Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Efsane FB 1907 Baterist Metin

http://blog.milliyet.com.tr/efsanefb1907

31 Ekim '07

 
Kategori
Hayvanlar Alemi
Okunma Sayısı
20429
 

Hız Şampiyonları

Hız Şampiyonları
 

Havada, suda veya karada, nerede olursa olsun, hareket eden bütün hayvanların hız şampiyonları vardır. Çok hızlı hareket edebilen türlere hangi ortamda olursa olsun rastlanır...


Hava ve su, özellikle deniz hızlı yer değiştirmeye müsait olduğu halde, karalar o kadar değildir. Memelilerin en hızlıları ormanda değil, ovalarda, steplerde veya çöllerde bulunur. Bunlar duruma göre ya avcı olanlardır, hızlı koşmaları avı yakalamalarına yarar, ya da tam tersine etçillerin muhtemel kurbanlarıdır ve süratli koşmaları sayesinde kaçıp hayatlarını kurtarabilirler. Bu bakımdan avcı hayvanlarla avlanacak olanlar arasında büyük bir fark vardır. Antilop yani ceylan 85-95 km. - aslan 75-80 km. - tavşan 60-70 km. - kurt 40-45 km. örneklerinde de bu görülmektedir.

Karada, Afrika savanalarının konuğu olan çita ve çeşitli ceylanlarla antiloplar yukarıdaki ilkenin canlı örnekleridir. Çita 90 km hıza kolay ulaşır ve çok kısa mesafede 110 km hıza kadar ulaşabilir. Bir yırtıcı hayvan için tek örnek olan içeriye çekilgen olmayan tırnakları, bu sırada yere çok iyi tutunmasını sağlar. Bazı antiloplar, bilhassa "springbok" saatte 95 km hız yapabilir. Ilıman kuşakta tavşanlar 70 km hıza erişirler. Bir step hayvanı olan yabani attan türeme yarış atı 69 km sürat yapabilir. Koşu için yetiştirilmiş tazı da iyi koşucular arasında sınıflandırılır.

Hız herşey demek değildir tabii... Kurtlar sadece 45 km süratle yetinirler fakat dayanıklılıkları müthiştir. Yaşlı bir kurt bile kolay kolay pes etmez. Fil ise 40 km hızı aşamaz ama vücut ağırlığı göz önüne alındığında büyük bir mukavemetçi olduğunu kabul etmek gerekir.

Havada, kuşlarda pike uçuşla düz uçuşu birbirinden ayırt etmek gerekir... Düz uçuşta en hızlı uçanlar sağanlardır. Akşam üstü kara sağanlar damların üzerinde 200 km hızla başdöndürücü voltalarını atarlar. Sanki bir duvara çarpıp ezileceklermiş gibi gelir bize... Lakin son anda sapıp sakınmayı bilirler. Gözlerinin çok iyi gördüğü söylenebilir. Yalnız delicedoğan denilen yırtıcı kuş, herşeye rağmen bu sürünün içerisine dalıp, içlerinden birisini kapmayı becerebilir.

Yukarıdan pike yaparak avının üzerine çullanan bir gezgin doğan 360 km hız yapar. O sırada çıkarttığı gürültü, tıpkı bir tepkili uçağın gürültüsünü andırır. Daha ağır gövdeli olan şah kartal ise ancak 300 km süratle pike yapar.

Düz uçuşta bağırtlak denen kuşlar kolaylıkla 120 km hıza ulaşabilirler. Uzun bacaklılardan olan istiridye avcısı ondan daha büyük bir hızla uçar. Böceklerden kız böcekleri 75 km hızla uçabilir. Ölübaş pervane denen sfenkslerse 50 km hız yapabilirler.

Denizde, kılıçbalığının akrabası olan ve onun gibi burnunun üzerinde mızrak tarzı bir çıkıntı taşıyan yelkenli balık 110 km ile şampiyondur. Kılıçbalığı saatte 90 km hız yapar ve onu mavi balina ile ton balığı izler. Bunlar hidrodinamik gövdeleriyle 70 km hıza ulaşırlar. Deniz memelileri açısından en süratli olan yunusların hızı 64 km olarak tahmin edilmektedir. Zira bu hayvanlar genellikle 30- 40 km hızla yüzerler.

Genel olarak denilebilir ki, hayvanlar ulaşabildikleri rekor hızları sürekli koruyamazlar. Dayanıklıkları da bu bakımdan farklıdır. Nitekim en hızlı kuşlar, mutlaka en büyük göçücü kuşlar değildir, tersi de söylenebilir.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Hayli uzun zamandır "En Çok Okunan" olma özelliğiyle lider olan bu bloğun ana sayfa saltanatına, bugün tarihi itibarıyle "İzmarit Avı" isimli blog son vermiştir...

Efsane FB 1907 Baterist Metin 
 19.06.2008 16:30
 

aslan cinsi değil mi hepsinin dibine kibrit çakmak lazım =)))))) forza fener....

Sokrates 
 17.05.2008 9:10
Cevap :
:-)) Dostum boşver sen aslanı, çiyanı, börtü böceği yaa, benim "Fenerbahçe" grubuma bir göz at da Kanaryaların mazisine takıl... Haa bu arada "Wagner Love" inşallah geliyor, bir de gelmez diyenlere "Shevchenko" yu kapak yapacaz... Moskova ile daha ilk maçımızda Wagner için müthiş demiştim, çok seri çalımları var... Shevchenko için diyeceğim şudur: Hep Chelsea'ye bilerek elendiğimizi söyledim ve o bit yeniği nedir dedim durdum... İşte çıktı, Shevi'ymiş... Kesin bu transfer için turu verdik biz birader, ileride çıkarsa demişti dersin... Yâni bence gelecek, çünkü bana göre peşinatı tur olarak Chelsea'ye verildi... Bekleyelim görelim... Görüşmek üzere, teşekkürler, sevgiler...  17.05.2008 13:37
 

Kara hayvanlarının Ferrarisi bu çitalar heralde... Sevgiler.

Baterist Kızı Melisa 
 19.11.2007 17:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1907
Toplam yorum
: 4304
Toplam mesaj
: 437
Ort. okunma sayısı
: 3631
Kayıt tarihi
: 28.07.07
 
 

03 Şubat 1967 İstanbul doğumlu, romantik bir müzisyenim işte... Müzik, bateri, spor, Fenerbahçe, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster