Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Haziran '16

 
Kategori
Cinsel Sağlık
Okunma Sayısı
20228
 

Hiv pozitif nedir

Hiv pozitif nedir
 

Hiv Pozitif Nedir


Öncelikle bilmenizi isterim ki ben bir hiv pozitifim.Size bloğumda hiv pozitif ve hiv pozitif yaşamı anlatmaya çalışacağım. Ne yazık ki internette Türkçe kaynaklar arasında çok gereksiz ve çok yanlış bilgiler bulunmaktadır. Bunun nedenini bilgisizlik olarak yorumlasamda bir çok kişi hiv pozitif ne demek, tedavisi nasıl hiç bir bilgisi olmadığı gibi hiv tanısı almış kişileri de büyük sıkıntıya sokmaktadır. Sözü fazla uzatmayacağım. Gelin şimdi hiv pozitif ne demektir tanımlardan başlayalım.
 
Hiv:İngilizce olarak açılımı Human Immmunodeficiency Virus
yani Türkçede insan bağışıklık yetmezliği virüsüdür.
 
Hiv Pozitif: Bu virüsü kanında taşıyan insanlara hiv pozitif denir.
 
Hiv İnsan Vücuduna Ne Yapar?
 
Hiv vürüsü çok akıllı bir virüstür. Direk bağışıklık sistemine zarar verir.Yani tedavi olunmassa bağışıklık sistemini çökertir.Bu ne demek? Şimdi hiv virüsü enfekte olan biri tedavi olmadı diyelim. Zaman ilerledikçe bağışıklık sistemi çöker. Bu zaman zarfında enfekte olan kişi grip dahi olsa bağışıklık sistemi antikor üretemediğinden grip mikrobuna yenik düşer ve kişide ölüm meydana gelir. Diğer yazılarımda da detaylı anlatacağım unutmayın, tedavi yöntemleri o kadar gelişti o kadar ileri düzeydedir ki eğer kişisel olarak tedavi istemez ya da biri ellerinize kelepçe vurmadıysa hiv pozitif kişi normal bir birey gibi hayatına devam edebilir.
 
Unutmayınız ki hiv pozitif kişiler aids değildir. Hiv pozitif ve aids terimlerini bir çok kişi aynı şey diye yorumlar. Bu çok yanlış ve cehaletin başladığı yerdir. Aids bir evredir. Kişiye testler sonucunda bir ilaç tedavisi verilir ve bir çok kişi aids evresine geçmeden hiv i baskılayarak ömrünün sonuna kadar sağlıklı birey olarak yaşamlarını sürdürürler. Yazımın başında belirttiğim gibi bilgisizlik, ben ve benim gibi hiv pozitif kişilerin hayatını zora sokar. Gelin şimdi de aids nedir onu bir öğrenelim.
 
İlk önce bilmenizi istediğim birkaç şey var;
 
CD4:Bağışıklık sisteminde görev alan ve hiv in yerleştiği virüstür.
Normal bir insanda CD4 değeri mm3 de 600- 1500 dür.
 
Şimdi bizi ilgilendiren kısımda bu değerdir. Aids evresi dediğimiz  ise CD4 değerinin 200 ve altına düşmesidir. Hiv virüsü vücuda girdiği gibi değerler düşmez ya da hemen testlerde görünmez. En erken 3 hafta en geç 10 yıla kadar kendini gizleyebilir.
 
Tedavi olan birisi hayatı boyunca aids evresinee girmeden bu hastalığı kronik bir hastalık gibi yaşar ve normal bir insanın ömrü nasılsa o şekilde yaşar.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 10360
Kayıt tarihi
: 26.06.16
 
 

Ben 1985 İstanbul doğumluyum. 2014 yılının sonlarına doğru Hiv Pozitif tanısı aldım. Uzun süre bu..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster