Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Nisan '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
2767
 

Hırsızlar ve sapıklar...

Hırsızlar ve sapıklar...
 

Geçen haftaki blog yazımda söz ettiğim hırsızlık olayından sonra, komşum çelik kapısını piyasada mono blok adıyla bilinen 4 yönden hareketli bir kilit sistemli kapı ile değiştirirken benimle birlikte birçok kişi de kapı kilit sistemlerini değiştirdiler. Bilinen klasik kilit sistemi yerine, dışardan çelik rozetle çevrili, sadece anahtar deliği gözüken, ve içerden vidalanmış bir kilit sistemi taktırdık. Aslında hırsıza kilit fark etmez diye bir görüş vardır. Hırsızlar klasik kilitleri ellerindeki aletle 10 saniye gibi kısa bir müddetle kırarken, bizim taktırdığımız kilitle en azından 15 dakika uğraşmaları gerekiyormuş. Hiçbir hırsız bir kilit için bu kadar zaman kaybetmezmiş. En azından bu kilit sisteminin caydırıcı etkisi olduğunu çilingir söyledi. Böyle bir kilidi gören hırsız, daha kolay açabileceği bir klasik kilit sistemini tercih edermiş.

Anahtarcılar, toplantılarda nasıl yeni gelişmeleri tartışırken, hapishanelerde de hırsızlar kilitler konusunda birbirlerinden bilgi alıp, kendilerini geliştiriyorlarmış.

Gelen çilingirin anlattıkları çok ilginç, hırsızlar herkes uyurken gece girdiklerinde yatak odalarına bayıltıcı sprey sıkıp, soygun işini rahat rahat hallediyorlarmış. Çilingirin tavsiyesi, elinizde ağzına mermi sürülmüş bir tabancanız yoksa, kesinlikle uyumasanız bile uyuyor numarası yapın. Çünkü şimdiki hırsızlar bıçak taşımakla yetinmiyorlar, hepsi silahlı olarak soygun yapıyormuş. En son olarak çilingirin anlattığı aşağıdaki olay, işin ne kadar vahim olduğunu anlamamız için yeterli.

Hırsızlar gece yarısı bir eve girmiş. Ev sahibi eşiyle birlikte yatak odasında uyurken, o sırada misafirleri olan bir başka çift de başka bir odada uyuyormuş. Hırsızlar uyuyan kişilere bayıltıcı sprey sıkarak, evi iyice soymuşlar. Son olarak giderken ise dalga geçer gibi, baygın olan ev sahibinin hanımını misafirin, misafirin hanımını da ev sahibinin yatağına yatırarak evden çıkmışlar.

Hırsızlık amacıyla eve giren kişilerin birçoğu işe başlamadan evvel hap alıyormuş. Kafası kıyak olan kişiden her şey beklenir. Tecavüz ve cinayet işlemek onlar için sıradan olaylardır.

Şimdi düşünüyorum da böyle bir şey yapanların mutlaka sapık olması gerekir.

Tıpkı Gebze de turisti öldüren adam gibi,

Tıpkı yılbaşı gecesi turistleri taciz edenler gibi.

Her geçen gün içimizdeki sapıklar çoğalıyor,

Maalesef.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bence bu hırsızlar açlıktan soygun yapmıyor. Tıpta buna kliptomani hastalığı deniyor. Onlara biraz acımak biraz öfkelenmek gerekir.

T. Mustafa YAŞAR 
 16.04.2008 17:41
Cevap :
İnsanlar kolay para kazanmaya alıştıktan sonra, onları asgari bir ücretle bir yerde çalıştırmanıza imkan yoktur. Bunlar da kolay para kazanma yolunu bildikleri için bu işlere devam ederler. Onların acınacak bir durumları yoktur bence. Selamlar, esen kalın.  17.04.2008 8:45
 

dedim verdiğiniz örneği okurken ama hemen ardından hatırlattığınız olaylarla çok da şaşırmamak lazım memleketimden bu tür manzaralara.., sevgiler

Dilek Çınar 
 16.04.2008 13:58
Cevap :
Dileğimiz, ülkemizdeki bu manzaraların artmaması. Bunun için de değişmesi gereken o kadar çok şey var ki. Sevgiler, esen kalın.  17.04.2008 8:43
 

Durum çok tatsız biliyorum. Bir hırsızlık vakası olduğunda insan evinden bile soğuyordur eminim. Yine de yazınızın ortasında hırsızın misaifir ve ev sahibi arasında yaptığı değiş tokuşu okuyunca gülmekten kendimi alamadım. Bu ne yaratıcılıktır? Sabah o insanlar uyandığında nasıl bir şok yaşamıştır kimbilir..

Nilgün Akad 
 16.04.2008 13:53
Cevap :
:)Demek ki insanlar yaratıcıklarını başka yönlerde de kullanabiliyorlar. İnsan, keşke bu yeteneklerini olumlu sahalarda kullansalardı diye düşünüyor. Sanırım başarılı olur, hem kendilerine hem de etrafa yararları olurdu. Teşekkürler, sevgiler, esen kalın.  17.04.2008 8:42
 

Her geçen gün sapıklık artıyor. Şu fotoğraf... Bu vahim gelişmeyi ve aktörlerini, ne de güzel karikatürize etmiş... Değil mi? Saygılarımla.

Kaliteli Yaşam 
 16.04.2008 13:09
Cevap :
İnsanlara küçük yaşta gereken eğitim verilmezse sapıklıkların artması da doğaldır. Saygılar, esen kalın.  16.04.2008 13:41
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1037
Toplam yorum
: 7634
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 2615
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

Uzun yıllar finans sektöründe çalışmama rağmen, psikoloji konusunda çok fazla araştırmalarım oldu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster