Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

31 Ocak '12

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
24580
 

Hint sinemasında zirve: 3 idiots

Hint sinemasında zirve: 3 idiots
 

Film gerek konusu gerek de oyunculuğuyla övgüyü hakediyor.


Yazının sonunda söylememiz gerekeni başta söyleyelim; 2009 yapımı 3 idiots (idiot = aptal, ahmak, salak, geri zekalı... Artık hangisini yakıştırırsanız) orjinal senaryosu, oyuncuların performansı, uzun süre barındırdığı merak duygusu ve dramla komediyi aynı anda sunmasıyla Hindistan sinemasının (Bollywood) zirvesidir.

Filmde Hindistan'ın en iyi üniversitesinde okuyan 3 mühendis adayı öğrenciden yola çıkarak eğitim sistemindeki yanlışlıklar vurgulanıyor. Öğrencilerin -ülkemizde de sık kullanılan tabirle- yarış atı gibi görülmesinden bahsediliyor. Yine öğrencilerin özel yaşantılarındaki sıkıntıları da ustalıkla dile getiriliyor ve kısaca öğrencilerin yaşadıkları baskı karşısındaki durumu anlatılıyor. (malesef filmde de olduğu gibi bazıları bu baskıyı kaldıramıyor)

Bu durumu kabullenmeyen Rancho gerek hocalarıyla gerek de üniversitenin rektörüyle sık sık karşı karşıya geliyor. En yakın 2 arkadaşı Farhan ve Raju da Rancho'nun izinden gidiyor. Bir de Chatur var; üniversiteyi 1. bitirmek için elinden gelen her şeyi yapıyor, rektörün de en sevdiği öğrencisi fakat Rancho'yu asla geçemiyor. Film de bu ikili arasındaki rekabetle başlıyor zaten.

Rancho, gerçekten de özel biri. Ezber yapmaktan hiç hoşlanmıyor, sadece öğrenmeye çalışıyor. Notlar da umrunda değil. Makineleri seviyor ve herkesin sevdiği işi yapması gerektiğini sık sık dile getiriyor. Dünyayı değiştirebileceğini düşünecek kadar yüksek bir özgüveni var ve bu enerjisini arkadaşları için kullanacak.

Farhan üzerindeki baskı nedeniyle başarılı olamamaktadır. Hasta bir babası ve evde kalmış bir kız kardeşi var. Tüm sorumluluk kendisine ait ve bu yükü taşıyamıyor. Korkuları başarılı olmasını engelliyor. Raju ise aslında doğa fotoğrafçısı olmak istemesine rağmen babasının tercihleriyle hayatını yönlendiren, ve istemediği halde mühendis olmaya zorlanan öğrenci rolünde. Bir türlü babasıyla konuşmaya cesaret edememiş ve adeta babasının hayatını yaşamaya mahkum olmuştur.

Rancho sosyo-ekonomik olarak 2 arkadaşından da çok rahat durumda. İş bulma kaygısı yada bakmakla yükümlü olduğu kimseler yok. Ancak kişiliğinin bu durumla bir ilgisi olmadığını filmin sonlarına doğru öğrenme şansımız oluyor.

Üniversitenin rektörü (bay virüs) ve Chatur ise başarılı olmak için her yolu deneyen, başarının ölçütü olarak sınav notlarını esas alan tiplerden. 2 tarz düşünce arasındaki fark da filmi meydana getiriyor.

Bir de rektörün kızı var; adı Pia..Vee Pia ile Rancho arasında bir duygusal yakınlaşma oluyor.

Kişiler ve ana konu özet olarak anlattığım gibi. Ancak basit bir eğitim sorunu temalı (Bizdeki 'sınav' dan bu yönüyle çok daha iyi) film değil. 4-5 farklı hayat, farklı hikaye ve hepsini bir araya getiren Rancho. Göreceksiniz ki Rancho hepsinin hayatını değiştirecek.

170 dakikalık bir yapım 3 idiots. Dram ve komedi ağırlıklı. İkisinden de eşit ölçüde var, biri diğerine üstün gelmiyor. Yine Romantizm var, aşk var. Hint filmlerinin vazgeçilmezi müzikal sahnelerden de sıklıkla yararlanılmış (bu sahneler bile filmin ahengini bozmamış). 170 dakikanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz. Tüm dünyadaki bir sorun etrafında 3 kişinin hayatı anlatılmış, esas olarak da çevresindeki herkesi değiştiren Rancho.

Film imdb'de yaklaşık 29 bin kullanıcıdan 8.2 puan almış. Puan ortalaması itibariyle Slumdog Millionaire filmiyle aynı. Ancak bence çok daha iyisi. Hint sinemasının zirvesi. Herkesin, ölmeden önce izlenmesi gereken filmler listesinde yerini almalı. (beni en çok şaşırtan ve bu yazıyı yazmama neden olan filmle ilgili MB'de yazı bulamamam oldu. İyi veya kötü birileri değerlendirmeliydi, gözden kaçmamalıydı)

Bu filmle birlikte özellikle ülkemizde Hindistan sinemasına yönelik olumlu düşünceler çoğalacaktır. Bize çok zıt gelen müzikal sahnelere bile alışır olduk. Millionaire, 3 idiots ve My name is khan bugün Bollywood'un geldiği yeri gösteriyor.

Yapım: 2009  -  Hindistan
Tür: Dram,  Komedi,  Müzikal,  Romantik,  Gençlik, 
Süre: 170 dakika
Yönetmen: Rajkumar Hirani, 
Oyuncular: Aamir Khan,  Kareena Kapoor,  Madhavan,  Akhil Mishra, Rajeev Ravindranathan,  Omi Vaidya,  Mona Singh,  Boman Irani,  Sharman Joshi, 
Senaryo: Vidhu Vinod Chopra,  Abhijit Joshi,  Rajkumar Hirani, 
Senaryo (Kitap): Chetan Bhagat, 
Yapımcı: Vidhu Vinod Chopra,  Sanjiv Kishinchandani,  Vir Chopra, 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 65
Toplam yorum
: 63
Toplam mesaj
: 6
Ort. okunma sayısı
: 1317
Kayıt tarihi
: 21.08.11
 
 

21 yaşındayım İst. Üniv siyaset bil. ve ulus. ilişkiler 4. sınıf öğrencisiyim... Olaylara eleştir..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster