Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Ağustos '14

 
Kategori
Sağlıklı Yaşam
Okunma Sayısı
614
 

Hızlı yaşlanmaya neden olacak yiyecekler...

Hızlı yaşlanmaya neden olacak yiyecekler...
 

Hızlı yaşlanmaya neden olan yiyecekler!

Cilde ve vücuda zararlı yiyecekler!                

Dikkat! Belki de yedikleriniz sizi fazladan birkaç yıl ileriye götürüyor olabilir...

Hafta sonu partilerinden sonra cildinizdeki değişikliğin bir sebebi var. Baharatlı yiyecekler ve kalorili içecekler sizi rahatlatıyor olsa da hücrelerinizi etkiliyor.

Amerikan Dermatoloji Akademisi üyelerinden Ariel Ostad, "Yediğiniz şeyler sağlığınızı iyi ya da kötü yönde etkiliyor."diyor.

Küçük keyifli atıştırmalık kaçamakları sizi bir gecede yaşlandırmasa bile sürekli yanlış beslenme zaman içinde yaşlanma sürecinizi hızlandırıyor.

Eğer genç kalmak istiyorsak, bu listeyi gözden geçirip ve tüketirken bilinçli olalım!

Etlerinizin yanmış kısımları cildimize zarar veriyor. Etin ızgarada yanmış kısımları iltihap oluşumunu tetikleyen hidrokarbonlar içeriyor, bu iltihaplar da cildimizdeki kolajen dengesini alt üst ediyor.

Ayrıca, yanık etlerin de yanmış yağlarda pişirilen gıdalar gibi yemek borusu kanserine neden olduğu belirtiliyor.

Yağlı etlerse serbest radikallerin oluşmasını sağlıyor. Bu serbest radikaller, sağlıklı hücrelerden eksik elektronlarını tamamlamaya çalışıyor. Bu işlem sırasında da sağlıklı hücrelere zarar veriyor.
 
Bu hasar cildimizin kendini koruma yeteneğini ve kolajen üretimini kötü etkiliyor.
 
Arada bir kırmızı et tüketmek çok zararlı olmasa da her gün kırmızı et tüketmek yerine tavuk, hindi ve balık gibi daha sağlıklı et çeşitlerine yönelebiliriz.

Asitli içecekler diş minesinin üzerinde mikroskobik gözenekler oluşturabilir ve bu oluşumlarda zamanla diş minesinde erozyona sebep oluyor.

İçerdiği yüksek kafein kemiklerden kalsiyumun çekilmesine yol açıyor. Çalışmalar erken yaş gruplarında kemik kırılmalarını tetiklediğini gösteriyor.

Ayrıca, her gazlı içecek içildiğinde, bu içeceklerin içerdiği asit ve gaz bileşimi, midenin diğer sıvı alınımlarına oranla üç kat büyümesine neden oluyor. Midede daha fazla süre kalabilen gazlı içecekler, mide yapısının bozulmasına neden oluyor.

Kalp rahatsızlığı yaşama riski bizi trans yağlardan uzak tutmaya yetmiyor mu? Trans yağlar kalbimize olduğu kadar cildimize de zarar veriyor.

Trans yağlar ciltte iltihaplanmayı arttırıyor ve ayrıca, sağlıksız yağlar, cildimizi yaşlanmanın birinci sebebi UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı savunmasız bırakıyor.

Trans yağlar, bedenin temizleyemeyeceği miktarlarda serbest radikal üretimine yol açıyor. Hatta bu, kansere bile sebep olabiliyor.

Kafein, diğer tüm idrar söktürücüler gibi, sıvı boşaltmamızı sağlıyor ve vücudumuzdaki nemi yok ediyor. Vücudumuzu etkileyerek susuz bırakan her şey cildinizi de etkileyerek cansız ve yaşlanmış bir görünüme sahip olmamıza neden oluyor.

Yapılan sağlık araştırmaları kahve/kafein tüketmenin birçok sağlık faydası olduğunu ortaya koyuyor. Ancak, her fincandan sonra bir bardak su içmeyi unutmayın. Doğal pH'a sahip olan su dişlerinizdeki asidi temizler. Şekersiz sakız çiğnemek de dişlerinizdeki renk değişikliklerini önlemeye yardımcı olur.

Günde bir iki fincan kahvenin cildimizdeki negatif etkileriyle mücadele etmek hiç de zor değil! İçinde hyaluronik asit bulunan bir nemlendirici kullanarak cildimizin kaybolan nemini geri kazanabiliriz.

Aşırı şeker yüklemesi vücudumuzda glikasyon adında bir süreç başlatıyor. 

Hücrelerimizin kullanamayacağı kadar fazla şeker tükettiğimizde, fazla şeker molekülleri proteinlerle birleşerek ileri glikasyon son ürünlerini ortaya çıkarıyor. Ortaya çıkan bu ileri glikasyon son ürünleri cildimizin kolajen yapısını bozuyor.
 
Fazla şeker tüketmek gülümsememize de engel oluyor. Şeker dişlere yapışarak bakteri, çürük ve leke oluşumunu güçlendiriyor. Bunu engellemek için şekerli gıdalar ya da şekerleme tükettikten sonra ağzımızı çalkalamamızda fayda var. Ağzımızı çalkalayarak dişimize yapışan şekerleri temizleyebiliriz.

Temiz karaciğer, temiz bir cilt demek!
 
Karaciğerimiz düzgün işlediğinde  cildimizi etkileyen toksinler vücudumuzdan doğal yollarla atılır.
 
Fakat toksinler karaciğerde birikip iyi arındırılamadığı zaman cildimizde  akne, kuruluk ve kırışıklık gibi problemler görülebilir.
 
Yoğun alkol tüketimi de karaciğerlerimizi etkileyerek cildimizin bozulmasına yol açabilir.
 
Dr. Ostad,  alkol tüketiminin vücudu susuz bıraktığını ve uykusuzluğa neden olduğunu belirtiyor. Bir araştırmada ise alkol tüketiminin yaşlanmayı hızlandırıcı etkisi olduğu ortaya koyuluyor.

Beyaz şarabın dişlerimize zarar verdiğini biliyor muydunuz? 

Bir bardak kırmızı şarap anında dişlerimizi sarartırken, beyaz şarabın içindeki asit  diş minemize zarar veriyor ve dişlerimizi uzun süre kalıcı lekelere yatkın hale getiriyor.
 
Eğer sıklıkla beyaz şarap tüketiyorsanız ertesi gün kahve içtiğinizde dişleriniz lekelenme oluşumuna daha yatkın olacaktır.
 
Yapmamamız gereken şey içki ve asitli içecek tükettikten hemen sonra dişlerimizi fırçalamamak. Çünkü asitten zarar gören dişerimizi fırçalayarak biraz  daha hırpalamış olursunuz.. Diş minemizin tekrar oluşması için süre tanımalıyız.  Beyaz şarap içtikten sonra  en az bir saatlik aradan sonra dişlerimizi fırçalamalıyız.

Sosis, salam ve sucuk gibi işlenmiş şarküteri ürünleri sülfit ve diğer gıda koruyucu maddeleri içeriyor.  Bu koruyucu maddeler ciltte iltihaplanmayı arttırıyor ve yaşlanma belirtilerini hızlandırıyor.
 
Ayrıca bu tip işlenmiş şarküteri ürünlerinde bulunan yüksek tuz oranı, cildimizde şişkinliklere yol açabiliyor.
 
Sandviçlerimizde kullandığımız şarküteri ürünlerini tavuk ya da hindiyle değiştirmeyi denemekte yarar var.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kesinlikle etin yanmış ve yağlı kısımlarının ayrılıp yenmemesi, kahve içildiğinde mutlaka su da içilmesi ve fazla kafein tüketilmemesi, keza asitli-gazlı içecekler ve alkol tüketildiğinde ve dahi şeker ve şarküteri ürünleri tüketiminde de dikkat edilecek/yapılacak çok basit bir kaç husus vs gibi, aslında sağlığımız için ne kadar da kolay, basit ve önemsiz gibi görünen ama çok önemli ve bir o kadar da minik ayrıntılar var değil mi? Hakikaten "asıl doğru" kesinlikle ayrıntılarda gizlidir. Bu vesileyle, siyasette artık denecek çoğu şey de denip, geriye maalesef denesi pek de fazla bir şey kalmadığı için, bu beslenme ve sağlığımız için veya genel anlamda pratik çözümler ya da püf noktası kapsamında yararlı bilgilere doğru geçiş yapmanızı ben şahsen olumlu buluyor ve destekliyorum. Yine güzel ve yararlı bir derlemeydi, teşekkürler, selamlar...

Filiz Alev 
 26.08.2014 17:17
Cevap :
Merhaba, yorum ve katkı için teşekkürler. Selamlar, saygılar...  01.09.2014 16:19
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 3842
Toplam yorum
: 6442
Toplam mesaj
: 310
Ort. okunma sayısı
: 3059
Kayıt tarihi
: 23.03.08
 
 

Antalya'da 1956 yılında doğdum. Emekliyim, Üniversite mezunuyum. Evliyim, bir oğlum var Mimar. Gü..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster