Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Ağustos '19

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
37
 

Hipertansiyon

"Hiper-" üstünde, yüksek anlamlarına gelen bir ön ektir. Latince kökenlidir. Hipertansiyon "normalin üstünde kan basıncı", kısaca "yüksek tansiyon" demektir. Değer olarak erişkinler için büyük (sistolik) tansiyon 14'ün, küçük (diyastolik) tansiyon 9'un üzerinde ise hipertansiyon söz konusudur.

Tanı koymak için bir ölçümle yetinilmez; günde iki kez olmak üzere üst üste üç gün tansiyon ölçülür ve ortalaması alınır. Değer yukarda verilen rakamların üzerinde ise tanı kesinleşir. Ölçmeden önce hasta en az 5 dakika dinlenmiş olması ve son bir saat içinde sigara içmemiş olması lazımdır. Doğru sonuç için hasta ve tansiyonu ölçen rahat olmalıdır. Acele edilmemeli. Günün değişik saatlerinde, açken-tokken, ölçümden ölçüme farklı çıkabilir. Paniğe kapılmamalı.

Toplumda her 3 kişiden 1'inde yüksek tansiyon vardır! Nüfusu 72 milyon olan ülkemiz için bu 24 milyon hipertansiyonlu demektir! Bu çok büyük bir rakam... Başlangıçta hiçbir belirti vermediğinden birçok kişi habersizdir bundan. Bunun için bir sağlık kuruluşuna gidildiğinde rutin olarak herkesin tansiyonu ölçülmeli, ölçülmüyorsa rica edilmeli!

İki çeşidi vardır:

1) Birincil (esansiyel): Nedeni belli değildir. Yüzde 90 bu gruptur. Bu kimselerde genetik yatkınlık söz konusu olup bunlarda aşırı tuz, stres, şişmanlık (obezite) yüksek tansiyona neden olmaktadır. Bu hastaların tedavisinde diyet, yaşam tarzı değişikliği ve ilaçlar kullanılır.

2) İkincil (sekonder) Yüzde 10 bu gruba girer. Burada tansiyona neden olan ya bir organik hastalık ya da hormonsal bozukluk vardır. Böbrek iltihapları (nefrit), kisti, böbrek atar damarı darlığı, böbreküstü bezi aşırı çalışması, tiroit bezi aşırı çalışması, aşırı alkol kullanımı, kadınlarda doğum kontrol hapları kullanımı, kortizon, kokain kullanımı vb... Burada neden bellidir ve nedene yönelik tedavi yapılır...

Belirtileri: Yukarda değinildiği gibi başlangıç yıllarında (vücutta henüz bir hasar yokken) bir belirti de yoktur. Yıllar içinde hayati organlar hasar görmeye başlayınca şikayetler de ortaya çıkar. Bunlar: Baş ağrısı, baş dönmesi, yüzde kızarıklık, halsizlik, heyecan, burun kanaması; aşırı yüksekse görme keskinliğin azalması, zihin bulanıklığı, uykulu durum (stupor) ve kasılmalar...

Tedavi edilmese şunlara neden olur:

1) Kalp yetmezliği

2) Kalp krizi (enfarktüs)

3) Beyin kanaması (felç)

4) Böbrek yetmezliği

5) Göz hasarı (körlük).

Tedavi: Hafif vakalar diyet, egzersiz (yürüme, yüzme) ve kilo vermekle düzelebilir. Diğerlerinde (orta ve ileri vakalarda) mutlaka bunlara ilaveten ilaç verilmesi gerekir. Tek bir ilaçla tedaviye başlanır, sonuç alınamazsa ikinci hatta üçüncü ilaç eklenir. Şiddetli olanda 4. ilaç da eklenir. İlaçlara ömür boyu devam edilir. (Bazen ilacı kesmek gerekebilir, örneğin 120 kilo olan birinin 80-90 kiloya düşmesi tansiyonu da ortadan kaldırır!).

Lütfen dikkat!

Piyasada birçok tansiyon ilacı var. Doktorunuz size en uygun ilacı verecektir. Yani komşunun ilacı size yarar yerine zarar verebilir. İlaç kullanmak vücudumuzu hipertansiyon risklerinden korur. Bunu unutmayalım ve düzenli kullanalım. Kontrolleri aksatmayalım. Bir yan etki çıktığında bunu doktorumuza bildirelim, kendi başımıza bir şey yapmayalım! Doktorumuz ilacımızı değiştirebilir, dozunu azaltabilir.

Diyet: Artık tuzun tansiyona neden olduğunu biliyoruz. Sofrada tuzluk kullanmamak gerek. Az tuzlu yemeli, yani pişen yemeklere de fazla tuz koymamalı. Hepten tuzsuz da önermiyoruz!

Sebze, meyve ve beyaz et ağırlıklı beslenmeli ve günlük yürüyüşler aksatılmamalı... Sigara, alkol içilmemeli...

Şen ve esen kalınız.

Dr. Atanur Yıldız

10 Temmuz 2010

Kocaeli-Türkiye

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 491
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 260
Kayıt tarihi
: 24.01.09
 
 

Tıp doktoru.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster