Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Şubat '18

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
169
 

Hocayla Güncel Bir Sohbet…

Hocayla Güncel Bir Sohbet…
 

“Hayırlı Cuma’lar hocam”

“Senin de Cuma’n hayırlı olsun evladım. Hoş geldin.”

“Hoş bulduk. Hocam. Nasılsınız? Afiyettesiniz inşallah.”

“Allaha şükür iyiyim evladım. Sen nasılsın?”

“Sağ olun. Ben de iyiyim hocam. Bugün size çok değişik 3 tane sorum olacak.”

“Değişik derken?”

“Yani üç ayrı konu hocam.”

“Peki sor bakalım.”

“Hocam, Anayasa Mahkemesi, başkalarının kaçak olarak kullandığı elektrik ücretlerini ödemelerini düzenli yapan abonelerden kayıp, kaçak bedeli altında tahsil etme konusunun anayasaya uygun olduğunu bildirdi. Benim sorum şu; Biz bu ödediğimiz paraları zekat kapsamı olarak düşünebilir miyiz? Yani ödediğimiz zekatlardan düşebilir miyiz?”

“Nasıl yani? Elektrik ücretlerini ödemeyenler fakir oldukları için mi ödemiyorlarmış?”

“Onu bilemem hocam. Aralarında fakir olmayanlar da vardır muhakkak.”

“Yok evladım, öyle şey olmaz. Ama bu paralar için “Sadakam olsun” derseniz, Allah’ta bunu kabul ederse, biliyorsun sadaka insanları def-i belalardan korur- o zaman sadaka niyetine diyebilirsin.

“Tamam hocam onu anladım. Şimdi diğer sorum da şöyle. Cuma günleri, bugün de aynı şey olacak, hoca hutbe sonunda, hutbeden inmeden önce Nahl suresinin 90. Ayetini okur. O ayet de,

“Muhakkak ki Allah, adaleti, iyiliği, yakınlarına yardım etmeyi emreder, çirkin işleri, fenalık ve azgınlığı da yasaklar. O, düşünüp tutasınız diye size öğüt veriyor.”

“Evet doğru. Hutbe sonunda bu ayet okunur evladım. Sen bu ayetle ilgili ne soracaksın.”

“Şimdi bazı siyasetçiler ve bazı siyasi görüşe taraf olanlar, işe adam yerleştirirken, daha yüksek puan alanlar yerine, daha düşük puan alan yakınlarınıı yerleştiriyorlar. Nedenini de bu ayete dayandırıyorlar. Bu doğru mudur?

“Hiç öyle şey olur mu evladım. O ayet, şahsi olarak birine yardım edeceksen, önce ihtiyaç sahibi akrabalarından başla demektir. Senin dediğin görevi kötüye kullanmaktır ve bu da kul hakkına girer.”

“Anladım hocam. Şimdi son bir sorum kaldı.”

“Tamam sor bakalım.”

“Geçtiğimiz hafta iki tane genç kız kapıma geldi ve bana bir broşür bırakıp, bu konu üzerinde sonra konuşalım dedi. Broşürü inceledim. Bu broşür resmen Hristiyanlığın Misyonerliğiydi. Bir kenara attım. İki gün sonra o kızlar tekrar geldiler.  “Siz Misyonerlik için gelmişseniz, burada işiniz yok” dedim. Onlar Yehova Şahitleri’ne mensup olduklarını ve Tevrat ve İncil’i okumamı önerince , ben de onlara Kuran-ı Kerim’i okudunuz mu diye sordum.  Çünkü Kuran geldikten sonra o kitapların artık bir hükmü kalmadığını söyledim.  Onlar da Kuran’ı okuduklarını   maide suresinin 48. Maddesine göre bizim de alt yapı oluşturmak için Tevrat ve İncil’i okumamız gerektiğini söylediler.  Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Maide suresinin 48. Ayeti şöyle der evladım.

“Sana da (Ey Muhammed !) önündeki kitabı (Tevrat, Zebur ve İncil'i) doğrulayan, onları gözetip denetleyerek  tashîh eden HAK KİTAB'I indirdik.”

Burada senin de belirttiğin gibi Allah, Kuran-ı Kerim için onları denetleyerek tashih eden diyor. Yani o kitapların yanlışlarını düzelten bir kitap olarak kutsal kitabımızı gösteriyor.

“Peki hocam bu şiveleri bizden farklı olan bu kızların mensup oldukları Yehova Şahitleri bir din mi?

Yehova Şahitliği Dini Mesihi bir harekettir. Onlar,İsa 'nın ikinci gelişinin vuku bulduğuna ve onun 1914 'te gökte " Tanrının Krallığını" başlattığına inanırlar. Tabii inandıkları bir çok şey daha var da, şu anda hepsi aklımda değil. Meraklıları internetten de araştırma yapabilirler.

“Peki hocam. Bu kızların yaptıkları bu propaganda suç değil mi?”

“Bildiğim kadarıyla Yargıtay 'ın 1986 'daki kararıyla Yehova Şahitliği farklı bir din olarak kabul edilmiş ve ibadet özgürlükleri Anayasa güvencesi altına alınmıştır. Yehova Şahitleri ülkemizde son yıllarda artan oranda örgütlenme faaliyetlerine başlamış olup, " Uyan" adlı aylık " Gözcü Kulesi" adlı 15 günlük 2 düzenli dergi yayınlamaktadırlar. Yehova şahitleri kendisine katılan bir çok kişinin aileleriyle arasının bozulduğunun ve aile içi huzurun düzenin ve bir takım değerlerin maalesef kaybolduğunu görmekte ve buna rağmen  bu durumun onlar için önemli olmadığını ima eder gibi söz konusu kişileri sık sık  yoklayıp  kontrol etmektedirler.”

“Bu arada İncil dedik de, bildiğim kadarıyla değişik kişiler tarafından yazılmış birden fazla İncil var.”

“Evet evladım. Matto, Markos, Luka, Yuhanna değişik kişiler tarafından yazılmış. Bugün Hristiyanların elinde bulunan farklı İncil metinleri yüce Allah tarafından gönderilen asıl vahiy ürünleri değildir. Çünkü Hz. İsa (as) peygamberliği döneminde ne yazmış, ne de yazdırmıştır. O semaya yükseltildikten sonra, bazı öğrencileri Hz. İsa (as)’dan dinlediklerini, Hz. İsa’nın öğrencilerinin öğrencileri ise hocalarından duyduklarını kendi metotlarına göre yazmaya başlamışlar.

“Anladım hocam. Yine de bu kızların bu şekilde kapılara gelip, din propagandası yapması hiç hoş değil. Ama madem yasal olarak bir şey yapamıyoruz. Biz de onlara Kuran konusunda nasihat edelim.

“En iyisi de o olur evladım.”

“Peki hocam, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.  Tekrar Cuma’nız mübarek olsun”

“Senin de evladım. Sağlıcakla kal.”

 

Ayşegül HAYVAR, NAHİDE ÇELEBİ bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erol Bey,toplumun elektriğini ödeyen,işe giremeyen kesiminin sıkıntılarını,uğradıkları haksızlıkları bir hocayla sohbet havası içinde,Kuran ayetlerini de referans göstererek ustalıkla vermişsin,Sağ ol.Esen kal.

Hüseyin Başdoğan 
 03.03.2018 19:42
Cevap :
Bütün bunlar bilinen şeyler de Hüseyin bey, ben de bu şekilde yazarak tekrar dikkat çekmek istiyorum. Ne yapalım? Artık işimiz Allah'a kaldı. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  04.03.2018 14:49
 

Kıymetli Erol Özışık; Parmaklarım klavyeye uzanabildiği an dostum, henüz yere düşmemiş kar misali insan'ın yazısını yorumlayayım dedim.Her şey için teşekkürediyorum.Sağlık, sağlık.Sağlığın çilesini biliyorum işte ondandır tüm arkadaşlarıma ve size size öncesağlık ve mutluluk dileklerimi gönderiyorum.Önemli ve yazılması gerekli yazınızda soru olarak sorduğunuz ve aldığınız cevaplarda gösteriyor ki bu dünyada haksızlık, hukuksuzluk, ikiyüzlülük, riyakarlık almış başını gidiyor.Buna dur diyen de yok.Sizler, bizler rahatsız olsak bile bazıları gayet memnundur.Tlf ile görüşeeeğiz.İlginize,vefalı duruşunuza çok teşekkür ediyorum.Saygılarımı sunuyorumSize ve kıymetli evlatlarınıza hep sağlık, daima mutluluk diliyorum.

Mehmet Burakgazi 
 01.03.2018 14:23
Cevap :
Her şeyden önce bu sitede sizin gibi değerli dostlarla tanışmam benim için çok önemlidir sayın Burakgazi. Sizinle telefonda konuştuktan birkaç gün sonra yine aramak istedim ama durumunuzu bildiğim için rahatsız etmek istemedim. Yeni bir yazınızı görünce o güne göre biraz daha iyi olduğunuzu düşünmeye başladım. Umarım en kısa zamanda eskisi gibi sağlığınıza kavuşursunuz. Biz ne dersek diyelim, güncel olaylar akışında gidiyor. Umarım ülkem de en kısa zamanda hak ettiği adalet ve huzura kavuşur. Saygılar, selamlar...  01.03.2018 16:37
 

Değerli yazarım, sevgili Erol bey, 1)Keşke hocaya sorsaydınız, toplumda dile getirildiği üzere, umumi efkarın ekseriyetinin gönlüne sığmayan ve yanlış olduğu dile getirilen bu kararın, hırsızlığı teşvik etme niteliği var mı dır, acaba? 2) Sınavlarda yapılan adam kayırma keyfiyeti hakkındaki gerçekleri reddeden hocaya, keşke, tanıdığım bir MB mensubunun oğlunun, 2011'de katıldığı, 2 aşaması da Almanca olarak yapılan, Çalışma Bakanlığı Ataşe Yardımcısı sınavında, sınavın yazılı aşamasından 90, sözlüsünden 94 almasına rağmen, mülakatta kaybettirildiği, kazananlar listesinde 70-75 arasında puan alan 28 kişinin yer aldığından haberleri var mıymış acaba. 3) Yahova şahitlerinin ülkemizde kol gezmesi kapı kapı dolaşarak propaganda yapmaları bir başka şeyi daha anımsatıyor ama siyasete bulaşmayalım. Bu gurup mensuplarını Almanya'da tanıdım. Benim de kapıma birkaç kez geldiler. Saçma bir sürü şey anlattılar. Askerlik yapmayı ret ediyorlarmış vs. vs. Sevgiler/saygılar. Refik

Refik Başdere 
 25.02.2018 21:13
Cevap :
Eğer hocamız bazı ülkelerde olduğu gibi Kadı görevi yapmış olsaydı, bunlara göz yummazdı diye düşünüyorum Refik bey. Hocamız bu konuları sadece dinî yönden ele alabiliyor ancak. Hiçbir ülkede yasalar hırsızlığı teşvik etmez ama demek ki bazı ülkeler hariç oluyor. Mülakat konularının ülkemizde nasıl sulandırıldığı hepimizce malum üstadım. Bu konu tövbesi olmayan kul hakkına girer ki, işte en kötüsü odur. Yehova şahitlerinin Almanya'da taraftar araması bir derece de, Müslüman mahallesinde salyangoz satmaları bence de çok zor görünüyor. Bu yüzden gereken cevabı alıyorlar. Teşekkürler. Saygılar, sevgiler....  26.02.2018 12:24
 

Erol Bey bekliyordum bu yazıyı...:) Ama hocamız zekattan düşün deseydi keşke. Yine cepten fazlasıyla gidiyor baksanıza. Bir tarafta sadaka olarak saymak, diğer yanda zekatı eksiksiz ödemek zorunda kalmak. Ah ah hep bizden gidiyor...:) Bazı siyasiler de maşallah hep nalıncı keseri gibi hep bana, hep bana...Din konusundaki yayma etkinlikleri de her zaman olagelmiştir ama kapalı, ama açık. Önemli olan kendi dinimize ne kadar hakim olduğumuzdur diye düşünüyorum...Selamlar, mutlu kalın.

Ayşegül HAYVAR 
 24.02.2018 13:47
Cevap :
Facebook'da Tülay hanım Anayasa mahkemesinin bu kararıyla ilgili bir not paylaşmıştı Ayşegül hanım. Ben de o notun altına bizim hocaya bir sorayım bakalım, zekattan düşebilir miyiz? diye yazmıştım. :) Ata bey de yorumununda sadakaysa onu da devlet ödesin demiş. En çok zoruma giden siyasilerin dini kendi amaçlarına uygun kullanmaları. İnsanları da buna inandırıyorlar. Misyonerci o iki kızla da kapı önünde epey konuştuk. Karşılarına öğretmen edasıyla çıkınca konuşmaktan çok beni dinlemek zorunda kaldılar. İşte onlar da bir yol tutturmuşlar gidiyorlar. Teşekkürler. Saygılar, selamlar...  24.02.2018 17:30
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 974
Toplam yorum
: 7879
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3375
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster