Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '08

 
Kategori
Kent Yaşamı
Okunma Sayısı
495
 

Hisar'a kazıklı yol

Hisar'a kazıklı yol
 

Fotoğraf yeterince açıklayıcı aslında ama yine de kısaca anlatayım.

Boğaz’da kazıklı yol yapmak, liberalizm dalgalarının icadı.

Rumelihisarı, 1977’de neredeyse tek şeritli denebilecek darlıkta bir yola sahipti. Takism ve Eminönü’nün Sarıyer hattının körüklü belediye otobüsleri geçtiği için trafik çok sıkışık olurdu.

Deniz ise yolun hemen dibindeydi. Hele bir yer vardı, eğimi çok azdı, yürüyerek denize ulaşabileceğiniz, küçücük bir kumsal alan vardı.

Sonra ilk kazıklı yol yapıldı. Hem yol genişledi, hem de kaldırım çok genişledi. Bu işten, Hisar’ın akşamcıları ve balık tutanlar karlı çıktı. O zaman banklar da boldu, yayıldıkça yayılırdık.

Şimdi, karar vermişler, yeri bir sıra daha kazık çakıyorlar. Ancak bu, oradaki yolu yine de, gidiş geliş çift şerit yapamayacak. Çünkü, sahibi bir belediye başkanının akrabası olan, kafenin otopark kahyaları, trafiğin canına okuyorlar: Çift sıra parketmeler, iki tane birden arabaya u dönüşü yaptırmalar. Onlara yıllardır kimse karışmıyor, trafik polisleri de... Nedeni belli ama yazamıyoruz. Sahildeki banklar da o kafenin sahibi rahatsız olduğu için sökülmüştü, şimdi betona oturup bira içiyoruz.

İşin en acaip yanı şu: Bebek-Aşiyan arasının kaldırım döşenmesi 3, 5 yıl sürmüştü. Bu arada yol da tek şeride düşmüştü. Yok müteahhit kaçtı, yok malzeme gelecekti, şu bu, uzadıkça uzadı.

Şimdi de bu kazıklı yolun tamamlanması ne kadar sürecek? Çünkü oranın kaldırım taşlarının bilmem kaçıncı kez değiştirilmesi de 1, 5 yıl sürmüştü, 150 (yüz elli) metre karelik bir alandan söz ediyorum.

2007 yazı boyunca da, kanalizasyon borusu değişecek diye, trafik 4 ay tek şeride düşmüştü.

İlk kazıkların çakılmasına, Aşiyan-Hisar arasında bir yerlerden 7-8 ay önce başladılar. Fotoğraftaki enstantane Aralık 2007’de alındı. Daha kar yağacak, falan filan.

Tüm bunlara karşın, kış olsa da, herhangi bir pazar günü oraya gidin tıklım tıklım doludur her yer. Bir yaz günü kaleci Rüştü’yü Rolles Royce benzeri bir arabayla, sucuklu yumurta yemeye gelmişken gördüm. Biz biracılar çok gülmüştük.

Bir kere de biz demlenirken, Mustafa Sarıgül birden ortalıkta peydahlanıp, ellerimizi birer birer sıkmıştı. Belirteyim: Hisar, Sarıyer belediyesine dahildir. Sarıgül, Şişli belediye başkanlığı yapmıştır.

Tabii, kazıklı yolun para kazığının, yeni yılda biz garibanlara ek fatura ve vergi olarak ödetileceğini söylememe hiç gerek yok sanırım.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok değişmişsin Hisar, görmeyeli. Yüzün yaşlanmış. Daha doğrusu suç senin değil de sana bu kazık makyajını reva görenlerin elbet. Ama yine her kış ziyaretçilerini açıktan gelen esintiyle titretiyor musun? Yüzlerine yağmurun kamçı gibi iniyor mu arasıra? Onları kahvelere sığınmaya mebur ediyor musun? Yine büfeden ömürlerinde bir kez de olsa paraya kıyıp cep kanyağı alıp ısınan öğrenciler var mı aralarında? Eski bir BÜ öğrencisinden Hisar'a özlemle...

Çevirmen 
 10.01.2008 13:24
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 510
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster