o zaman aynı yazının altına bende imzamı atardım.. Ne inancımız, ne kültürümüz, ne terbiyemiz, ölmüş birinin arkasından konuşmayı hoş karşılamıyor.. Bizim sessiz kalmayı tercih etmemiz de bu sebeptendir.. Hıncal Beye yakıştıramadığım bir mevzuda aynaya bakmamasıdır.. Yoksa bir Galatasaraylı, ve bir yazar olarak kendisine saygım vardır. İlgili yorumunuza teşekkür ederim. Saygılarımla.  15.02.2011 23:52
 

şuna kesinlikle katılıyorum hangi mantıkla 112 yi aramıyorsun . aramadın ahlaklı mı oldun . burda yargınlancak kişi defne hanım değil. hayatta olsaydı hesap verecek kişilere hesap verilirdi. yargınlanması gereken kişi varsa 112 yi aramayan şahıstır.ölmüş birini yargılamak ne kadar kolay . hayatta olna birine neden bu kadar kayıtsız kalıyoruz. şaşıyorum .

Nilay -ca 
 05.02.2011 21:30
Cevap :
Sizin gibi bir çok insan buna kendimde dahil bu 112'ye takıldım.. Az buçuk tahmin edeiyoruz neden aramadığını o kadar.. Ama arayamayan kişi, kendisi biliyor ve ne acıdır ki o gerçekle yüzleşmesi ömür boyu sürüp gidecek... Gerçekler öbür tarafta su yüzüne çıkacak efendim. Saygıyla..  15.02.2011 23:45
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1988
Toplam yorum
: 5389
Toplam mesaj
: 722
Ort. okunma sayısı
: 4920
Kayıt tarihi
: 26.10.06
 
 

Gazeteci - Yazar (NLP Uzmanı - İlişki ve Yaşam Koçu) Yaşarken dünyayı dolaşmayı, topraktan güneşe..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster