Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

19 Mayıs '15

 
Kategori
Kitap
Okunma Sayısı
334
 

Hocam Kerim Ahmet Sertel

Hocam Kerim Ahmet Sertel
 

Bir Babanın Ardından


Benim bir hocam vardı. Kerim Ahmet SERTEL. İlim aşığıydı. Kendisiyle tanışma nimetini 1993 yılında eriştim. Talebesi oldum.

'' Vefat edeceği gün hanımı bir rüya görür. Rüyasını eşinden tabir etmesini ister. Eşi, rüyada evin kolonlarından, köşesinden kırılma, çökme sesleri işitir ve görür. Kocasına anlatır. Rahmetli hocam, MESELEYİ ANLAMIŞ tır. Ancak hiçbirşey belli etmez. Tabirden birkaç saat sonra vefat eder. '' 

Kerim Ahmet Sertel, 1937 doğumlu, Bulgaristan' ın Kırcaali iline bağlı Çayka Köyü' nde doğmuştur. 11 yaşında 1948 yılında hafızlığı tamamlamıştır. İlkokul eğitimini, köyünde tamamladı. Orta Öğretimi Zvezdal köyünde bitirdi. 20- 22 yaşlarında, kendi köyüde dahil olmak üzere, farklı köylerde imamlık yapmıştır. 1958 senesinde, Sineger' de askerlik vazifesine başlamış, 2 yıl kadar askerlik yapmıştır. 1962- 1968 yılları arasında, köyünde kooperatif sorumlusu olarak çalışmıştır. 1953 senesinde Bulgaristan' da yayınlanan '' Yeni Işık '' ve '' Rodop Mücadelesi '' gazetelerinde muhabirlik yapmıştır.

Şiir denemelerine 1954 / 1955 senelerinde başlamış olup, ilk şiirini, '' Halk Gençliği '' gazetesinde 1956 yılında yayınlanmıştır. Askerlik yıllarında, '' Emek Davası '' gazetesinde, devamlı yazıları yayınlanmıştır. 1961 yılından sonra mizaha başlamış çok sayıda, fıkra, epigram, taşlamalar yazdıkları '' Yeni Hayat '' ve '' Yeni Işık '' gazetelerinde yayınlanmıştır. 1980 yılında, baskılı rejim  kominizmin devam ettiği yıllarda emniyet güçleri tarafından evi basılır, sorguya çekilir, evinde bulunan tüm kitaplarına ve eserlerine el konulur. 1989 yılında, ailesiyle beraber zorunlu göçe tabi tutularak, Anavatan Türkiye' ye göç etmiştir.

Anavatan' a geldikten sonra, İzmir' e yerleşmiş olup, belli bir süre, inşaatlarda çalışmıştır.

1993 senesinde, rahmetli hocamın katkılarıyla kurulan dernek vasıtasıyla, Çoban Camii inşatının temellerini beraber kazdık. O zamanlar çocuktum. Ben sakalık ( su taşıyıcı) vazifemi yerine getiriyordum. Kendisiyle bir çok anım vardır. Yapılan camii- şerifte 10-11 yıl boyunca fahri imamlık yapmıştır. Eğitime önem veren, yeni nesillere dini sevdiren ve onları yetiştiren, ileri görüşlü ve vatanperver bir zat idi.

Onu yazmış olduğu bazı şiirleri oğlu Fikri SERTEL kitap haline getirmiştir. Yazdığı eserlerde, memleket hasreti, Allah sevigi, Türk' lük, İnsanlık, Kahramanlık, Sadakat ve İhaneti ele almıştır.

Ruhu şad, mestur ve mekanı cennet olsun.

Sevgilerimle,

Ercan Hatipoğlu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 19
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 323
Kayıt tarihi
: 04.05.15
 
 

Elektronik Mühendisi, İşletme ve İlahiyat  bölümlerini okudum. Uzun zamandan beri, Türkçe Dili, T..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster