Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

20 Mayıs '19

 
Kategori
Ruh Sağlığı
Okunma Sayısı
41
 

Hipnoz ve Depresyon

Depresyon dünya çapında tüm toplumlarda insanları etkiler ve küresel hastalık yükünün önemli bir bölümünü oluşturur.  Bugün, depresyonun 350 milyon kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir. 17 ülkede yapılan Dünya Ruh Sağlığı Araştırması`na göre yaklaşık 20 kişiden biri önceki yıl bir depresyon atağı yaşadığını belirtmiştir.

Depresif bozukluklar genellikle genç yaşta başlar, günlük yaşamı etkiler ve sıklıkla tekrarlar. Bu nedenlerle, depresyon disabilite nedeniyle kaybedilen yıllar bakımından dünyada disabilitenin önde gelen nedenidir. Depresyon ve diğer ruh sağlığı hastalıklarının önlenmesi talebi küresel olarak artmaktadır.

Depresyon belirtileri;
• Mutsuzluk, hüzün, keder, ağlama,
• Zevk almama, ilgisizlik ve isteksizlik,
• Değersizlik duyguları, suçluluk düşünceleri, hastalığı kendisine bir ceza gibi algılama, başarısızlık ve çaresizlik düşünceleri,
• Tekrarlayıcı ölüm, intihar düşünceleri,
• Dikkatini toplayamama, kararsızlık, dalgınlık,
• Psikomotor yavaşlama ya da ajitasyon,
• Uyku sorunları, uykuya dalamama, sık, erken, dinlenmemiş uyanma, fazla uyuma,
• İştah sorunları, iştahsızlık, kilo kaybı, aşırı yeme,
• Güçsüzlük, yorgunluk, bitkinlik, enerji kaybı,

Kognitif Davranışçı Tedavi
Kognitif davranışçı tedavi halen depresyon için en yaygın olarak araştırılan psikososyal tedavi yöntemidir. Seksenden fazla kontrollü çalışmalar hipnozun, ciddi depresyonlu hastalarda akut belirtilerin azaltılmasında sürekli olarak etkili olduğu farmakolojik tedaviler ile karşılaştırılabilir etkileri olduğunu göstermiştir. Kognitif davranışçı tedavinin depresyonda nüks oranını azalttığı ve ilk dönem depresyon episodlarının başlangıcını engellediği ya da risk altındaki kişilerde belirtilerin ortaya çıkmasını önlediği gösterilmiştir.

Hipnoz ve Depresyon
Kognitif davranışçi tedavinin hipnoterapi bileşeni depresyonda psikolojik tedaviyi kolaylaştıran ve nüksleri önleyen bir yaklaşım olarak sunulmaktadır.

Hipnoterapi seansları genellikle;
(a) gevşeme cevabının indüksiyonu,
(b) somatosensöriyel değişikliklerin oluşması,
(c) zihin gücünün gösterilmesi,
(d) farkındalığın genişletilmesi,
(e) ego güçlendirme,
(f) bilinçsiz psikolojik süreçlere erişme ve yeniden yapılandırma,
(g) kendi kendini hipnozun öğretilmesi,
(h) modifiye yanıtlar için hipnoz sonrası telkinler sunulması üzerine odaklanmaktadır.

Depresyon için hipnoz, altta yatan nedeni bulmada ve bireylerin daha etkili başa çıkma davranışları geliştirmesine yardım eden bir çözüm olabilir. Aynı zamanda insanların mutlu bir ruh haline ulaşmasına ve genellikle depresyona eşlik eden karamsar ve olumsuz düşüncelerin azaltılmasına yardımcı olabilir. Depresyon için hipnoterapide genellikle depresif bireyin bilinçsiz süreçlerinde olumlu değişiklikler meydana getirmek için telkin ve imgeleme bir arada kullanır. Bu bozukluk için hipnoz tedavisi alan kişiler genellikle yeni bir özgürlük duygusu ve düşünceleri, ruh halleri ve genel olarak yaşamları üzerinde daha büyük bir kontrol yaşamaktadır.

Anksiyete genellikle depresyon ile el ele gider ve hipnoz endişeli duygu ve düşüncelerini hafifletmek için oldukça yararlı olabilir. Acı düşünceler ve suçluluk, değersizlik, çaresizlik ve umutsuzluk duyguları kısır döngüsü içinde takılıp kalmak yerine, hipnoz güçlü kendi kendine telkinleri kullanarak daha olumlu bir bakış açısı geliştirmek için kişiye yardımcı olabilir. Bu süreçte bireyler daha önceleri umutsuz hissettiği zor durumlara daha etkili bir şekilde yanıt vermeyi öğrenir.

Tüm depresyonlar travmatik ya da acı verici bir olay tarafından tetiklenmemekle birlikte, hipnoz eğer endikasyon varsa bireylerin acı verici olaylara yeni yanıtları öğrenmesine yardımcı olacak yararlı bir teknik olabilir. Ayrıca bireyin, depresif duyguduruma katkıda bulunan ve henüz bastırılmış olan üzücü anılara ulaşması konusunda yardımcı olabilir.

Hipnoz bu anıları bilinç farkındalığına getirir ve bireyin olayla ilgili acı veren veya üzücü duyguları terketmesine yardımcı olabilir. Bireyi güçlendiren sağlıklı ve daha olumlu ilişkiler, bireyi depresif halde duranlar yerine öğrenilebilir ve yer değiştirilebilir. Gelecekte bireyler, benzer olaylara karşı daha az hassas olacak ve daha olumlu cevaplar gösterebilmeleri mümkün olacaktır.
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 64
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 1761
Kayıt tarihi
: 06.08.12
 
 

Psikoterapist / Hipnoterapist - Yüz ve Vücut Dili Analisti - Yazar - Gezgin ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster