Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

16 Temmuz '09

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
285
 

Hizmet mi, eziyet mi?

Hizmet mi, eziyet mi?
 

Devlet, çalışanını rahat ettirmek ve onlardan gereği gibi verim elde etmek için, sosyal hizmet veren tesisler veya kurumlar açmış/ açıyor.

Bunlar; dinlenme alanları, tatil köyleri, kamplar, lojmanlar, oteller, öğretmen evleri vs… Bu listeyi uzatmak mümkün...

Kimlerin, ne şekilde bu tesislerden faydalanacağı ve nasıl hizmet sunacakları, devletin ilgili kanunlarında ve bunlara atfen hazırlanmış yönerge veya yönetmeliklerde belirtilmiştir.

Yazımda ele alacağım kurum, 80’li yıllarda ilimizde öğretmene hizmet amaçlı kurulmuş bir sosyal tesis, yani Adıyaman Öğretmen Evi’dir.

Kuruluşunun ilk yıllarında nasıl bir hizmet verdiğini bilmiyorum. Bu nedenle günümüzdeki işleyişini ve hizmet anlayışını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kurum; oteli, lokantası, dinlenme ve oyun salonları, çay bahçesi, berberi ve terzisiyle, tam donanımlı bir tesistir.

Bu birimlerdeki hizmetleri, kurum yönetimi kendisi üstlenmiştir. Hizmet sunan personelin bir kısmı kadrolu, diğerleri ise geçicidir. (Hizmet alımından çalıştırılan personeldir.)

Kadrolu personel kısmen kendi kadrolarında belirtilen görevlerde istihdam edilmiştir. Ancak geçici personel için bu kurala uyulduğu söylenemez. Çünkü her biri, birden fazla görevlerde çalıştırılmaktadır.

Örneğin; oyun salonunda görevli bir personelin, gün içinde müşteriyi tıraş ettiğini, ya da öğle saatinde, yemek servisinde görev aldığını görebilirsiniz...

Örnekler çoğaltılabilir...

Mutfak görevlisini, bir süre sonra bahçe temizliğinde veya terzide müşterinin ölçüsünü alırken görmek mümkün...

Ya da az önce saçınızı, sakalınızı alan birini, bir süre sonra aynı tesiste, lokanta kısmında size yemek servisini yaparken...

Dahası var...

Bilindiği üzere, öğretmen evi ve benzer diğer kamu kurumaları sosyal tesislerinden üye ve yakınları yararlanırlar. (Kurumun koyduğu kurallara uymak kaydıyla...)

Oysa ki bu tesise giren-çıkan belli değil! WC ve lavaboları ayakaltında, gelen-geçenin (umumun) kullandıkları yerler haline gelmişler.

Bu anlayışla işletilen bir tesiste, hizmetin kalitesinden veya temizliğinden bahsetmek, ne derece doğru olabilir ki!

Düşünün, yıllardır öğretmenler bu sıkıntılara katlanıyorlar...

Adıyaman Öğretmen Evi’ndeki uygulamalar, hem aidatını, hem de bedelini ödeyerek tesisten faydalanan öğretmen camiasına büyük bir nezaketsizliktir.

Umarım ilgililer de olanları görürler ve kısa sürede burayı öğretmenlere yaraşır ve hizmet veren bir yer haline getirirler...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 251
Toplam yorum
: 65
Toplam mesaj
: 30
Ort. okunma sayısı
: 436
Kayıt tarihi
: 29.12.07
 
 

Emekli; Öğretmen, Yönetici ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster