Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '12

 
Kategori
İnançlar
Okunma Sayısı
977
 

Hocayla hac öncesi sohbet....

Hocayla hac öncesi sohbet....
 

milliyet.com.tr


 

Selamünaleyküm hocam."
 
"Ooo aleykümselam evladım. Seni gördüğüme sevindim. Ben de hazırlık yapıyordum."
 
"Hayırdır hocam. Ne hazırlığı?"
 
"Hac mevsimi başlıyor ya...Diyanet Başkanlığı bana görev verdi. Hacı adaylarıyla birlikte Mekke'ye gideceğim. O kutsal toprakları bir kere daha ziyaret edeceğime seviniyorum."
 
"Ne kadar güzel hocam. İnşallah bize de nasip olur o toprakları ziyaret etmek."
 
"İnşallah evladım. Ramazan ayından beri seninle görüşmüyorduk. Bana soruların var mı?"
 
"Olmaz mı hocam?  Aslında başka sorularım vardı ama hac konusu açılmışken, önce hac ile ilgili bazı sorular sorayım.
 
"Haydi sor bakalım evladım."  
 
"Hacca gitmek için önce nereye müracaat ediliyor acaba?"
 
"Hac için diyanetin internet sitesine müracaat edilebildiği gibi, il veya ilçe müftülüklerine de başvurulabiliyor. . Bu yıl hac için son başvuru tarihi 12 Nisan'dı. 
 
"Peki hocam, her başvuran hemen hacca gidebiliyor mu?"
 
"Maalesef hayır. Çünkü Suudi Arabistan'ın ülkemize verdiği kontenajanın iki mislinden fazla müracaat oluyor. Bu nedenle hacca gitmek için kuraya katılmak gerekiyor."
 
"Kura çekimi nasıl oluyor hocam?"
 
"Şöyle örnek vereyim. Beş yıldır müracaat yapanların ismi 25 kere kuraya katılırken, son yılda müracaat edenlerin adı kuraya 1 kere katılıyor. Bu yıllara göre değişkenlik gösteriyor. Ancak 2014 yılında 7 yıl üstüste kurada çıkmayanlar direkt olarak hacca gidebilecek."
 
"Peki kişi eşiyle beraber hacca gitmek isterse? Eşlerden birine kura çıkıp, diğerine çıkmazsa?"
 
"Yok öyle olmuyor. Müracaatlarda; sadece eş, anne, baba, kayınvalide, kayınbaba, kardeş ve çocuk gibi birinci derecede kan ve sıhri akrabaların birbirleriyle, engellilerin ise hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte kuraya katılma talepleri karşılanıyor. Yani hepsine bir kura numarası veriliyor. Ya hepsi birlikte gidiyor, ya da bir sonraki yıla kalıyorlar."
 
"Peki hocam, Hacca gitmenin kişi başı maliyeti nedir?"
 
"Kalacağın yere bağlı, normal, müstakil veya otel durumuna göre ücretler değişiyor. Bu ücretler 2730 Euro'dan başlıyor, 5.750 Euro ve daha üstüne kadar çıkabiliyor."
 
"Hangi tarihler arasında hacca gidiliyor?"
 
"Bu yıl Hac çıkışları 17.Eylül ile, 20 Ekim arasında olacak. Hac faraziyesi Kurban bayramını da içine alıyor. Yani kameri ayla Zilhicce ayı içersinde oluyor."
 
"Tamam hocam, siz hacca gidiyorum deyince bu konuda aklıma gelen soruları sormuştum. Verdiğiniz cevaplar için teşekkürler."
 
"Senin bana başka soruların var mıydı?"
 
"Olmaz mı hocam? Aslında ben size daha başka sorular soracaktım."
 
"Peki evladım. Haydi sor o zaman."
 
"Hocam siz televizyonlarda dini sohbetlere katılıyor musunuz?"
 
"Birkaç kere davet aldım ama, kabul etmedim. Biliyorsun televizyonlarda dini sohbete meraklı birçok hoca var. Bence onlara sorulan sorularla işin suyunu çıkarıyorlar."
 
"Hocam, artık dini sohbetleri televizyonlarda bol makyajlı genç bayanlar yapıyor."
 
"Öyle mi? Hiç rastlamadım."
 
"Öyle bir kanal var. Orada değişik dini sohbetler yapıp, sohbet arasında da göbek atıyorlar."
 
"İyi evladım, Ne diyeyim. Allah akıl fikir versin."
 
"Hocam sırası gelmişken bir şey sorayım. Kadınlardan imam olur mu?"
 
"Nasıl yani? Camilerde mi?"
 
"Evet hocam."
 
"Hiç olur mu evladım? Erkeklerin bir kadının arkasında namaz kılması dinen caiz değildir."
 
"Ama mevlut okuyorlar."
 
"O başka, kadınlar arasında bir kadın mevluthan mevlut okuyabilir. Ayrıca kadınlar kendi aralarında, camide, evde cemaatle kılmak istiyorlarsa içlerinden herhangi birini imam yapabilir."
 
"Hocam bazı yazılarda dikkatimi çekiyor. Kıyamete yakın dünyayı kurtarmak için Mehdi gelecek diyorlar. Ben araştırdım Kuran'da böyle bir şey yok. Mehdi'nin geleceğini söyleyenler bunu hadislere dayandırıyorlar. Hatta Mehdi'yi inkar edenler cehenneme gidecek diyorlar. Öyle bir şey var mı? Mehdi hakkında sizin fikriniz nedir?"
 
"Sözlükte "hidâyete eren, hidâyete vesile olan, doğru yolu bulan, hak yola giren, yol göstermek veya tarif etmek" gibi anlamlara gelen mehdî, din ıstılahında, kendisinden önce zulüm ve haksızlıkların alıp yürüdüğü yeryüzünü adaletle dolduracak kimse demektir. Mehdî kelimesi Kur'ân'da geçmediği gibi, Buhârî ve Müslim'de de geçmez. Diğer hadis kaynaklarında mehdî ile ilgili bazı rivâyetler vardır. Ancak bu hadislerin sıhhat derecesi tartışmalı olup genel kanaat, bunların itikadî ve amelî yönden delil kabul edilmeyeceği şeklindedir. 
 
Yaygın olarak mehdi inancının ortaya çıkması iki sebebe bağlanmıştır. Birincisi Yahûdî ve Hristiyanlıkta var olan inançlardır. Bu iki dinin mensupları mehdî ve mesih gibi iki şahsiyeti gelecekte insanlığın kurtuluşunu sağlayacak bir müjde ve hakikat olarak gündemde tutmaya çalışmışlardır. İkincisi de Müslüman topluluğun kendi içindeki siyasî kavga ve çekişmelerdir. Özellikle Sıffin Savaşı'ndan sonra İslâm aleminde resmen ortaya çıkan fırkalarda Şia bu husustaki iddiasını ifrat noktasına vardırmıştır. "Masum İmam, Gaybî İmam ya da İmamu'l-Muntazar" düşüncesi son kurtarıcı olarak kabul edilmiştir. Bu inanç tasavvuf alanında da destek görmüş ve böylece ehl-i sünnet âlimlerinin de ilgi alanına girmiştir. Ancak mehdî inancı İslâm itikadının konuları arasında yoktur. Çünkü Hz.Peygamber ile birlikte nübüvvet kapısı kapanmıştır. Fakat bu husus, Müslümanların çalışmasına, ictihad yapmalarına en üst düzeyde İslâm'ı tebliğ etmelerine ve insanların hidâyetine imkân hazırlamalarına engel değildir.  Benim bu söylediklerim Diyanet işleri başkanlığının internet sitesinde de aynen yayınlanmaktadır."
 
"Yani Mehdi konusunu gündeme getirenler, insanların aklını karıştırıyorlar değil mi hocam?"
 
"İnsanlar öyle hadisler söylüyorlar ki evladım, bu söyledikleri uydurma hadisler Kuran'a bile zaman zaman ters düşüyor. Bizim kutsal kitabımız Kuran'ı Kerim'dir. Mehdi konusunun bir dayanağı yoktur."
 
"Ama hocam, kendisini Mehdi olduğunu söyleyenler var. Hatta eski bir milletvekili kendisinin Mehdi olduğunu ilan etmişti."
 
"Biliyorum evladım. Sonunda o kişi akıl hastanesine yatmıştı."
 
"Şimdi de kendisinin mehdi olduğuna işaret eden kişiler var."
 
"Ben o kişilerin akıl sağlığından şüphe ederim evladım."
 
"Hocam size söz ettiğim bayanların dini sohbetlerini dinlemek ister misiniz?"
 
"Yok evladım istemem."
 
"O zaman ben bu yazımın altına o sohbetlerden bir kaçının linkini vereyim. Okuyucularım belki faydalanır, tabii, dikkatleri dağılmazsa..."
 
"Sen bilirsin evladım."
 
"Peki hocam verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Size iyi haclar diliyorum. Yolunuz açık olsun. Kurban bayramından sonra görüşmek üzere."
 
"Sağol evladım. Sen de kendine iyi bak. Bu Mehdi'lere ve Mehdi yandaşlarına da fazla bulaşma^"
 
"Tamam hocam. Tekrar iyi yolculuklar. Allaha emanet olun"
 
 
 
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Selamlar Erol Bey, bu yazınız vesilesi ile sayfanıza konuk olmak istedim. Mehdi, kıyamet vs... konularına pek ilgi duymuyorum. Tabi bu konulara ilgi duymamam bunları değersizleştirme çabası olarak algılanmasın lütfen. Bilirsiniz bu değerli topraklarda yaşamış ünlü bir hocamız vardır. İşte o hoca olan, Nasreddin Hoca'ya sormuşlar! Hocam kıyamet ne zaman kopacak diye? Hoca, benim kıyametim; Hanım öldüğünde küçüğü ben öldüğümde büyüğü kopacak demiş. İşte bu cevapta düşünenler için alınacak çok önemli derslerler olduğuna inanmış biriyim. Bir insan ahiret yolculuğuna çıkmış ise o saatten sonra mehdi,kıyamet vs... ona ne desin. Sevgiler...

yazı cahili 
 25.09.2012 9:43
Cevap :
Yaşamda kıyamet, ahiret konusunda çok şeyler konuşuluyor da dini bilgiler dışında ölümden sonrası bilinmeyenler dünyası. Ahiret tarafını dünyevi düşünlerimizle hayal etmemiz çok zor. Ateist olmayanlar dünyanın bir yaratıcı olduğuna inanırlar. Bu konularda binlerce cilt kitaplar yazılmıştır. En iyisi biz fazla bir şey söylemeyelim ve herşeyin doğrusunu Allah bilir diyerek konuyu noktalayalım.
Bir blog takipçisi olarak size de en kısa zamanda blog yazarı olmanızı öneririm Yazı Cahili. :) Teşekkürler, selamlar....  25.09.2012 12:43
 

MERHABALAR...Sevgili EROL beyciğim :-)) Haddim olmayarak bir şey soracağım size..? :-)) (Malum sizde Komiser Colombo ve araştırıcılık ruhu mevcut tahmin ediyorum) :-)) Bu haşmetli beyefendi Sn.Adnan Oktar Harun Yahya (A9 TV) de programa çıkan şahıs sanki biraz ÇİN'liye veya acaba MOĞOLİSTAN'lıya benziyor gibi..:-) Olabilirmi..? Siz ne diyorsunuz..? :-)) Sonsuz sevgiler ve selamlar :-)) BEN ve OLTAMA TAKILANLAR

BEN ve OLTAMA TAKILANLAR 
 24.09.2012 19:48
Cevap :
:)) O kişinin neye benzediği beni pek ilgilendirmiyor da Necip beyciğim, Mehdi konularını bu kişi çok işliyor ve başkaları da onu Mehdi olarak kabul edip, bu konuda destekleyici yazılar yazıyor. O kişi hakkında internetteki videolar izlendiğinde çok daha iyi fikir sahibi olunabilir. Teşekkürler, saygılar,sevgiler.....  24.09.2012 21:59
 

"Şimdi efendiiiim.."mehdi" çoktan geldi bile hatta İstanbul içre görüldüğü de biliniyor"...bunu aynen bir "çook bilmiş mehdici" şahsa da yazdım ama yayına almadı bu yorumu...yoksam editcan'lar mı makas attı bilinmez ama...yook yook editcan işine benzemiyor bu iş:)))...eyvallah...

nedim üstün 
 23.09.2012 19:37
Cevap :
Bundan sonra burada gördüğüm her Mehdi yazısına Mehdi olmadığına dair ayrı bir blog yazacağım üstadım. Aslında o söz ettiğiniz kişi değişik müstear isimlerle yazan aynı kişi. Ve o kişinin malum bir şahsın muridi olduğunu tahmin ediyorum. Bizim görevimiz dini kullanarak insanları aldatan kişilerin ipliklerini pazara çıkarmaktır. Teşekkürler, saygılar, selamlar...  24.09.2012 22:01
 

Komik komik ötesi nasıl desem ağlasam mı gülsem mi bu adamı elime mi geçirsem geçirsem ne olur ki cürmüm kadar yer yakarım Hey Güzel Allahım nerelere ,hangi noktalara geldik.Cesur yüreğinize selam olsun Erol Bey.

Şennur Köseli 
 22.09.2012 12:30
Cevap :
Bazı konulara kapıdan giremiyorsak bacadan girmeliyiz Şennur hanım. Bugün çeşitli tarikatlar içersinde insanlarımızın beyni yıkanıyor. İslamiyet adı altında kimileri olmayan mehdilerin peşinde koşarken, kimileri de bazı tip adamların etrafında toplanıyorlar. Ama bunları yapanlar ceza almazken, bu veya buna benzer konuları ortaya çıkarmaya çalışanlar suçlu duruma düşürülmeye çalışılıyor. Ne günlere kaldık artık. Teşekkürler, sevgiler....  22.09.2012 16:13
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 975
Toplam yorum
: 7880
Toplam mesaj
: 126
Ort. okunma sayısı
: 3277
Kayıt tarihi
: 16.01.07
 
 

2017 Basın özgürlük endeksine göre 180 ülkeden 155. sırada olan ülkemizde yemek tarifleri  ve tel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster