Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Nisan '07

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
822
 

Hint felsefesi' nde küresel ısınma

Hint felsefesi' nde küresel ısınma
 

Bir süredir bütün medya organlarında, yazılı, sözlü, görsel her türlü basında küresel ısınma ile ilgili haberler yayınlanıyor. Biz sıradan vatandaşlara iyi niyetli görünüyor ama eğer perde arkasında bir gerçek varsa bu haberlerin böylesine yoğunlaşmasıyla ilgili bilmiyoruz. İnsanı şaşırtan, şu anda küresel ısınma propagandasından parayı vuran kesimlerle, küresel ısınmayı arttıran teknolojiyi icat eden, kullanan, satan kesimlerin aynı olması. Tarih bu mevzuun arkasındaki bit yeniğini gün gelip ortaya çıkaracaktır. Şimdi bu yazının asıl konusuna gelelim.

Biz birkaç senedir duyuyor olsak “küresel ısınma”, aynı kelimelerle olmasa da, binlerce yıldır bilinen bir konuymuş. Bunu Cengiz Anık’ın “Bilgi Fabrikaları ve Müşteriler – İletişim Sosyolojisine İlişkin Notlar isimli kitabından öğrendim. Bu kitapta yer alan Mitolojik Metinlerin Medyatik İşlevi isimli makalenin 70. sayfasından aşağıdaki alıntıyı yaptım. Yazıda bugünlerde küresel ısınma ile ilgili olarak medyada yer alan küresel ısınmanın nedenleri birebir anlatılmış. İnsanlık binlerce yıl önce olacakları mitolojik anlamda da olsa görmüş ama uyanamamış anlaşılan. Bilgiler doğuda sıkışmış kalmış. Daha fazla yoruma gerek yok zaten...

“… Bu ahlaksızlık ve sefalet üzerine, erdemin kaynağı olan ve her şeye hayat veren baş tanrı Vişnu, Şiva Rudra’ya dönüşür ve her şeyi yok etmeye hazırlanır. Önce güneşin zararlı ışınlarının süzülmesine engel olur, sıcaklık tüm suyu buharlaştırır. Kuraklık, kıtlığa neden olur. Sonra karanlık bulutlarla güneşi kapatır ve yeryüzünü karanlığa boğar. Daha sonra korkunç bir tufana neden olur ve her yeri sel basar, gezegen okyanusa döner. Her şeyin yok olduğundan emin olan baş tanrı bir yumurtanın içinde okyanusta gezinirken, kurutucu bir rüzgâr gönderip yaşamı yeniden var eder.”

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 4
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1104
Kayıt tarihi
: 19.09.06
 
 

1976 doğumluyum. Bir kamu kuruluşunda çalışıyorum. Gazeteciyim. Aklıma, dilime gelipte kimseyle payl..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster