Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

03 Aralık '09

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
4221
 

Hindistan'da bir Türk hükümdarı; Babür Şah

Hindistan'da bir Türk hükümdarı; Babür Şah
 

BABÜRNAME


16. yy.ın Türk asrı olmasını sağlayan, tarihimizin eşsiz Hükümdarlarından biri. İlim ve sanat bakımından kendini oldukça iyi yetiştirmiş, milletini seven bir şahsiyet. Kendisi Ali Şir Nevai’den sonra Çağatay Türkçesi şiir yazan ikinci Türk şairi. Yazdığı Babürname dünyaca ünlüdür.

16.yy. batıda Kanuni döneminin Osmanlısı, doğuda Babürşah’ın Hindistan’daki Türk İmparatorluğu’nun dönemiydi. Babür’ün ilk amacı Türkistan’ı ele geçirip, burada Büyük Türk İmparatorluğu kurmaktı. Fakat Moğolları geçemeyince Hindistan’a yöneldi.

Babürşah, Moğollara karşı dönemin güçlü devletlerinden Safevi İran devletinden yardım istemiş, fakat bu devlet Çaldıran savaşında Osmanlıya yenilince, Türkistan ile ilgili hayalleri sona ermiştir.

Hindistan’daki ilk fetihlerini 1508 yılında başlamış, 1519’a kadar Pencap’a kadar olan toprakları ele geçirmiştir. Hindistan daha önce atası Timur’a aitti. Veraset hakkı iddia ederek Hindistan tahtını istiyordu.

Babür, Kabil’den yola çıkmış aylar süren yolculuktan sonra Ganj vadisine gelmişti. O dönemde Hindistan’a Türk Ludi hanedanından Sultan İbrahim hakimdi. 22 Nisan 1526’da PANİPAT MEYDAN SAVAŞI’nda iki hükümdar karşı karşıya geldi. Babürşah, Sultan İbrahim’in 100 bin askerden ve 1000 zırhlı filden oluşan ordusunu, seçkin 13500 askeri ile 7 saatte bozguna uğrattı. Sultan İbrahim’in 50 bin askeri savaş alanında ölmüştür.

Savaşın kazanılmasında Osmanlı topçu birliğinin etkisi büyüktü. Bölgede Babür’ün ordusu hariç hiçbir ülkenin ordusunda top kullanılmıyordu. Bu topçu taburunun başında Babür’ün hizmetine giren Osmanlı subayı “Üstad Mustafa Rumi (Anadolulu)” bulunuyordu.

Babür, Agra İmparatorluk sarayına girerek kendini Hindistan İmparatoru ilan etti. Bu durum Hinduları korkuttu. Rana Sanga’nın Başkumandanlığında 200 bin piyade, 1000 süvari ve 1000 savaş filinden oluşan Hindu ordusuyla Babür’ün ordusu, 15 Şubat 1527 KANVA SAVAŞI’nda karşı karşıya geldi. Sabah 9’da başlayan savaş, birkaç saat içinde Babür’ün zaferiyle sona erdi. Babür, on mislinden fazla düşman kuvvetini üstün silah ve taktik gücü sayesinde yenmişti. Bu zafer Babür’e İslam dünyasında 500 evvel Gazneli Mahmut’a kazandırdığı kadar ün kazandırdı.

Babür, Hindistan’a hakim olduğunda toprakları 2.660.000 kilometrekare idi. Torunları bütün Hindistan’ı fethettiğinde özellikle Evrengzib Şah’ın döneminde sınırlar 5.000.000 kilometrekareye ulaşmıştır.

Son Türk Babür İmparatoru II. Bahadur Şah 4 Aralık 1858’de İngilizler tarafından tahttan indirilmiş, Birmanya’ya sürülmüştür. 1862’de ölen II. Bahadur Şah’ın Rangun’daki türbesinin sandukasunda Türk bayrağı asılıdır.

Babür ise 25 aralık 1530’da Agra’da öldü. Cenazesi vasiyeti gereği Kabil’e götürüldü. Babür’ün Doğu Türkleri adına Hindistan’ı fethinden 4 ay sonra, Kanuni Sultan Süleyman Batı Türkleri adına Mohaç’ı kazanıp Macaristan’ı fethetmişti.

Oldukça milliyetçi biri olan Babür, fetihlerden önce gönderdiği mektuplarda “Türklerle savaşmayın, teslim olun, bilmez misiniz bizim savaş alanındaki yeteneğimizi” diye yazardı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 145
Toplam yorum
: 161
Toplam mesaj
: 124
Ort. okunma sayısı
: 10657
Kayıt tarihi
: 16.08.07
 
 

TARİH ÖĞRETMENİ MEB TÜRKİYE DENİZLİ   ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster