Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

24 Ekim '09

 
Kategori
Haber
Okunma Sayısı
518
 

Hırka-i Şerif'in başına gelenler

Hırka-i Şerif'in başına gelenler
 

hırka


Hırka-i Şerif

Bu yazıyı bir yere bakarak yazmıyorum.Yanlışım olursa, uyarıları dikkate alacağım.

***

Hırka-i Şerif, Fatih ilçesinde adını kendisinden alan semtte, bir camide muhafaza edilir. Bu hırka deve tüyünden örülmüştür. Hazreti Muhammed Mirac'a, Burak'la çıkarken sırtındaki hırkadır. Yedi kat gökleri aşmış, çok yerin kokusu üstüne sinmiştir.

***

Hz. Muhammed,başta lat-uzza-mennat olmak üzere Kâbe'deki bütün putları yıktı. Böyle bir insan tabii ki hırkasına tapınılmasını istemez. O hırka olmasa da Hz. Muhammed miraca çıkacaktı. Nitekim bu hırkayı, çok sevdiği Veysel Karani'ye hediye etti. O da zürriyetine bu hırkayı koruma görevi verdi. İşgüzar zürriyet, hırkayı ütüledi,esansladı. Korumayı bihakkın yerine getiremedi.

***

Şimdi, hırkayı tamir etmek için trilyon harcayıp, gayrimüslüm uzmanlara teslim ediyoruz.

***

Belli günlerde ziyarete açılan, Hırka-i Şerif, Sakal-ı Şerif gibi emanetlere saygıyla, tapmayı karıştıranlara şaşkınlıkla bakıyorum. Eyüp Sultan taraflarına yolunuz düşerse, kendini müslüman zanneden bir çok pagan görmeniz muhtemeldir.

***

M.Celalettin Avus- Büyükada

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Olayın başka bir açısı da malesef günümüzde insanlar bilinçsizce yapıyor herşeyi. Bu sadece ibadette değil! Mesela adamla aynı treni paylaşıyoruz, bir bakıyorsun çöp poşeti çıkartıp fırlatıyor pencereden! Hatta birkaç kez şahit oldun bir uçtan atılan çöp diğer taraftan adamların kafasına çarptı rüzgar etkisiyle... Tüm herşeye rağmen tarafsız düşünülürse, beyin hakkında çok az şeyler biliyoruz. Beyin aslında küçük evren. Tuaftırki beyin dalgasal çalışıyor. Yani şu bildiğimiz cep telefonundan yayılan dalgaların benzeri beyinde var! İletişim tek yönlü değil yani, sadece ses ile iletişim kurmuyoruz. Tabi iletişim ne şekilde olursa olsun hakkını vermek şart. Bu nedenledirki hakkını vermeyenler zalimlerdir... Aslında bizler kendi bilincimizin hakkını vermediğimiz için hak yiyoruz. Bu nedenledirki ilahi bir adalet de her an yargılanıyor ve bir sonraki sonucu yaşıyoruz. Umarım her şeklin hakkını veren bir kimya ile hayatımızın en azından geri kalan bölümlerini tamamlarız.

Carya Eftali 
 26.10.2009 20:20
 

Bilimsel anlamda kıldan bile yayılan dalgalar(ışıma) sözkonusudur. Dolayısıyla kılından yola çıkılıp merkeze ulaşılabilir. Peygambere duyulan saygı özetleniyor aslında gözyaşlarında. Bir Rasulu hatırlarken dökülen gözyaşı putperestlik olmasa gerek. Sevmektir bunun adı. Aşık olmaktır. Yüreğinde sanki onunla ilitişim varmışçasına...

Carya Eftali 
 25.10.2009 21:18
Cevap :
Sv. Demir, sevenlere lafım yok. Selam..  25.10.2009 23:12
 

Merhaba...Peygamberin hırkası ve bir tel sakalı karşısında, transa geçip gözyaşı dökmek, tam anlamıyla bir putperestlik gösterisidir...Bunun başka anlamı yoktur...Selamlar.

cdenizkent 
 25.10.2009 12:03
Cevap :
Selam...  25.10.2009 13:01
 

Tebrik ederim Celal Bey; tam olarak karşılığı bu olmalı: Pagan! Selamlar...

vakayinüvis 
 25.10.2009 1:42
Cevap :
Sevgiler, Abdürrezzak'a selam..  25.10.2009 6:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 288
Toplam yorum
: 1350
Toplam mesaj
: 205
Ort. okunma sayısı
: 1179
Kayıt tarihi
: 18.01.07
 
 

Kendi halinde yazar, çizer, çapraz bulmaca çözerim. İki yüzyıl, bir binyıl gördüm. En sevdiğim hoca ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster