Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ekim '06

 
Kategori
Kişisel Gelişim
Okunma Sayısı
3945
 

Hızlı ve anlayarak okumak

Hızlı ve anlayarak okumak
 

Hızlı okuma bazıları için arkadaşlarını yada ailelerini etkilemenin bir yolu, bir ihtiyaç değil. Bu yüzden kıymeti tam olarak anlaşılamamış durumda. Aslında zamanın ve bilginin bu kadar kıymetli olduğu bir dönemde bence çok önemli bir konu.

Bu konuda çeşitli eğitim setleri vb. pazarlanıyor. Ben hiç bu tip bir set kullanmadım ama gerçekten hızlı okuyor ve işin enteresan tarafı hatırlayabiliyorum. Zamanında kendi kendime uydurduğum ve daha sonra benzerlerini internetten okuduğum bazı yöntemler ve yaptığım bazı pratikler işime yaramıştı.

Öncelikle 35 sayfalık bir yazı alacaksınız önünüze ve okumaya başlamadan önce birde saat alacaksınız yanınıza. Çok hızlı bir şekilde okumaya çalışacaksınız ama amacınız okuduğunuzşeydeki temel noktaları, genel içeriği hatırlamak olacak şekilde konsantre olmanız gerekiyor. Eğer bu şekilde egzersiz yaparsanız öncelikle zaman kazanma tarafını çözmüş olacaksınız.

Daha sonra geliştirilmesi gereken kısım aynı zaman zarfında daha fazla anlayabilme kapasitesine ulaşmak. Daha fazla anlamak demek daha fazla kelimeyi daha hızlı okumak anlamına geliyor. İlk denemeleriniz size çok saçma gelip canınızı sıkabilir ama pes etmemenizi öneririm. Çünkü hızlı okuma becerisi bisiklet sürmek gibi öğrenirken zor ama sonrasında unutulmuyor.

Bizlere ilkokulda önce alfabeyi sonrada harflerin nasıl söylendiği öğretilmişti. (Sanırım şimdi hece önce öğretiliyor. Heceler yanyana getirilerek kelimeler oluşturuluyor. Yani eğitim şekli değişmiş durumda) Biz harfleri doğru telafuz ederek anlamlı bir şekilde yanyana getirdiğimizde kelimeler ortaya çıkıyordu. Hatta yanımızda taşıdığımız fasulyelerle masaya yazıyorduk kelimeleri. Bize harf harf yazmak öğretildiği için harf harf okumayı öğrendik.

İşte sıkıntı burada başlıyor. Biz harf harf okumaya çalıştığımız için farkında olmadan zaman kaybediyoruz. Ama kelime okumayı öğrenebilirsek ve bunu beynimize öğretebilirsek o zaman göz-beyin koordinasyonu o şekilde sağlayacak ve çok hızlı okuyabileceğiz. Ortalama bir okuyucu ile hızlı okuyan arasındaki fark gözleri ile bir anda gördükleri kelime sayısı. Ne kadar çok kelimeyi görebiliyorsanız o kadar hızlı okuyorsunuz.

Bildiğim kadarı ile okuma seviyenize göre farklı şekillerde hızlı okuma öğretiliyormuş. Örneğin yüksek sesle okutma, çok yakından bakma vb.

Eğer okurken bir şeylerle ilgileniyor, kalem çeviriyor, bir şey dinliyor, hatta birileri ile konuşuyoranız bu ciddi anlamda okumayı yavaşlatıyor.

Konuştuğunuzdan 2-3 kat fazlası hızda okuyabiliyor olmanız gerekiyor.

Her ne kadar kelime kelime okumayı öğrenme konusunda şaşırıyorsamda şu anda çocuklarımızın hızlı okuma konusunda doğru yolda olduğunu biliyorum.

Bir yandanda hızlı okumanın bir çok yerde faydasını görürüsünüz. Çabuk kitap bitirme, işyerinde raporları herkesden önce okuma, daha hızlı araştırma yapabilme vb.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Ben de iş, gazete ve dergilerle, sınavlarda bu yöntemi rahatlıkla uygulayıp, faydasını görebiliyorum ama Başak Hn.'da belirttiği gibi edebi metinler devreye girdiğinde biraz yavaşlıyor okuma tempom. Selamlar.

Tuğba 
 16.10.2006 20:23
 

iş konuları, gazete ve dergiler, okunması bir nedenle zorunlu gündelik metinler için kabul ediyorum. ama.. sevgili Şakar iş edebi metinlere gelince bi dakka diyorum. edebi metinler hızlı okunmak için ya da sadece okudum demek için değil oku-n-mak için anlaşılmak için yazılır. bir yazarı "sevmedim" diyebilmek için bile doğru düzgün "okumak" gerekir kanımca. sevgiler.

Başak ALTIN 
 11.10.2006 23:22
Cevap :
tabiki haklısınız. Özellikle "anlamak" kısmının altını çizmeye çalıştım. İnanın bunu yaşamak lazım. Önemli olan okuduğumuz şeyle ilgili olarak geri dönüp baktığımızda "özünü yakalayabilmiş" olmamız. Asla ve asla geçiştirmeyi kastetmiyoru. Sadece beyin nasıl pratik yaptıkça daha iyi çalışıyorsa bizlerde daha çok okuyup belki birazda farklı tekniklr uyguluyorsak "hızlı okumayı" becerebiliyoruz. Size kaılıyorum çünkü bazen öyle bir cümleye, mısraya denk geliyor ki insan tekrar ve tekrar okumak, başa dönüp tekrar okumak gereği duyuyor insan.  12.10.2006 7:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 578
Toplam yorum
: 604
Toplam mesaj
: 105
Ort. okunma sayısı
: 5352
Kayıt tarihi
: 23.06.06
 
 

Superonline danışmanlık, İktisat Bankası' nda ilk palm bankacılığı uygulaması, 5 yıl Garanti E-Ticar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster